artykuł nr 1

Protokół Nr II/06

 

Protokół Nr II/06

z obrad sesji Rady Gminy odbytej w dniu

05 grudnia 2006 roku

W obradach udział wzieli:

1. Radni Gminy w)g załączonej listy obecności.

2. Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.

Porządek obrad sesji:

  1. Otwarcie sesji i przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji.

  2. Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

  3. Sprawozdanie Wójta Gminy poprzedniej kadencji o stanie Gminy.

  4. Ślubowanie Wójta Gminy.

  5. Ustalenie diet radnych, ryczałtu dla Przewodniczącego Rady Gminy

Oraz wynagrodzenia Wójta Gminy.

  1. Podjęcie uchwał.

  2. Sprawy bieżące gminy.

  3. Interpelacje radnych.

  4. Wolne wnioski.

  5. Zakończenie obrad sesji.

Ad 1.

Otwarcia sesji Rady Gminy dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka, który powitał zebranych i przedstawił porządek obrad. Do porządku obrad uwag nie wniesiono. Porządek obrad przyjęto jednogłośnie.

Na 15 radnych obecnych 14. Nieobecny Pan Stefan Pypeć – nieobecność usprawiedliwiona. Sesja jest prawomocna.

Ad 2.

Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.

Ad 3.

Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Wójtowi Gminy Ryszardowi Muszyńskiemu, który przedstawił sprawozdanie o stanie Gminy poprzedniej kadencji ( informacja w załączeniu).

Ponadto udało nam się zorganizować selektywną zbiórkę odpadów, po przekazaniu obsługi wodociągu Firmie Wielobranżowej Kazimierz Jacek Kuczyński z Baćkowic skończyły się problemy z wodociągowaniem. Nie dopłacamy a mamy jeszcze zysk z dzierżawy wodociągu. Ogromna część budżetu to subwencja oświatowa. To w jaki sposób i na jakich warunkach będziemy kształcić dzieci przedłoży się w przyszłości na to jaki będzie nasz kraj. Jestem zadowolony, że udało nam się doprowadzić oświatę do takiego poziomu. Zadaniem Gminy jest utrzymanie jednostek straży pożarnej. Wiodącą jednostką, która jest w systemie krajowego ratownictwa jest Ochotnicza Straż Pożarna w Sadowiu, bierze udział w każdej akcji na terenie naszej Gminy. Strażacy nie biorą żadnego ekwiwalentu, pracują społecznie. Jedynie na koniec roku wręczałem im nagrody w kwocie od 200 – 300zł. Potrzeby Gminy są większe, zawsze były problemy z podziałem środków i nadal będą. Z Ośrodkiem Zdrowia nie było problemów, współpraca układała się dobrze. Będziecie Państwo mogli składać na sesji swoje uwagi, spostrzeżenia. Przez okres 8 lat starałem się pozyskać jak najwięcej środków z zewnątrz, żeby móc zrealizować jak najwięcej działań. To, że tak wiele udało się nam zrealizować to zasługa rady gminy tych dwóch kadencji. Zawsze mogłem liczyć na zrozumienie i poparcie, nie było prowadzonej polityki. Radni rozumieli problemy ogólnolokalne. Chcę podziękować Panu Przewodniczącemu Rady Gminy poprzedniej kadencji za 8 letnią współpracę. Zaliczam tę kadencję za udaną, do tego przyczynili się pracownicy urzędu. Tu się ustosunkuję jeszcze raz do kampanii wyborczej, bolą mnie takie stwierdzenia, np.” że wchodząc do gminy nie było żadnego pracownika” to co pochowali się pod biurka? Skąd te efekty jeżeli pracownicy byli niekompetentni. Są na pewno drobne mankamenty, które miałem poprawić, ale zrobi to już mój następca. Po nowym roku cała Rada Gminy będzie uchwalała Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, jest to najważniejszy dokument. Prace nad nim trwają 3 – 4 lata. Na bazie tego dokumentu będzie można prowadzić inwestycje. Życzę Państwu wykonania celów, które sobie postawicie.

Dyskusja:

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – chciałem podziękować Panu Wójtowi, za dobrą współpracę.

- Pan Stanisław Olszański – wysłuchałem sprawozdania pana Wójta. To co nie udało się zrealizować postaram się wykonać przy pomocy Wysokiej Rady.

Ad 4.

Pan Przewodniczący Rady Gminy odczytał rotę ślubowania , Pan Stanisław Olszański złożył ślubowanie ( rota ślubowania w załączeniu).

Następnie ustępujący Wójt Gminy Ryszard Muszyński złożył gratulację następcy i pogratulował wyboru. Również gratulacje w imieniu wlasnym i Rady Gminy złożył Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka.

Pan Stanisław Olszański Wójt Gminy – dziękuję za gratulację i obiecuję, że dołożę wszelkich strań, żeby współpraca układała się nam dobrze, będę działał dla dobra Gminy.

Ad 5.

Pan Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił,że radni ubiegłej kadencji otrzymywali dietę w wysokości 100zł. za udział w posiedzeniu sesji i uczestnictwie w komisji. Proszę o dyskusję czy zmieniamy tę stawkę?

