Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Do porządku obrad zaproponował wniesienie poprawki tj. po pkt 3 dodać pkt 3a „ Informacja Kierownika Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu na temat wyników finansowych jednostki za 2004r. oraz zmian organizacyjnych”.
Radni jednogłośnie zaakceptowali porządek posiedzenia z wprowadzoną poprawką.
Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono.
Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Pani Ewie Chlebnej Kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadowiu, która przedstawiła informację z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadowiu za rok 2004r. (informacja w załączeniu).
Dyskusja:
- Pan Przewodniczący Rady Gminy – jest to temat ważny i budzi wiele emocji. Jak wygląda kierowanie osób do domów pomocy społecznej?
- Pani Ewa Chlebna – koszt pobytu w domach pomocy społecznej wynosi ok. 1600zł., jest to obecnie zadanie własne gminy. Nie mamy środków, żeby zapewnić pobyt. W budżecie gminy na 2005r. zaplanowano na ten cel 12.000zł. Ze względu na koszty domy pomocy świecą pustkami. W Zochcinie otwarto nowy oddział i jest tylko 7 osób.
- Pan Mieczysław Podczasi – skąd się biorą środki na zasiłki stałe?
- Pani Ewa Chlebna – są to środki z budżetu państwa.
- Pan Mieczysław Podczasi - jest wiele osób, które mogłyby skorzystać z pomocy ale o tym nie wiedzą , zadaniem Ośrodka Pomocy Społecznej jest łagodzenie skutków społecznych, trudnej sytuacji materialnej . Jest wiele osób nieporadnych, nieznających przepisów, stąd prośba do ośrodka o informowanie ludzi. Są osoby, które nie ukończyły jeszcze 75 roku życia, a mogłyby pobierać zasiłek pielęgnacyjny, wystarczy mieć orzeczenie, że jest się osobą niepełnosprawną. W starostwie wydawane są orzeczenia medyczno-socjalne.
Ad 3a.
Pan Kierownik Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu- Stanisław Zioło przedstawił sprawozdanie finansowe z działalności jednostki za 2004r.
SP ZOZ 1 kwietnia 2005r. skończył 5 lat. Powstały nowe poradnie, one w zasadzie były tylko zmieniły się nazwy. Nowością jest to, że na 2005 rok będziemy mieć pieniądze na etat położnej. Ośrodek Zdrowia funkcjonuje bardzo dobrze. W poprzednim roku zanotowaliśmy zysk w wysokości 1440zł. , który został przeksięgowany na zakład. Przychód z wydatkami się zbilansował. W tym roku będziemy mieć dużo kosztów z modernizacją ogrzewania.
- Pan Kazimierz Kozieł – czy ośrodek nie może mieć dyżuru pielęgniarskiego, chociaż dwie godziny w sobotę?
- Pan Stanisław Zioło – kontrakt opiewa na świadczenia od godz. 8oo- 18oo na 5 dni
w tygodniu. W sobotę i niedzielę przyjmują placówki większe.
- Pan Marian Kujszczyk - jaka jest szansa na kupno USG?
- Pan Stanisław Zioło – USG kosztuje ok. 40.000zł. – trzeba się zastanowić czy to urządzenie się zamortyzuje. W tej chwili realizujemy program chorób krążenia. Badania USG miałyby sens ale w jakichś programach.
- Pani Helena Moroń – jakie jest badanie, które wykryje wszystkie nowotwory?
- Pan Stanisław Zioło – nie ma takiego badania. U człowieka w grupie ryzyka mają sens badania. Dynamika wzrostu czerniaka jest bardzo szybka. My nie jesteśmy społeczeństwem, które stać na programy. Wiemy, co należy robić, ale nie mamy środków.
Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła sprawozdanie Wójta Gminy w Sadowiu z wykonania budżetu Gminy za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2004r. (informacja w załączeniu).
Dyskusji nie było.
Pani Bożena Chodorek Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej przedstawiła opinię Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Sadowie z wykonania zadań z budżetu Gminy za 2004r., wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Sadowiu w dnia 22 marca 2005 roku w sprawie udzie-
Lenia absolutorium Wójtowi Gminy w Sadowiu oraz Protokół ogłoszenia wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w Sadowiu z dnia 22 marca 2005 roku w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy przez Radę Gminy w Sadowiu.
Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Olszański odczytał Uchwałę Nr 25)2005 VII Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 4 kwietnia 2005r.
w sprawie opinii o wniosku komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium. Wniosek komisji o udzieleniu absolutorium Wójtowi Gminy zaopiniowano pozytywnie.
- Pan Janusz Jurys – komisje Rady Gminy zaopiniowały pozytywnie oraz jest pozytywna opinia z regionalnej Izby Obrachunkowej to nie mamy nad czym dyskutować.
Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła projekty uchwał:
- Uchwała Nr XXVII)119)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Sadowie za 2004r. – przyjęto jednogłośnie.
- Uchwała Nr XXVII)120)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie
udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Sadowie za 2004r. – przyjęto jednogłośnie.
Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła projekty uchwał:
- Uchwała Nr XXVII)121)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu za 2004r. – przyjęto jednogłośnie.
- Uchwała Nr XXVII)122)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28.04.2005r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2005r. – przyjęto jednogłośnie.
