artykuł nr 1

PROTOKÓŁ Nr XXII/04

z obrad sesji Rady Gminy w Sadowiu

odbytej w dniu 02 grudnia 2004r.

W obradach udział wzięli:

  1. Radni w/g załączonej listy obecności.

  2. Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.

Porządek obrad sesji:

  1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

  2. Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

  3. Informacja na temat dopłat dla rolników z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i możliwości pozyskania środków do gospodarstw rolnych.

  4. Uchwalenie wysokości podatków lokalnych na 2005r.

  5. Przedstawienie projektu Statutu związanego z przystąpieniem gminy do Związku Gmin Doliny Opatówki.

  6. Podjęcie uchwał.

  7. Sprawy bieżące gminy.

  8. Interpelacje radnych.

  9. Wolne wnioski.

  10. Zakończenie obrad sesji.

Ad  1

Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy, mgr inż. Stanisław Olszański, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Do porządku obrad uwag nie wniesiono. Porządek obrad przyjęto jednogłośnie.

Ad 2

Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.

Ad 3

Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Klaudiuszowi Kędziora - z-cy Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie, który przedstawił krótką charakterystykę działalności biura oraz możliwości uzyskiwania dopłat i środków do gospodarstw rolnych.

Dyskusja:

-       Pan Marian Kujszczyk - na płytę gnojową potrzeba ogromnej ilości dokumentów, czy to się zmieni?

-       Pan Kędziora - nie wiem, czy to się zmieni i kto się będzie tym zajmował.

-       Pan Mirosław Dulny - dokumenty należy przygotowywać, a więcej będziemy wiedzieć po wejściu przepisów wykonawczych.

-       Pan Jerzy Nalewaj - kiedy otrzymamy dopłaty rolnicze? Decyzję otrzymałem 3 tygodnie temu.

-       Pan Kędziora - termin od otrzymania decyzji jest 1 miesiąc.

-       Pan Przewodniczący Rady Gminy - ile rolnik może zgłosić jednocześnie wniosków?

-       Pan Kędziora - jeden w ciągu roku.

-       Pan Wiesław Skrzypczyk- ja proponowałbym, żeby pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodka Doradztwa Rolniczego zorganizowali zebrania w celu zapoznania rolników z możliwościami dopłat.

-       Pan Mirosław Dulny- jeżeli będzie takie zapotrzebowanie proszę zgłosić, przyjedziemy. Można zgłaszać się do ODR-u pomagamy wypełniać wnioski, robimy „Biznes-plany". Duże zainteresowanie jest działaniem „Inwestycje w gospodarstwie rolnym". Można również otrzymać wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych tj. gospodarstw, w których wartość sprzedaży w roku nie przekroczy 4 esu tj. ok. 20.000zł. Takie gospodarstwo musi zmienić proces produkcji lub zwiększyć hodowlę, po 3 latach musi przekroczyć wartość sprzedaży powyżej 4 esu.

-       Pan Wójt Gminy - jaka jest wysokość wsparcia?

-       Pan Mirosław. Dulny - co roku 5.850zł.. Po trzech latach gospodarstwo jest kontrolowane, czy założony plan jest realizowany. Jeżeli plan nie będzie realizowany rolnik nie zwraca pieniędzy, ale przez następne dwa lata już nie otrzymuje wsparcia. Bydło mleczne też się wspiera np. zakup dojarek, schładzarki, ujęcie wody na stanowiska gdzie prowadzi się udój, powierzchnia musi być zmywalna.

-       Pan Marian Kujszczyk - jak długo te programy będą działały?

-       Pan Dulny - do 2006r.

-       Pan Przewodniczący Rady Gminy-moje odczucie jest takie, że mało na ten temat wiemy. Moja propozycja, żeby zgłaszać chęć organizacji zebrań na wsiach.

Ad 4

Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Wójtowi Gminy w celu przybliżenia propozycji wysokości podatków lokalnych w 2005r.

