artykuł nr 1

PROTOKÓŁ Nr XX/04

Obrad sesji Rady Gminy w Sadowiu

29 września 2004r.

W obradach udział wzięli:

  1. Radni wg zaleczonej listy obecności.

  2. Zaproszeni goście zaleczonej listy obecności.

Porządek obrad sesji:

  1. Otwarcie sesji  i przyjęcie porządku obrad.

  2. Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

  3. Informacja Dyrektora Cukrowni Częstocice na temat kampanii cukrowniczej 2004.

  4.  Informacja z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004.

  5. Podjęcie uchwał.

  6. Sprawy bieżące gminy.

  7. Interpelacje radnych.

  8. Wolne wnioski.

  9. Zakończenie obrad sesji.

Ad 1.

Otwarcia obrad sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia.

Do porządku obrad uwag nie wniesiono.

Porządek obrad przyjęto jednogłośnie.

Ad 2.

Do protokółu u z poprzedniej sesji uwag ni e wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.

Ad 3.

Pan Przewodniczący oddał głos Dyrektorowi Cukrowni Częstocice Panu Bolesławowi Smył, który omówił temat kampanii cukrowniczej 2004. „Czynnych plantatorów cukrownia posiada 1770, porównując 10 lat wstecz jest to ubytek 50% plantatorów. Posiadamy 6 punktów terenowych skupu buraka i jeden na placu cukrowni. Dwie brygady będą odbierać buraki z pola.”

Dyskusja:

-         Pan Janusz Jurys – jest problem – jesteśmy cząstką „Polskiego cukru”,
w przyszłym roku cena buraka ma być niższa o 10euro. Cena nasion
i nawozów będzie rosła. Cena buraka nie będzie zadowalająca. Nie sztuka wyprodukować, sztuka sprzedać. Chcemy żeby były korzystne warunki.

-         Pan Piotr Sternik: - czy będą terminy płatności utrzymane? Czy jeden dzień po terminie może być dostawa?

-         Pan dyrektor Smył – plantator bez cukrowni będzie rolnikiem,
a cukrownia bez plantatora „kupą gruzu”. Jeżeli chodzi o cenę buraków ja nie chciałbym być przeciwnikiem wejścia Polski do Unii Europejskiej, ale żeby dla cukrowni nie było to tragedią. Jeżeli chodzi o terminy płatności, mam zapewnienie Krajowej Spółki, że termin 30 dni od zakończenia dostawy będzie zachowany. Jest nadzieja, że Krajowa Spółka uzyska kredyt preferencyjny, wówczas termin płatności byłby 14 dni. Cena cukru dla Krajowej Spółki jest korzystna. Prognoza przyszłoroczna – nie ma takiego odważnego, kto by powiedział jak to będzie. Jeżeli chodzi o tolerancje 1 dnia w dostawie uważam, że w szczególnych przypadkach będzie, a w większości przypadków nie wiem, jak się zachowa Krajowa Spółka.

-         Pan Sławomir Wójcik – czy punkt skupu w Niemienicach będzie utrzymany w przyszłym roku?

-         Pan Dyrektor – nie mogę odpowiedzieć. Jeżeli w tym roku buraki zostaną odebrane bez problemu to będziemy zmuszeni zlikwidować 3 punkty.

-         Pani Helena Moron – jakie stawki będą odbioru od rolnika z pola?

-         Pan Dyrektor – 2,5 euro.

-         Pan Krzysztof Jezierski – czy kurs 4,2 euro obowiązuje wszystkie cukrownie czy tylko „Polski Cukier”?

-         Pan Dyrektor – tylko w cukrowni „Polski Cukier”.

-         Pan Przewodniczący Rady Gminy – jest nieporozumieniem, że przed dostawą trzeba podpisywać aneksy. Na zachodzie jest roczne lobby producentów. Baliśmy się, że od nas nie kupią mięsa, owoców, warzyw. Nasze produkty są tańsze i zdrowsze. Cała Unia patrzy na zagrożenie z naszej strony. Musimy razem działać i sami się bronić. W ubiegłym roku było hasło „wyciszanie cukrowni” jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

-         Pan Dyrektor – docelowo do 2008 roku ma zostać 8 cukrowni wiodących. W tych cukrowniach rozpocznie się inwestycje. Wiem, że trwają kombinacje jak ominąć zapis w pakiecie socjalnym, że do 20 września roku poprzedniego należy zawiadomić o zamykaniu cukrowni. Do nas nic takiego nie wpłynęło. Uważam, że ta kampania i następna będzie, a co dalej nie wiem. Od listopada rozpoczniemy wydawanie akcji spółki. Proszę o wyrozumiałość bo Ci sami pracownicy obsługują akcję skupu buraka i wydawanie akcji.

-         Pan Skrzypczyk – nasiona płacimy drogo, a nie są najwyższej jakości.

-         Pan Dyrektor – w tym roku są skargi na nasiona z zagranicznej firmy. My to zgłosiliśmy do Krajowej Spółki.

-         Pan Sternik – Czy spółka „Polski Cukier” ma długi?

-         Pan Dyrektor – ze starych długów zostało 100.000.000 zł. Trochę długu ubyło i trochę Minister wzmocnił. Jeżeli cena cukru się utrzyma nie trzeba będzie spółki zasilać.

