artykuł nr 1

 

PROTOKÓŁ NR VII/2011
z sesji Rady Gminy Sadowie
odbytej w dniu 19 maja 2011 roku.
 
 
W obradach udział wzięli:
1.   Radni wg załączonej listy obecności.
2.   Sołtysi wg załączonej listy obecności.
3.   Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Informacja Kierownika Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nt. realizacji dopłat obszarowych za 2010 r. oraz możliwości pozyskania innych środków akcesyjnych.
4. Informacja na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej w gminie.
5. Podjęcie uchwał w sprawie:
· wyrażenia opinii w przedmiocie projektu Uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach poprzez likwidację Poradni Logopedycznej i Foniatrycznej,
· wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się
o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych
i transportu nieczystości ciekłych.
· przeznaczenia do sprzedaży działek rolnych oznaczonych Nr 391
i 917/2 położonych w obrębie geodezyjnym Czerwona Góra,
· zmiany Statutu Gminy Sadowie,
· zmian w budżecie gminy na 2011 rok,
· udzielenia pożyczki dla Gminnego Ośrodka Kultury w Sadowiu,
· określenia stawek za 1 km przebiegu pojazdów używanych do celów podróży służbowych radnych Gminy Sadowie,
· zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej za 2010 r.
 
6. Sprawy bieżące gminy.
7. Interpelacje radnych.
8. Wolne wnioski.
9. Zakończenie obrad sesji.
 
Ad 1.
 
Przewodniczący Rady Gminy Pan Mieczysław Podczasi o godz.1300 dokonał otwarcia sesji. Powitał zebranych i przedstawił proponowany porządek posiedzenia. Sesja prawomocna na 15 radnych obecnych 15. Do porządku obrad wniesiono poprawki tj. do punktu 5 wprowadzono dodatkowo dwa projekty uchwał w sprawie:
· określenia zasad i trybu oraz regulaminu korzystania ze świetlic wiejskich
 
Gminy Sadowie.
 
· zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2014.
 
Radni z tak zaproponowanymi zmianami jednogłośnie przyjęli porządek obrad (15 za; 0-przeciwnych; 0-wstrzymujących).
 
Ad 2.
 
Do protokołu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych; 0-wstrzymujących).
Ad 3.
Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Kierownikowi Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie.
· Pan Robert Kasiński – serdecznie witam Państwa zebranych i dziękuję za zaproszenie. Przedstawię krótko informację za 2010 rok. Zostało założone, że wpłynie 7032 wnioski wpłynęło 6800, ale ciągle napływają te wysłane pocztą. Na pewno w tym roku będzie ich mniej niż w zeszłym, ale ogólnie wskaźnik jest dobry. Wpłynęło 1385 wniosków rolno-środowiskowych. Powiat opatowski przoduje w województwie w ilości składanych wniosków. Doradcy rolnośrodowiskowi mają uprawnienia do wypełniania wniosków i dlatego rolnicy wykorzystują maksymalnie. W 2010 roku złożono 81 wniosków na rentę strukturalną. U nas w powiecie nie otrzymało renty strukturalnej 8 rolników, z tego powodu, że gospodarstwa są mniejsze niż wymagane. Nadmieniam, że wielu rolników wie jak pozyskać środki dodatkowe na prowadzenie gospodarstwa.
Odnośnie nowych projektów, które wchodzą, od kwietnia trwa przyjmowanie wniosków na młodego rolnika. Od czerwca do sierpnia będą przyjmowane wnioski o zalesienia. Największym zainteresowaniem są wnioski na modernizację, wszyscy albo już prawie wszyscy skorzystali z tego programu. Wielu rolników dostaje decyzje o wszczęciu postępowania, wynika to stąd, że powstały różnice w powierzchni gospodarstwa wynikające ze zbieżności między wykonanymi pomiarami a peg-iem. Płatność jest przyznawana na podstawie pega. Rozsyłane będą kolejne decyzje stwierdzające nieważność tamtych.Proszę o przekazanie wszystkim, żeby się nie denerwować, biuro powiatowe odstąpi od windykacji.
Chciałem jeszcze poinformować, że jeśli ktoś zakupił materiały siewne to do 20 czerwca będą zwroty.
 
