artykuł nr 1

Protokół sesji

P R O T O K Ó Ł Nr XXIX)05

obrad sesji Rady Gminy odbytej w dniu

25 sierpnia 2 0 0 5 roku.

W obradach udział wzieli:

1. Radni w)g załączonej listy obecności.

2. Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.

Porządek obrad sesji:

  1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

  2. Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

  3. Stan przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego 2005)2006.

  4. Podjęcie uchwał.

  5. Sprawy bieżące gminy.

  6. Interpelacje radnych.

  7. Wolne wnioski.

  8. Zakończenie obrad sesji.

Ad. 1

Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Porządek posiedzenia przyjęto jednogłośnie.

Ad. 2

Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono.

Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.

Pan Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że firma Remontis zwróciła się z prośbą o spotkanie przed  rozpoczęciem sesji.

Pan Hubert Januszewski przedstawiciel firmy poprosił o pytania w stosunku do firmy:

- Pan Marian Kujszczyk – czemu przyszła dopłata?

- Pan Hubert Januszewski – dopłata wynikła z tego, ponieważ przy pojemniku były dodatkowe worki. Podwyżki w ciągu roku nie było.

- Pan Wójt Gminy – zgodnie z umową firma nie może bez zgody Rady Gminy robić podwyżki.

- Pan Hubert Januszewski – W tym roku jest 12 wywozów śmieci. Po przesłaniu książeczek ze strony państwa było dużo problemów, ale nie było to odzwierciedleniem wszystkich mieszkańców. Będą przepisywane umowy , ze względu na zmianę nazwy firmy. Dużo ludzi nie płaci, będziemy zabierać pojemniki i wypowiadać umowy. W przyszłym roku ceny będą wyższe, co jest spowodowane wzrostem cen oleju opałowego.

Od przyszłego roku chcemy prowadzić zbiórkę selekcyjną u źródła, z tym, że jeżeli w worku będą odpady komunalne nie zabierzemy albo wystawimy dodatkową fakturę.

Występują niedociągnięcia z naszej strony ze względu na to, że są dwie miejscowości gdzie są wąskie drogi i samochód Jelcz nie dojedzie. Mamy w firmie tylko jeden mały samochód, ale jak ma awarię wówczas występują opróżnienia.

- Andrzej Kaczmarski – jak pół roku nie przyjeżdżacie, jaka ma być dopłata?

- Pan Hubert Januszewski - trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Kiedy samochód nie przyjedzie następnym razem jak przyjedziemy zabierzemy worki bez dodatkowych opłat? Natomiast jak odbierane są śmieci w terminie za dodatkowe śmieci w workach należy płacić. Dla osób samotnych obniżymy cenę o 30%, proszę Panów sołtysów o przygotowanie takiej listy i cenę zmienimy.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – uważam, że na naszym terenie pojemniki na selektywną zbiórkę się przyjęły. Czy jak będzie selektywna zbiórka u źródła, czy będzie dodatkowa opłata?

- Pan Hubert Januszewski – jeżeli te worki do państwa trafią będą w tej cenie.

  Jesteśmy jedną z firm, która będzie odbierała opakowania po środkach ochrony roślin.

   Wyszliśmy z propozycją, że mieszkańcy składają w worki opakowania i zanoszą do sołtysa i od niego odbieramy.

- Pan Eugeniusz Dziekański – sołtys nie jest firmą śmieciarską, żeby zbierać opakowania.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – ja już mówiłem, że obowiązkiem sprzedającego środki ochrony roślin jest przyjąć opakowania. Zwrot następuje po okazaniu paragonu.

- Pan Hubert Januszewski – my jesteśmy usługodawcą, pracujemy zgodnie z przepisami

  Jeżeli opakowania Państwo odstawicie do sklepu, dla nas będzie lepiej.

Pan Przewodniczący Rady Gminy podziękował przedstawicielom firmy za przybycie.

Następnie oddał glos Prezesowi Klubu Sportowego „MAROL”, który poprosił sołtysów
i radnych o pomoc finansową dla klubu np. w postaci rezygnacji z części diet na rzecz klubu.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy - temat klubu był u nas na sesjach dyskutowany. Nie można w prostej formie finansować klubu.

- Pan Wójt Gminy – pojawiła się w mediach informacja, że Prezydent podpisał zmianę ustawy – RIO zaprzecza. Samorządy mogą finansować sport młodzieżowy bez rozgrywek ligowych. Nie wolno również gminie finansować wyjazdów drużyn młodzieżowych. Jeżeli wykładnia prawa się zmieni będziemy pomagać.

Ad 3.

Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Dyrektorowi Zespołu Szkół w Sadowiu Panu Karolowi Błaszczukowi, który omówił stan przygotowań do rozpoczęcia roku szkolnego 2005)2006. Mamy pełną obsadę kadrową W Szkole Podstawowej w Biskupicach jest zatrudnionych 8 nauczycieli w gimnazjum 12 i w Szkole Podstawowej w Sadowiu 19 nauczycieli. Jeżeli chodzi o języki obce uczą ci sami nauczyciele we wszystkich szkołach. Język rosyjski jest w zaniku, rodzice nie chcą nauki tego języka. Chcemy go wprowadzić jako język dodatkowy dla dzieci chętnych. Plan zajęć został opracowany na przyszły rok. Nie zmieniła się obsada na stanowiskach kierowniczych.

