artykuł nr 1

INFORMACJA WÓJTA GMINY SADOWIE

   Sadowie, dnia 27.08.2008 r.

 

 

Znak: RGR.I-7334/A/1/08

 

Postanowienie

 

Na podstawie art. 51 ust. 2, art. 46a ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity z 2008 r. Dz. U. Nr 25 poz. 150 z póź. zm.) oraz art. 123 i art. 124 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 98 poz. 1071 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.07.2008 r. Gminy Sadowie o zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach  zgodę na realizację przedsięwzięcia z dnia 24.07.2007 r. Nr RGR.I-7334/A/3/07 w sprawie budowy sieci wodociągowej w zachodniej części gminy Sadowie w miejscowościach: Biskupice, Bukowiany, Czerwona Góra, Łężyce, Michałów, Niemienice, Porudzie, Truskolasy, Zochcin, Zwola gm. Sadowie, rozbudowie zbiornika wody pitnej w miejscowości Wszechświęte o jeden V=100m3, budowie pompowni sieciowej w istniejącej stacji wodociągowej w miejscowości Niemienice i budowie zbiornika wyrównawczego o pojemności V=2x100m3 w miejscowości Gołoszyce.

 

Postanawiam

 

nie uznać za konieczne sporządzenie przez inwestora raportu oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia.

Uzasadnienie

 

Gmina Sadowie wystąpiła z wnioskiem  z dnia 18.07.2008 r. o zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia z dnia 24.07.2007 r. Nr RGR.I-7334/A/3/07  w sprawie budowy sieci wodociągowej w zachodniej części gminy Sadowie w miejscowościach: Biskupice, Bukowiany, Czerwona Góra, Łężyce, Michałów, Niemienice, Porudzie, Truskolasy, Zochcin, Zwola gm. Sadowie, rozbudowie zbiornika wody pitnej w miejscowości Wszechświęte o jeden V=100m3, budowie pompowni sieciowej w istniejącej stacji wodociągowej w miejscowości Niemienice i budowie zbiornika wyrównawczego o pojemności V=2x100m3 w miejscowości Gołoszyce.

Zgodnie z Postanowieniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu.

Mając na uwadze art. 51 ust. 2 cytowanej ustawy niniejsze postanowienie wydane zostało po zasięgnięciu opinii Starosty Opatowskiego i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opatowie.

Starosta Opatowski Postanowieniem z dnia 14.08 2008 r. znak: R.Oś.II.7633/42/2008/ak orzekł, że nie zachodzi potrzeba sporządzania raportu oddziaływania na środowisko uzasadniając:

Wójt Gminy Sadowie zwrócił sie z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji polegającej na budowie sieci wodociągowej w zachodniej części gminy Sadowie w miejscowościach:  Biskupice, Bukowiany, Czerwona Góra, Łężyce, Michałów, Niemienice, Porudzie, Truskolasy, Zochcin, Zwola i Gołoszyce realizowanej przez Gminę Sadowie.

Projektowana sieć wodociągowa o łącznej długości 57663 mb dla Gminy Sadowie stanowić będzie rozbudowę istniejących wodociągów w miejscowości Niemienice i Porudzie. Zasilana będzie z istniejących stacji wodociągowych zlokalizowanych w Sadowiu i Wszechświętych, na terenie których znajdują się ujęcia wód podziemnych wraz z uzdatnianiem, skąd tłoczona będzie do projektowanych zbiorników wyrównawczych w Gołoszycach. Pompownia wody ze zbiornikami w Obręcznej, przetłaczać będzie wodę ze stacji uzdatniania we Wszechświętych do istniejących zbiorników wody V=3x50m3 zlokalizowanych na terenie stacji wodociągowej w Sadowiu, z której rurociągiem tłocznym magistralnym Ø 225 mm woda będzie tłoczona do projektowanych zbiorników wody o poj. V=2x100m3, zlokalizowanych w miejscowości Gołoszyce na terenie gminy Baćkowice.  Zbiorniki wodne w Gołoszycach zaopatrywać będą grawitacyjne w wodę odbiorców w miejscowościach: Łężyce, Bukowiany, Biskupice oraz Niemienice. Natomiast z projektowanej pompowni sieciowej zlokalizowanej na terenie istniejącej stacji wodociągowej w Niemienicach przewiduje się zaopatrzenie w wodę miejscowości: Truskolasy, Michałów, Zwola i Czerwona Góra. Projektowane jest również awaryjne zasilanie w wodę zbiorników wyrównawczych w Gołoszycach z istniejącej sieci wodociągowej w gminie Baćkowice.