Dyskusja:
· Pani Bogusława Kania-czy we wniosku można wpisać tą większą powierzchnię.
· Pan Robert Kasiński-należy wpisywać powierzchnię z powierzchni ewidencji gruntów (pega).
· Pani Małgorzata Polit-czy możemy składać korekty?
· Pan Robert Kasiński-nie.
· Pan Marian Kujszczyk-odnośnie łąki, czy można skasować, i czy trzeba pisać podanie.
· Pan Robert Kasiński-naturalnie jeżeli średnia do roku 2005 jest większa.
 
Ad 4.
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy poprosił o przedstawienie informacji na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej w gminie Panią Wandę Chodynkę pracownicę SP ZOZ w Sadowiu.
· Pani Wanda Chodynka-odnotowaliśmy 5268 przyjęć pacjentów, odbyło się 90 wizyt domowych, 79 szczepień, przeprowadzono 12 bilansów u dwulatków i czterolatków, wykonaliśmy 362 badania w tym: OB, badanie na poziom cukru we krwi, 755 zrobionych badań odwieziono do laboratorium w Opatowie. Wydaliśmy 241 skierowań do poradni specjalistycznych. Przyjęto 477 osób w grupach dyspansywnych w tym: 230 to układ krążenia, tarczyca 31, nowotwory 44, cukrzyca 88 oraz 48 choroby układu kostno-mięśniowego.
Następnie sprawozdanie z wykonania planu rzeczowo – finansowego za 2010 rok Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu przedstawiła Główna Księgowa Pani Agata Kasińska (sprawozdanie w załączeniu).
· Pani Agata Kasińska-w roku 2010 sprawozdanie finansowe zamknęło się ze stratą 6381.88 zł. wynikło to z tego powodu, że pod koniec roku jedna z pracownic dostarczyła dokumenty o okresie zatrudnienia i musieliśmy jej wypłacić nagrodę jubileuszową. Strata ta pokryta będzie z funduszu zakładu. Świadczymy usługi zdrowotne, korzystamy ze wszystkich źródeł finansowania. Przychody w 2010 roku były niższe o 10 tys. złotych, i są z tendencją obniżania się. W ubiegłym roku wzrosły koszty związane z badaniami.
Zwracamy się z prośbą o zatwierdzenie uchwały jest to nam potrzebne do Urzędu Skarbowego i Krajowego Rejestru Sądowego.
· Przewodniczący Rady Gminy - poproszę Panią Wójt jako Przewodniczącą Rady Społecznej przy SP ZOZ o podsumowanie.
· Wójt Gminy Sadowie – 12 kwietnia 2011 roku odbyło się posiedzenie Rady Społecznej na którym poruszyliśmy wszystkie tematy związane z kwestią finansową SP ZOZ oraz funkcjonowaniem opieki zdrowotnej na ternie gminy.
 
Ad 5.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Panią Skarbnik Gminy Irenę Nowakowską o odczytanie projektu uchwały :
· Nr VII/40/2011 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu za 2010 rok-przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
Pani Sekretarz Gminy Danuta Pronobis odczytała projekty uchwał:
· Nr VII/31/2011 w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie projektu Uchwał Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach poprzez likwidację Poradni Logopedycznej i Foniatrycznej.
· Wójt Gminy - chodzi tu o likwidację dwóch Poradni Logopedycznej i Foniatrycznej ponieważ nie spełniają wymaganych warunków określonych w przepisach prawa oraz warunków określonych przez Prezesa Funduszu, który ogłosił konkurs ofert na świadczenia w zakresie audiologii i foniatrii.
· Przewodniczący Rady Gminy – z uzasadnienia wynika, że po upływie właściwych opinii lub po upływie terminu wyznaczonego do ich wyrażenia projekt uchwały podlegać będzie przedłożeniu na sesję Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
w celu podjęcia ostatecznej decyzji.
· Pani Małgorzata Polit – jest tam zapis, że osobom korzystającym dotychczas ze świadczeń zdrowotnych likwidowanych Poradni, poszczególne rodzaje świadczeń zostaną zapewnione nieprzerwalne bez istotnego ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania i jakości, przez inne podmioty, u których Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach wykupił przedmiotowy zakres usług.
Za przyjęciem uchwały było12 radnych, 3 radnych wstrzymało się.
 