W Szkole Podstawowej w Biskupicach jest 6 klas + „0” . W tym roku szkolnym było 54 uczniów. W Szkole Podstawowej w Sadowiu uczy się 205 dzieci. W gimnazjum w Sadowiu jest 171 dzieci.  Otrzymywana subwencja wystarcza  na wynagrodzenia, ogrzewanie, energię. Z subwencji nie ma mowy o remontach, większych zakupach. Szkoły w Sadowiu i w Biskupicach się uzupełniają subwencja jest jedna.  Nie planujemy remontów z subwencji lub środków Gminy, wykonujemy z pieniędzy uzyskiwanych za wynajem szkoły na wesela. Polakierowaliśmy podłogi w 6 klasach, pomalowaliśmy całą starą szkołę i korytarz nowej szkoły. W poprzednim roku kupiliśmy radiowęzeł , który zamontowaliśmy sami. Robimy plac zabaw, malujemy ogrodzenie.

Odnośnie szkoły w Biskupicach większość radnych zna sytuację. W starym budynku drewnianym można wprowadzić tylko kosmetykę o remontach nie ma mowy. Natomiast budynek murowany budowany był pod kątem administracji a nie szkoły. Otoczenie znacznie się poprawiło głównie przy pomocy rodziców.

Dyskusja:

- Pani Bogusława Kania – 23 sierpnia miało miejsce spotkanie komisji: Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Samorządowej, Budżetu, Finansów, Rozwoju Społeczno-Gospodarczego i Przestrzennego. Komisje zakończyły obrady dwoma wnioskami tj.

1) w roku 2006 wyremontować budynek murowany tj. wybudowanie sanitariatów, kotłowni.

2) malowanie pomieszczeń drewnianego budynku.

- Pan Karol Błaszczuk – mamy zalecenie państwowej Inspekcji Pracy, żeby do końca przyszłego roku zapewnić nauczycielom sanitariaty. Do końca tego roku mamy również zalecenia SANEPID-u, ale z tym nie będzie problemu.

- Pan Mieczysław Podczasi – sprawy szkoły zostały omówione na komisjach. Ze względu na to, że nic nie wskazuje, że liczba dzieci wzrośnie doszliśmy do wniosku, żeby dokonać remontu budynku murowanego, żeby w przyszłości była szkoła z klasami 0 – 3.

Proszę o zaakceptowanie naszego wstępnego pomysłu.

- Pan Wójt Gminy- w starym budynku po ekspertyzie budowlańca nie można dokonywać remontu, nawet nie ma, na czym zawiesić grzejników. Doszliśmy do wniosku, że jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby wyremontowanie budynku murowanego. Musimy wziąć projektanta, żeby szkoła spełniała wszystkie standardy. Woda bieżąca może być obecnie doprowadzona tylko ze studni prywatnej. Nie będziemy podejmować dzisiaj żadnej uchwały, ponieważ ten punkt znajdzie się w uchwale budżetowej.

Ad 4.

Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały:

- Nr XXIX)128)05 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 25 sierpnia 2005 roku w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2005 rok – przyjęto jednogłośnie.

Ad. 5 i 6

- Pan Julian Barszcz – czy występować o budowę i remonty dróg, czy będą na ten cel środki? Droga Grocholice – Bodzechów  planowana jest 12 lat i nie wykonana.

- Pan Wójt Gminy- na tą drogę wniosek nie był składany przez nas. Ta droga jest robiona przez Starostwo Opatów i Ostrowiec przy udziale Gmin Bodzechów i Sadowie i wniosek składany był przez Starostwo. Z tego projektu zostały zaakceptowane tylko duże wnioski. Na 48 wniosków drogowych nie przeszedł żaden. Kryteria oceny wniosków są rygorystyczne. Nie ma różnicy między polną drogą a autostradą. Trzeba te wnioski robić od nowa  i składać, wszystko wskazuje na to, że kryteria zostaną zmienione. Jeżeli są potrzeby remontowe proszę potrzeby zgłaszać do Pana Kota.

-Pani Bożena Chodorek – może zgłosić do remontu drogę Biskupice – Niemienice.

- Pan Wójt Gminy -  proszę Pana Kota o zapisanie i załatwienie wniosku.

- Pan Jan Swat – na drodze powiatowej w Zwoli są zamulone przepusty i rowy. Czy będzie nowy przystanek w Zwoli?

- Pan Wójt Gminy – odnośnie drogi zostało wysłane pismo do Starostwa. Przystanek będzie wykonany.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – na przyszłą sesję zaprosimy Pana Dyrektora Zarządu Dróg i przekażemy nasze wnioski i poprosimy o udzielenie informacji jak dalej zamierza zarządzać i remontować drogi.

- Pan Wójt Gminy – mieliśmy zgłoszenia dotyczące postawienia dodatkowych znaków drogowych na drogach powiatowych. Otrzymaliśmy odpowiedź, że Starostwo nie ma środków.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy- jest propozycja zakupu dwóch karetek do Pogotowia Ratunkowego do Opatowa. Koszt karetki wraz z wyposażeniem ok.300.000zł.

Są ustalenia, że jedną karetkę zakupi Starostwo Powiatowe z Gminą Ożarów, a drugą siedem pozostałych samorządów. Wynika z tego, że my musielibyśmy wyasygnować ok. 40.000zł. Proszę o odpowiedź czy idziemy dalej w tym kierunku.

- Pan Eugeniusz Dziekański – czemu ta karetka ma służyć?

- Pan Wójt Gminy – karetka jest to doraźna pomoc, a nie leczenie.

- Pan Zbigniew Strompoć – to jest bardzo ważna sprawa, trzeba poprzeć i iść w tym kierunku i dołożyć 40.000zł.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – jutro jest otwarcie nowego wysypiska w Janczycach
o godz. 10oo . Kto jest chętny do wzięcia udziału.

Ustalono, że pojedzie Przewodniczący Rady Gminy , Pan Jan Hołody i Pan Andrzej Kaczmarski.

Ad 7.

Wolnych wniosków nie było.

Ad 8.

Pan Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański przyjętą formułą zakończył obrady sesji.

Protokółowała:

Danuta Pronobis