Wodociąg będzie położony w wykopie ziemnym przy czym prace przy zbliżeniu do istniejącego uzbrojenia podziemnego terenu oraz drzew będą wykonywane ręcznie przy ich zabezpieczeniu oraz korzeni drzew przed uszkodzeniem. Przejścia pod drogami wykonane zostaną metodą przecisku w rurze ochronnej. Na ewentualną wycinkę drzew kolidujących z inwestycją inwestor uzyska zezwolenie właściwego organu administracji. Trasa wodociągu leży częściowo na obszarze objętym ochroną przyrody tj. na terenie otuliny Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego na co uzyskano stosowne uzgodnienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Przyrody w Kielcach.

Teren lokalizacji przedsięwzięcia i jego oddziaływania nie jest zaliczony do obszarów NATURA 2000.

Sieć wodociągową zaprojektowano na terenach rolnych, terenach zabudowy mieszkalno-gospodarskiej w poboczach dróg gminnych i powiatowych. Budowa sieci wodociągowej nie wprowadzi zmian w istniejącym zagospodarowaniu terenu, stanowić będzie jedynie element jego uzbrojenia. Trasa sieci prowadzona będzie w sposób minimalnie ograniczający zagospodarowanie terenów nieruchomości, przez które będzie przebiegać.

Na podstawie przedłożonej charakterystyki przedsięwzięcia nie uznano za konieczne sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla projektowanej inwestycji. Takie właśnie stanowisko wynika z charakteru przedsięwzięcia, jego lokalizacji jak również projektowanego zakresu budowy wodociągu.

 

Postanowieniem z dnia 08.08.2008 r. znak: SE.V.-4431/35/08 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opatowie także orzekł, że nie jest konieczne sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla przedmiotowej inwestycji uzasadniając:

Wójt Gminy Sadowie, pismem z dnia 21.07.2008 r. znak: RGR.I-7334/A/I/08, zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opatowie o wyrażenie opinii w sprawie obowiązku i zakresu sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci wodociągowej w zachodniej części gminy Sadowie w miejscowościach: Biskupice, Bukowiany, Czerwona Góra, Łężyce, Michałów, Niemienice, Porudzie, Truskolasy, Zochcin, Zwola, Gołoszyce, zbiornika wyrównawczego o pojemności V=2x100m3 w miejscowości Gołoszyce, rozbudowie zbiornika wodnego w miejscowości Wszechświęte o jeden zbiornik V=100m3, budowie pompowni w istniejącej stacji wodociągowej w miejscowości Niemienice.

O wyrażenie opinii Wójt Gminy Sadowie, wystąpił w związku z prowadzonym postępowaniem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia j.w. Postępowanie jest prowadzone na wniosek Gminy Sadowie; 27-580 Sadowie 86.

 

Z przedłożonej informacji wynika, że zakres inwestycji obejmuje:

-   budowę sieci wodociągowej w zachodniej części gminy Sadowie o łącznej długości 57663 mb

z rur PE z Ø 63 mm, Ø 90 mm , Ø 110 mm, Ø 160 mm, Ø 225 mm,

-   budowę zbiornika wyrównawczego o pojemności V=2x100m3 w miejscowości Gołoszyce,

-   rozbudowę zbiornika wodnego w miejscowości Wszechświęte o jeden zbiornik V=100m3,

-   budowę pompowni w istniejącej stacji wodociągowej w miejscowości Niemienice.

 

Budowa sieci wodociągowej nie wprowadzi zmian w istniejącym zagospodarowaniu terenu, będzie jedynie stanowić element jego uzbrojenia a zajęcie terenu będzie tylko czasowe. Trasa wodociągu prowadzona będzie w sposób minimalnie ograniczający zagospodarowanie terenów nieruchomości przez które będzie przebiegać. Roboty ziemne związane z budową wodociągu prowadzone będą jako wykopy wąskoprzestrzenne, umocnione. W trakcie normalnej pracy i eksploatacji wodociągu nie nastąpi wprowadzanie do środowiska żadnych substancji lub energii.

Jak wynika z programu technologicznego zaopatrzenia w wodę projektowana sieć wodociągowa o łącznej długości ok. 57663 mb stanowić będzie rozbudowę istniejących wodociągów w miejscowości Niemienice i Porudzie. Zasilana będzie z istniejących stacji wodociągowych zlokalizowanych w Sadowiu i Wszechświętych, na terenie których znajdują się ujęcia wód podziemnych wraz z uzdatnianiem, skąd tłoczona będzie do projektowanych zbiorników wyrównawczych w Gołoszycach. Pompownia wody ze zbiornikami w Obręcznej, przetłaczać będzie wodę ze stacji uzdatniania we Wszechświętych do istniejących zbiorników wody  (3 x 50m3) zlokalizowanych na terenie stacji wodociągowej w Sadowiu, z której rurociągiem tłoczonym magistralnym Ø 225 mm woda będzie tłoczona do projektowanych zbiorników wody o pojemności V=2x100 m3, zlokalizowanych w miejscowości Gołoszyce na terenie gminy Baćkowice.