· Nr VII/32/2011 w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych- przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
· Nr VII/33/2011 w sprawie przeznaczenia do sprzedaży działek rolnych oznaczonych nr 391 i 917/2 położonych w obrębie geodezyjnym Czerwona Góra
· Wójt Gminy Sadowie – jest to łąka i grunt orny, kupnem tych działek zainteresowany jest Pan Stępniewski. Działki te zostały skomunalizowane w 2010 roku, operat szacunkowy zostanie sporządzony dopiero po podjęciu uchwały. Jeśli byśmy coś chcieli tam zrobić to na dzień dzisiejszy nie mam pomysłu, co tam mogłoby powstać.
· Pan Marek Rzepka – pasuje mu to niech kupuje, trzeba się cieszyć, że chce.
Uchwałę przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
· Nr VII/34/2011 w sprawie zmiany Statutu Gminy Sadowie
· Pani Sekretarz Gminy – chodzi tu o to, że od 20 stycznia 2011 roku zmieniło się Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie Instrukcji Kancelaryjnej gdzie nie została uregulowana sprawa numeracji protokołów z sesji oraz komisji i dlatego
w § 52 Statutu Gminy dokonujemy zmiany dodając zapis dotyczący numeracji protokołów.
Uchwałę przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
Skarbnik Gminy Irena Nowakowska odczytała kolejne projekty uchwał:
· Nr VII/35/2011 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 r. - przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
 
· Nr VII/36/2011 udzielenia pożyczki dla Gminnego Ośrodka Kultury w Sadowiu
· Pani Wójt Gminy – wyjaśnię, dlaczego wynikł taki pomysł na udzielenie pożyczki dla Gminnego Ośrodka Kultury. GOK realizuje projekt dofinansowania z UE polegający na remoncie wewnętrznym i budynku oraz wyposażeniu świetlicy. W projekcie tym był obowiązek wkładu własnego finansowego. Udzielenie przez gminę pożyczki a nie dotacji ma na celu uniknięcia tzw. podwójnego finansowania, a co za tym idzie konieczności zwrotu dofinansowania udzielonego z UE.
Uchwałę przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
· Nr VII/37/2011 w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej
na lata 2011-2014 - przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
· Nr VII/38.2011 w sprawie określenia stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdów używanych do celów podróży służbowych przez radnych Gminy Sadowie - przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
Następnie Pani Sekretarz Gminy Danuta Pronobis przedstawiła projekt uchwały:
· Nr VII/39/2011 w sprawie określenia zasad i trybu regulaminu korzystania
ze świetlic wiejskich Gminy Sadowie
· Pani Wójt Gminy-był realizowany projekt odnowy wsi Łężyce i Wszechświęte trzeba było mieć umowy użyczenia na obie świetlice, żeby gmina mogła złożyć wniosek. Gdyby one były naszą własnością wystarczyłoby zarządzenie ale, że nie jest musi być podjęta uchwała w tej sprawie. Dziś rozstrzygnął się wreszcie przetarg na wyposażenie. Przez sześć lat jesteśmy związani umową, że nie możemy pobierać opłat za korzystanie. Osobą zarządzającą w tych świetlicach będzie Dyrektor GOK Sadowie. Po wyposażeniu, będą tam odbywać się zajęcia z instruktorami z Gminnego Ośrodka Kultury.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
Ad 6.
 