„Cena żyta ustalona przez Główny Urząd Statystyczny wynosi 37,57zł. za 1 kwintal. Jest to wysoka cena, żyto w tej. cenie nigdzie nie występuje. Rada Gminy ma możliwość uchwalania podatków lokalnych, a Minister Finansów podaje górne stawki jakie obowiązują. Każde zmniejszenie stawek podatku skutkuje zmniejszeniem subwencji. Stanowisko Komisji Rady Gminy na odbytych posiedzeniach było jednoznaczne, nie podnosimy podatków. Moja propozycja, żeby utrzymać dochody gminy w wysokości roku bieżącego należałoby przyjąć cenę żyta w wys. 32zł., wówczas podatek wzrósłby np. przy l0ha przeliczeniowych o 72zł. na rok. Jeżeli nie podniesiemy wysokości podatków będzie mniej pieniędzy, chcę uświadomić, że jak spotkamy się na sesji budżetowej wówczas będą roszczenia do: wykonania inwestycji na Waszym terenie, proszę wówczas o zrozumienie. Zmniejszy nam się również subwencja oświatowa o 180.000zł., ze względu na niż demograficzny. Nie ma klimatu do podnoszenia podatków. Na komisjach stawiany był argument, że stopa życia na wsi nie wzrosła.

Dyskusja:

-            Pan Jan Kaczmarski - czy nie mógłby podatek być większy na ratę o 10zł., coś by się uskładało, coś zrobiło.

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - ja zrozumiałem, że Pan Andrzej Kaczmarski jest za podniesieniem podatku rolnego, proszę o sprecyzowanie ile? Rada Gminy uchwala cenę żyta, jeżeli chce podnieść podatek musi podnieść cenę.

-            Pan Andrzej Kaczmarski - wycofuję wniosek.

-            Pan Janusz Dąbrowski - ten temat wałkowany był na komisjach zostawmy tak jak zostało ustalone.

-            Pan Janusz Jurys - jeżeli podniesiemy podatki, nie zyskamy tyle, co by ludzie chcieli,
a niezadowolenie będzie duże.

-            Pan Wójt Gminy - dopiero cena żyta 31,72zł. pozwoliłaby nam utrzymać subwencję z tego roku. Obliczając skutki 230.000zł. nie wpłynie do budżetu.

-            Pan Julian Barszcz - jeżeli rolnicy otrzymają dopłaty, może w przyszłym roku podniesiemy podatek.

-            Pan Marek Rzepka - jak nie postąpimy będzie źle. Jak nie podniesiemy stracimy na subwencji.

-            Pani Bogusława Kania - jak postępują inne gminy?

-            Pan Wójt Gminy - Baćkowice i Bodzechów nie podnoszą, w Wojciechowicach się przymierzają, a w Opatowie nie wiemy.

-            Pani Elżbieta Majewska - uważam, że decyzja słuszna, żeby nie podnosić, napewno musimy się ograniczyć inwestycjami, ale trudno.

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - czy Pan Rzepka stawia wniosek o podwyższenie podatku?

-            Pan Marek Rzepka - tak jestem za podwyższeniem.

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - do jakiej kwoty?

-            Pan Marek Rzepka - do kwoty 32zł za lq.

-            Pani Bożena Chodorek - po co się komisje spotykały, żeby teraz zmieniać zdanie.

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - przegłosujemy poprawkę, żeby obniżyć cenę żyta od ceny GUS do kwoty 32zł. za lq.

Za poprawką 3 głosy,  przeciwnych - 9 ; 1 - wstrzymujący.

Ad 5

Pan Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję na temat przystąpienia gminy do Związku Gmin Doliny Opatówki. Statut i projekty uchwał radni otrzymali.

-       Pani Helena Moroń- w jakiej wysokości płacilibyśmy składki?

-       Pan Przewodniczący Rady Gminy - jeżeli przystąpimy wówczas gminy ustalają składki, np. Związek Dorzecza Pokrzywianki ma ustaloną stawkę 46 gr od mieszkańca. Jakie są Państwa propozycję,  co społeczeństwo oczekuje od Związku Gmin Doliny Opatówki.