Zbiorniki wodne w Gołoszycach zaopatrywać będą grawitacyjnie w wodę odbiorców w miejscowościach: Zochcin, Porudzie, Łężyce, Bukowiany, Biskupice oraz Niemienice. Natomiast z projektowanej pompowni sieciowej zlokalizowanej na terenie istniejącej stacji wodociągowej w Niemienicach przewiduje się zaopatrzenie w wodę miejscowości: Truskolasy, Michałów, Zwola i Czerwona Góra. Projektuje się również awaryjne zasilanie w wodę zbiorników wyrównawczych w Gołoszycach z istniejącej sieci wodociągowej w gminie Baćkowice.

Przyjmuje się, iż łączne zapotrzebowanie wody wynosi Q śred. 186,50 m3/d, a Q max 266,09 m3/d. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi 1 kW/MW.

Trasa wodociągu leży częściowo na obszarze objętym ochroną przyrody, tj. otuliny Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego na co uzyskano stosowne uzgodnienie Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach.

Stosownie do § 3 ust. 1 pkt. 63 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2004 r. Nr 257, poz. 2573; z późniejszymi zmianami), kanały odkryte lub rurociągi, wodociągowe magistralne do przesyłania wody oraz przewody wodociągowe magistralne doprowadzające wodę od stacji uzdatniania do przewodów wodociągowych rozdzielczych są zaliczane do przedsięwzięć, dla których może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływanie na środowisko.

Na podstawie przedłożonej informacji o przedsięwzięciu nie uznano za konieczne sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko dla projektowanej inwestycji. Takie właśnie stanowisko wynika z liniowego charakteru przedsięwzięcia, jego lokalizacji, zastosowania nowoczesnych technologii jak również projektowanego zakresu budowy wodociągu. Sieci wodociągowe należą do przedsięwzięć realizowanych dla poprawy warunków bytowych ludzi. Wykonanie wodociągu zapewni dostęp do wody o dobrej jakości a tym samym umożliwi wyeliminowanie tzw. "dzikich ujęć wody", które obecnie funkcjonują a ludzie wykorzystuję je do celów gospodarczych, nie kontrolując ich stanu sanitarnego.

Nadmieniam, że zgodnie z §5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko nie zachodzą również takie przesłanki, tj.

-   skala przedsięwzięcia i wielkość zajmowanego terenu nie stanowią sytuacji mogącej znacząco oddziaływać na środowisko.

Budowa sieci wodociągowej nie wprowadzi zmian w istniejącym zagospodarowaniu terenu, stanowić będzie jedynie element jego uzbrojenia.

Trasa sieci prowadzona będzie w sposób minimalnie ograniczający zagospodarowanie terenów nieruchomości, przez które będzie przebiegać.

? nie ma powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na terenach nieruchomości sąsiedzkich;

? nie zachodzi potrzeba wykorzystywania zasobów naturalnych;

? nie występują emisje i inne uciążliwości;

? nie ma ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii;

? nie występują obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych;

? nie występują obszary wybrzeży;

? nie występują obszary górskie lub leśne;

? nie występują obszary objęte ochroną, w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych;

? nie występują obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszar sieci NATURA 2000 wyznaczone w trybie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880);

? nie ma obszarów, na których by został przekroczony standard jakości środowiska;

? występują tereny częściowo niezbadane archeologicznie dlatego też roboty będą wykonywane pod nadzorem archeologa;

? występuje niska gęstość zaludnienia;

? nie ma obszarów przylegających do jezior;

? nie ma obszarów uzdrowiskowych;

? przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać na obszary geograficzne i ludność;

? nie ma transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na poszczególne elementy przyrodnicze (do najbliższej granicy Państwa około 300 km.);

? nie ma wielkości i złożoności oddziaływania, na infrastrukturę techniczną prawdopodobieństwo oddziaływania częstotliwości i odwracalności oddziaływania.

 

 

W takim stanie rzeczy, mając na uwadze treść wniosku inwestora, zawarte w nim informacje o planowanym przedsięwzięciu i stanowiska zajęte przez organy opiniujące oraz biorąc pod uwagę  §5 rozporządzenie Rady Ministrów należało postanowić jak w sentencji.

 

Na niniejsze postanowienie służy stronom prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach Al. IX Wieków Kielc 3 za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty ukazania się obwieszczenia.

 

Otrzymują:

1. Gmina Sadowie.

2. Strony postępowania poprzez obwieszczenie.

3. a/a.

Do wiadomości:

1. Starostwo Powiatowe w Opatowie,  

  ul. Sienkiewicza 17, 27-500 Opatów

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,    

  ul. Partyzantów 13b, 27-500 Opatów.