· Pani Wójt Gminy – rozstrzygnął się przetarg na wyposażenie świetlic. 31 maja odbędzie się przetarg na transport kruszywa. Biuro Pracy nie ma środków na grupę interwencyjną, mianowicie ogromny ukłon chciałam złożyć do mieszkańców o pomoc w rozgarnianiu tego kruszywa. W części miejscowości byli już projektanci przydomowych oczyszczalni, którzy przygotowują dokumentację projektowo-kosztorysową. Mam dobrą wiadomość dla mieszkańców Bogusławic 30 maja 2011 roku odbędzie się spotkanie z mieszkańcami w sprawie budowy jednej zbiorowej oczyszczalni ścieków dla bloków, nie dla gospodarstw.
Chciałam podziękować Pani Małgorzacie Skrok za udział w Ogólnopolskiej Akcji „Polska Biega 2011” w jej ramach, już po raz siódmy odbył się bieg na terenie naszej gminy, a Pani Małgorzata była osobą wspomagającą wydatnie organizację imprezy oraz jednym z fundatorów nagród. Kolejny raz chciałam podziękować Pani Marii Jarosz za posprzątanie Bogusławic, -- byłam jest efekt. Chciałam przeprosić
za problemy związane z koszeniem, padał sprzęt, zakupiliśmy nowy. Dziękuje Panu Zbigniewowi Pietruszce za wkład pracy w koszenie na terenie gminy.
 