-         Pan Przewodniczący Rady Gminy – przykre jest to, że nie wiemy czy w przyszłym roku będziemy siać buraki. Powinniśmy wiedziec dużo wcześniej.

-         Pan Dyrektor – powinniśmy już o tej porze zgłosić firmom jakie chcemy nasiona. A my jak zamawiamy w lutym to wiadomo, że już może brakować i kupimy gorsze.

Ad 4.

Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła sprawozdanie Wójta Gminy w Sadowiu z wykonania budżetu gminy za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2004 roku.

Odczytała również uchwałę Nr 100/2004 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 30.08.2004r. w sprawie opinii o informacji z wykonania budżetu gminy za I półrocze 2004r.

Pan Przewodniczący Rady Gminy - nad tym pracowała Komisja Samorządowa Budżetu, Finansów, Rozwoju Społeczno – Gospodarczego i Przestrzennego, która sprawozdanie zaopiniowała pozytywnie.

Ad 5.

Pani Skarbnik przedstawiła projekty uchwał:

-         nr XX/87/2004 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 29 września 2004 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Sadowie za I półrocze 2004r. – przyjęto jednogłośnie.

-         Nr XX/88/2004 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 29 września 2004 roku w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok – przyjęto jednogłośnie.

Ad 6.

Pan Wójt Gminy – wniosek, który złożyliśmy odnośnie budowy dróg gminnych został odrzucony. Droga gminna musi mieć 5 metrów szerokości. Rozpoczęliśmy już pracę nad zmianą wniosku. Skorygujemy i do 15 listopada złożymy ponownie wniosek. Żeby nie było problemu wszyscy właściciele działek musza podpisać oświadczenie o wyrażeniu zgody na wywłaszczenie. Przygotujemy dla wszystkich zainteresowanych oświadczenia. Jak będziemy mieć oświadczenia wystąpimy o pozwolenie na budowę. Rozpoczęliśmy kontrolę dotyczącą wywozu śmieci. Zrobiliśmy już tezy miejscowości. Na przestrzeni dwóch trzech miesięcy zakończymy.

-         Pani Monika Wójtowicz – czy można włączać rano światła od godz. 5.00?

-         Pan Wójt Gminy – zegary będą ustawione na okres zimowy, uwzględnimy.

-         Pan Zenon Klimkowski – czy będą zakładane nowe lampy?

-         Pan Wójt Gminy – jeżeli Wojewoda przekaże nam środki, będziemy budować.

-         Pan Jan Hołody – nie wiem, kto projektował instalację oświetleniową, są luki gdzie nie ma światła np.: przy trasie krajowej jest luka ostatnia lampa świeci za Panem Zającem, a następna ok. 500 m dalej. Pod panem Skuzą. Prosiłbym również o 4 lampy na ulicy piekarnianej. Sprawa trzecia: rusza kampania cukrownicza, wzmocnić remont drogi od Pana Wysockiego do skrzyżowania z panem Kudasem i Jędrzejewskim i od młyna do tego skrzyżowania.

-         Pan Wójt Gminy – tam było wywożona.

-         Pan Jan Hołody – ale słabo.

-         Pan Andrzej Kaczmarski – ja mam pretensje do kierowców, nie patrzy gdzie wysypuje, ostatnio zasypał przepust.

-         Pani Bożena Chodorek – jeżeli kierowca wysypie na dwie sterty to grupa interwencyjna z sipkami nie da rady rozsypać.

-         Pani Helena Moroń – robić kompleksowo wsiami.

-         Pan Julian Barszcz – trzeba dać spycharkę.

-         Pan Przewodniczący Rady Gminy – trzeba robić dobrze, jest cały czas problem z wywożeniem gruzu. Musiałaby cały czas stać równiarka. W obronie kierowców, kierowca nie ma wpływu - gruz jest ciężki i sam się obsypie.

-         Pan Wójt Gminy – odnośnie oświetlenia przy drodze krajowej, jest tam chyba inne zasilanie i byłby duży koszt i dlatego projektant wyeliminował z projektu. Jest zaplanowane oświetlenie drogi piekarnianej. Jeżeli będą środki zrealizujemy. Odnośnie remontu dróg, popadliśmy z jednej skrajności w drugą. Kierowca wygrał w przetargu ze względu na tonaż samochodu – 30t mógł obniżyć, dlatego koszty, z tym ze taki ładunek wysypie się od razu w całości. Problem jest również z wynajęciem równiarki. Harmonogram wywozu można by ułożyć gdybyśmy dysponowali równiarką. Na przyszły rok spróbujemy wprowadzić ograniczenie tonażu w przetargu. Przy dużym tonażu jak spadnie hałda to grupa interwencyjna sobie nie poradzi.

-         Pan Przewodniczący Rady Gminy – Kierownik USC przekazał wykaz par małżeńskich, które obchodzą jubileusz 50 lat pożycia małżeńskiego. Odczytam nazwiska i proszę Panów Sołtysów i radnych o ewentualną weryfikację.

Ad. 7 i 8

Interpelacji radnych i wolnych wniosków nie było.

Ad. 9

Pan przewodniczący Rady zakończył obrady sesji.