Pan Lech Jedlikowski Sekretarz Gminy przedstawił projekty uchwał:
- Uchwała Nr XXVII)123)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami miejscowości: Rżuchów, Jacentów, Grocholice i Ruszków – przyjęto jednogłośnie.
- Uchwała Nr XXVII)124)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2005r. w sprawie zatwierdzenia zmian w Statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu – przyjęto jednogłośnie.
Pan Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję:
- Pan Janusz Jurys – odnośnie porządków, uczulić społeczeństwo. Powinniśmy się nauczyć kultury, apel do szkoły, żeby dzieciom zwracać uwagę i nie zaśmiecać otoczenia.
- Pan Stanisław Daniłowski – w jakim celu jest obowiązek spisywania eternitu?
- Pan Przewodniczący Rady Gminy – jest ogólny program, żeby wyeliminować eternit ze środowiska. Po to się spisuje eternit, żeby wiedzieć jaki to jest problem. Są na ten cel środki, ale rolnik indywidualnie nie może otrzymać. To musi być program dla Gminy i na ten program możemy otrzymać środki. Powinniśmy mieć również zdiagnozowane szamba takżę
i te, które nie mają pozwolenia na budowę. Ustawa nakłada na gminę obowiązek, żeby wiedziała ile jest tych zbiorników. Również ja podzielam opinię Pana Janusza Jurysa odnośnie porządków. Trudno jest wyedukować społeczeństwo, żeby nie zaśmiecać otoczenia. Jeśli chodzi o porządki w obejściach będzie kontrola po linii p.poż.
- Pani Bogusława Kania – jak mamy spisywać eternit, imiennie, czy ogólnie?
- Pan Sekretarz Gminy – podać ogólnie ile jest m2 eternitu.
- Pan Jan Hołody – co się dzieje z Cukrownią Częstocice?
- Pan Przewodniczący Rady Gminy – 15 kwietnia br. odbyło się spotkanie w Starostwie Ostrowieckim z udziałem przedstawicieli: zainteresowanych gmin, parlamentarzystów, Świętokrzyskiej Izby Rolnej, Komisji Ochrony Środowiska oraz Sejmiku Marszałkowskiego.
Omawiany był na tym spotkaniu program Restrukturyzacji Spółki Polski Cukier SA. Nasza cukrownia jest w grupie trzech cukrowni tj. Lublin i Opole Lubelskie. W tym programie zaakceptowano tylko cukrownię Lublin. W Spółce Toruńskiej największe znaczenie mają cukrownie wiodące. Na pewno nie chodzi tu o sprawy czysto gospodarcze, bo nasza cukrownia przy niewielkich nakładach mogłaby zwiększyć produkcję. Cukrownia Lublin jest położona w mieście, nie ma większych szans na pozostanie, ponieważ będzie uciążliwa dla środowiska.
Mamy zapewnienie, że na razie Cukrownia Częstocice będzie istnieć. Jeśli będę miał jakieś dodatkowe informacje poinformuję Wysoką Radę. „PROMYK” oświaty z Grocholic skierował pismo do Pana Wójta Gminy o wyasygnowanie 3.000zł. dotacji, żeby zapłacić za olej opałowy w tej szkole. Wójt ma uprawnienia do podjęcia samodzielnej decyzji , ale prosi o opinię radnych. Ja uważam, że jeżeli przepisy na to zezwalają zapłacimy rachunek. Radni zaopiniowali pozytywnie. Jutro odbędzie się walne zebranie Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki, jednym z punktów będzie przyjęcie naszej gminy do związku. Będę brał udział w tym zebraniu, liczę, że będziemy musieli coś uiścić, chciałbym wiedzieć jak się mam zachować. Myślę, że będziemy musieli uiścić 60.000zł. Moja propozycja, żeby związek rozłożył nam to na raty.
Po to chcieliśmy przystąpić do związku, żebyśmy dysponowali miejscem do składowania odpadów. W najbliższym naszym terenie nie ma takich składowisk. To budujące się składowisko jest najbliżej, drugie jest budowane za Staszowem. Bardo proszę o wypowiedź, jakie mam zająć stanowisko.
- Pani Bożena Chodorek – ja rozumiem, że ten wkład nam nie przepadnie.
- Pan Przewodniczący Rady Gminy – zawsze istnieje ryzyko np. może spółka zbankrutować. My przystępując do związku musimy przyjąć takie warunki jakie obowiązują.
-Pani Bożena Chodorek – jak zdecydowaliśmy się na przystąpienie do związku trzeba to ciągnąć dalej.
- Pan Przewodniczący Rady Gminy – my zamykając wysypisko w Małoszycach będziemy przez 30 lat prowadzić monitoring.
Wysoka Rada dała upoważnienie Panu Przewodniczącemu do negocjacji wysokości wpłaty do Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki.
- Pani Danuta Pronobis przedstawiła Harmonogram zebrań wiejskich organizowanych
w miesiącu maju i czerwcu 2005r. w związku z planowaną budową wodociągów
i przydomowych oczyszczalni ścieków. Sołtysi otrzymali ogłoszenia o terminie i miejscu zebrań. Harmonogram został zaakceptowany przez radnych i sołtysów.
Interpelacji radnych i wolnych wniosków nie było.
Pan Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański przyjętą formułą zakończył obrady sesji.
Protokółowała:
Danuta Pronobis