Dyskusja:
· Pani Maria Jarosz – dziękuje Pani Wójt za zakupienie farb na pomalowanie wiaty przystankowej oraz Panu Michałowi Galickiemu za nawiezienie ziemi i sprzęt. Mamy najładniejszy przystanek w całej gminie.
· Pan Janusz Jurys – odnośnie kruszywa, w jakich kierunkach będzie rozwożone?.
· Pani Wójt Gminy – kruszywo będzie rozwożone wszędzie tam gdzie jest taka potrzeba, sołtysi proszę o składanie zapotrzebowania.
· Pani Maria Jarosz – mamy problem zarośniętych rowów przy drogach powiatowych. Czy sami możemy interweniować w tej sprawie?
· Pani Wójt Gminy - tak, oczywiście nawet jest to wskazane.
· Pani Anna Wójcik – prosiłam o wyrównanie ziemi na przyłączu wodociągu, który znajduje się w podwórzu Pani Chlebnej.
· Pani Bogusława Kania – mieszkańcy zaniepokojeni są tym, że oczyszczalnie mogą znajdować się zbyt blisko studni.
· Pani Wójt Gminy – powinna być zachowana 30 m odległość, bliższa lokalizacja może mieć wpływ na jakość wody.
· Pani Bogusława Kania – co z tymi pojemnikami na selektywną zbiórkę odpadów.
· Pani Wójt Gminy – pięć zestawów na dzień dzisiejszy przyjedzie, zgłosiły zapotrzebowanie Ruszkowiec, Grocholice, Zwola, Niemienice, Łężyce.
· Pani Maria Jarosz – ja poproszę pojemnik na papier.
· Pan Zbigniew Pietruszka – do Wszechświęte też na papier.
· Pani Wójt Gminy – rozmawiałam z Panią Izabelą Szymańską pracownicą działu sprzedaży Firmy Remondis prosi o dbałość o te kosze i rzeczywiście segregować.
· Pani Aneta Czelny – proszę zmusić mieszkańców do posiadania koszy.
· Pani Bożena Chodorek – co do lokalizacji koszy w Niemienicach to rozmawiałam
 z Panią sołtys, musimy porozmawiać jeszcze z Panem Stachurskim.
· Pani Bogusława Kania – sprawą ważną jest koszenie rowów, dziś był u nas poważny wypadek spowodowany między innymi złą widocznością drogi.
· Pani Iwona Pater – wnioskujemy o sprzątnięcie przez powiat gałęzi z obcinania drzew.
· Pan Jerzy Nalewaj – czy będzie robiona droga w Michałowie?
· Pani Wójt Gminy – teraz będzie remontowana droga w Jacentowie.
· Pani Bogusława Kania - droga do kościoła w dół.
· Pani Wójt Gminy – składaliśmy wniosek o wykonanie remontu dróg uszkodzonych
 w wyniku ulewnych opadów deszczu w tym roku się nie udał, będziemy próbować
 w następnym.
· Pan Grzegorz Dziekan – a co z dalszym odcinkiem drogi do Pana Formy i Pani Muchy
· Pani Wójt Gminy – trwają plany remontu tej drogi.
· Pan Wiesław Skrzypczyk – czy w Truskolasach będzie robiona droga.
· Pani Wójt Gminy – będziemy chcieli wyrównać i utwardzić.
· Pani Iwona Pater – prosimy o lampę przy pomniku.
· Pani Bożena Chodorek – droga asfaltowa jest tylko do mnie, kiedy będzie robiona
 w dalszym kierunku. I jeszcze droga do Żelaszczyka w kierunku cmentarza.
· Pani Wójt Gminy – będę w Niemienicach, spiszemy te potrzeby.
· Pani Iwona Pater – czy wiadomo coś z tą zlewnią w Małoszycach.
· Pani Wójt Gminy – na razie zmieni się tylko jeden wizerunek, w Rżuchowie.
· Pan Marian Kujszczyk – a co z naszym klubem.
· Pani Wójt Gminy – na razie z przyczyn barier administracyjnych nie możemy nic zrobić, ale dostaniecie stół do tenisa.
· Pani Bogusława Kania – w Czerwonej Górze, sytuacja dróg gminnych jest straszna potrzeby są ogromne.
· Pani Wójt Gminy – mam informację dla radnego Zochcina o tym, że trwają prace przygotowawcze do prac geodezyjnych polegających na podziale działek.
· Przewodniczący Rady Gminy – na terenie naszej gminy znajduje się 58 km dróg powiatowych, jeśli chodzi o prace remontowe to poprawiona jest droga z Jacentowa do składu. Odbył się przetarg na budowę drogi Grocholice-Drzenkowice. Co do koszenia poboczy to wykonują to raz w sierpniu.
· Pani Wójt Gminy – podpisane jest porozumienie na 42 tys. - odcinek drogi Grocholice-Drzenkowice.
· Przewodniczący Rady Gminy – jeszcze, co do remontów dróg powiatowych, zgłoszony jest odcinek Jałowęsy-Niemienice. W następnym roku może być remontowany dalszy odcinek drogi Opatów-Sarnia Zwola 7 km, jest to inwestycja poważna. Gmina musi mieć wkład własny w wysokości 10 % wartości wykonywanej inwestycji.
Proponuje, żeby tym kruszywem, które będzie dostarczane zawiadywali sołtysi, chodzi o to żeby nie dochodziło do nieporozumień, co do miejsca przeznaczenia.
Do wywożenia i rozgarniania proszę o włączenie się mieszkańców.
Jeszcze korzystając z okazji chciałem poinformować, że w związku z tragedią, jaka się wydarzyła w miejscowości Truskolasy część pomocy udało się już zrealizować.
Pani Wójt pomogła w sprawach związanych z wykonaniem przyłącza energii elektrycznej. Dziękuje sołtysowi wsi Truskolasy za pomoc i zaangażowanie. Korzystając z okazji chciałem prosić o pomoc finansową w formie gotówki oraz przelewem na specjalnie utworzone konto.
· Pani Wójt Gminy – ja również chciałam podziękować Panu Wiesławowi oraz Małgosi Polit za zaangażowanie. W naszym Banku Spółdzielczym jest utworzone konto wystarczy tylko powiedzieć, że chcemy dokonać wpłaty na rzecz dziewczynek
z Truskolas i pracownicy załatwią wszystkie sprawy z tym związane. Proszę się nie bać wpłacać, my musimy rozliczyć się z każdej złotówki, która wpłynie na konto.
Chciałam jeszcze podziękować Panu Rzepce i całemu sołectwu Obręczna za zbiórkę zboża dla powodzian.
· Pan Marek Rzepka – zebraliśmy około 4 ton.
· Pan Marian Kujszczyk – u nas 1 tona.
Pani Wójt Gminy odczytała pismo w sprawie prośby o zbiórkę pieniędzy do puszek „Caritas” i wsparcie tym samym program stypendialny dla dzieci z ubogich rodzin pn.”SKRZYDŁA” (pismo w załączeniu).
 
Ad 7.
 
Interpelacji radnych nie było.
 
   Ad 8.
 
Wolnych wniosków nie było.
 
Ad 9.
 
Pan Mieczysław Podczasi Przewodniczący Rady Gminy przyjętą formułą
o godz. 15 40 zakończył obrady sesji.
 
Protokółowała:
Pietrzyk Katarzyna