-       Pan Jan Hołody - uważam, że należy przystąpić. Będziemy mieli możliwość pociągnięcia inwestycji.

-       Pan Zbigniew Strompoć - ja jestem za przystąpieniem, pozyskanie funduszy będzie łatwiejsze.

-       Pan Przewodniczący Rady Gminy - oczywiście takie programy muszą powstać, powstaje wówczas jeden projekt np. na oczyszczalnię, a gminy wykonują oddzielnie, każda sobie. Do przystąpienia do Związku \ są zainteresowane gminy: Opatów, Zawichost, Ożarów, Wojciechowice, Lipnik, Wilczyce, Obrazów, Starostwo Sandomierz i Opatów.

-       Pan Wójt Gminy - w Zochcinie teren 11,40ha miałby duże szansę na powstanie zalewu.

-       Pan Przewodniczący Rady Gminy - ja rozumiem, że Rada Gminy upoważnia mnie do podjęcia działań w celu przystąpienia do związku.

Radni jednogłośnie dali pełnomocnictwo do prowadzenia rozmów w tym temacie.

Ad 6

Pani Irena Nowakowska - Skarbnik Gminy przedstawiła projekty uchwał:

-      Nr XXII/94/04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 02.12.2004r. w sprawie obniżenia średniej ceny żyta przyjmowanej jako podstawę do obliczenia podatku rolnego na rok podatkowy 2005 na obszarze gminy - przyjęta przy dwóch głosach wstrzymujących.

-      Nr XXII/95/04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 02.12.2004r. w sprawie ustalania wysokości stawek, terminu płatności, sposobu poboru podatku od posiadania psów i wynagradzania za jego pobór - przyjęto jednogłośnie.

-      Nr XXII/96/04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 02.12.2004r. w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości - przyjęto jednogłośnie.

-      Nr XXII/97/04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 02.12.2004r. w sprawie ustalenia wysokości opłaty targowej oraz sposobu jej poboru - przyjęto jednogłośnie.

-           Nr XXII/98/04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia, 02.12.2004r. w sprawie ustalenia opłaty administracyjnej na terenie Gminy Sadowie - przyjęto jednogłośnie.

-           Nr XXII/99/04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 02.12.2004r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r. - przyjęto jednogłośnie.

-           Nr XXII)100)04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 02.12.2004r. w sprawie zmiany Uchwały Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2004r. w sprawie przeznaczenia do sprzedaży lokalu w Budynku Wielofunkcyjnym położonym w Sadowiu-- przyjęto jednogłośnie.

Ad 7 i 8

Pan Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję:

-           Pan Zbigniew Strompoć - 12 grudnia 2004r. o godz. 16°° w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Sadowiu odbędzie się spotkanie Klubu Piłkarskiego "MAROL" w Jacentowie. W ich imieniu mam zaszczyt zaprosić radnych i sołtysów na spotkanie.

-           Pan Andrzej Kaczmarski - ludzie chcą kosze, czy mam pisać z nimi umowy?

-           Pan Wójt Gminy - pisać.

-           Pan Przewodniczący Rady Gminy - odnośnie Spółek Wodnych, efekty w terenie zaczynają być widoczne. Chcę zapytać, czy reaktywujemy spółkę? Nie uzyskamy środków jak spółka będzie „martwa”?

-           Pan Zbigniew Strorapoć - koniecznie trzeba reaktywować.

-           Pan Przewodniczący Rady Gminy - Jest możliwość uzyskania środków z WZUWI na regulację rzek, nie będzie to inwestycja, ale działanie awaryjne. Jeżeli nie będziemy się upominać, nic nie otrzymamy. Starajmy się zabezpieczyć to, co jeszcze zostało. Poinformuję Państwa na następnej sesji, kiedy zorganizujemy spotkanie w tej sprawie. Termin następnej sesji ustalam na dzień 29 grudnia 2004r. o godz. 10.

Ad 9

Wolnych wniosków nie było.

Ad 10

Pan Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański przyjętą formułą zakończył obrady sesji.