- Pan Mieczysław Podczasi – przyznając samemu sobie wynagrodzenie jest niezręcznie. Ja myślę, że za wcześnie jest mówić o tych rzeczach, uważam, ze najpierw sprawy diet i wynagrodzenia wójta powinny być rozpatrzone przez komisje rady. Troszkę mnie śmieszy jak urzędniczka przychodzi po sesji i daje po „stówce”. Moja propozycja, żeby te sprawy odłożyć do przyszłej sesji. Musimy jasno powiedzieć ile zarabia Wójt Gminy, ile zarabia Przewodniczący Rady Gminy i ile zarabia radny. W Opatowie radny ma takie same obowiązki a wyższą dietę. To płacenie za sesję jest uwłaczające radnemu, jest to osoba, która wie co ma robić. Praca radnego powinna polegać na pracy z wyborcami , powinien być łącznikiem między gminą a mieszkańcami. Proszę, żeby mój wniosek został przegłosowany.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – Panie radny Pan musi się liczyć z tym , że porządek obrad został przegłosowany i ten punkt powinien być rozpatrzony na tej sesji.

- Pan Mieczysław Podczasi – zawsze wniosek można zgłosić.

- Pan Jan Granat – ja uważam, ze nasza gmina jest biedna i nie należy zwiększać diet. Ja chcę, żeby było jawnie i nie ustalane w podgrupach. W czasie kampanii wyborczej były głosy, że radni biorą diety po 500zł. dlatego mam propozycję, żeby cała rada podjęła decyzję dzisiaj.

- Pan Eugeniusz Dziekański – proszę ujawnić sumy, żeby każdy radny wiedział nad czym głosujemy.

- Pan Stanisław Olszański Wójt Gminy – diety i wynagrodzenia zawsze były jawne, ogłaszane są w Biuletynie Informacji Publicznej w Internecie i w prasie.

- Pan Jan Granat – chciałbym dzisiaj przegłosować i proszę Pana Podczasiego o podanie wniosku o proponowanej wysokości?

- Pan Wójt Gminy – padły dwa wnioski i proszę przegłosować.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – przystępujemy do przegłosowania wniosku Pana Podczaszego, żeby temat ustalenia diet radnych, przewodniczącego rady gminy i wynagrodzenia wójta zdjąć z dzisiejszych obrad i przenieść do rozpatrzenia najpierw na komisje rady gminy – 6 głosów za, 7 głosów przeciwnych i 1 wstrzymujący.

Wniosek został odrzucony i przystępujemy do dalszego rozpatrzenia punktu obrad.

- Pan Sekretarz Gminy – Lech Jedlikowski przedstawił kwotę ryczałtu jaką otrzymywał Przewodniczący Rady Gminy poprzedniej kadencji jest to kwota 810zł.

- Pan Stanisław Olszański – nie było dodatkowych przywilejów jak telefon czy delegacje.

- Pani Anna Kozieł przedstawiła przepisy prawne dotyczące wynagradzania wójta i tak : 1) wynagrodzenie zasadnicze może wynosić od 3450zł. do 4630zł. 2) dodatek funkcyjny od 1080zł. – 1550zł. 3) dodatek specjalny od 20% - 40% wynagrodzenia zasadniczego + dodatek funkcyjny 4) dodatek stażowy w zależności od stażu pracy.

Dyskusja:

- Pan Tomasz Najdo – jakie było wynagrodzenie dotychczasowe wójta?

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – ogłaszam przerwę 10 minut, żeby Pani Anna Kozieł przyniosła angaż z wynagrodzeniem wójta poprzedniej kadencji.

- Pani Anna Kozieł – wynagrodzenie wójta poprzedniej kadencji brutto przedstawiało się następująco:

- wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4200zł.

- dodatek funkcyjny w kwocie 1420zł.

- dodatek stażowy w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego tj.840zł.

- dodatek specjalny – 20% tj. 1124zł.

Łącznie 7584zł.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – czy zostajemy przy tych pieniądzach, czy podwyższamy?

- Pan Janusz Dąbrowski – czy jest to wynagrodzenie brutto?

- Pan Sekretarz Gminy – tak

- Pan Janusz Dąbrowski – jestem za pozostawieniem tej samej stawki, którą miał poprzedni wójt.

- Pan Mieczysław Podczasi – podwyższać nie ma potrzeby, trzeba powiedzieć, że wynagrodzenie Wójta Gminy było najwyższe na terenie powiatu.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – czy pozostajemy przy takiej stawce wynagrodzenia jaką miał poprzedni wójt – przyjęto jednogłośnie.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – proszę przegłosować ryczałt przewodniczącego , czy pozostawiamy w kwocie 810zł. – przyjęto jednogłośnie.

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – czy pozostawiamy diety radnych na starych zasadach czyli za udział w posiedzeniu 100zł. – przegłosowano jednogłośnie.

Ad 6.

- Pani Anna Kozieł przedstawiła projekt uchwały Nr II)5)06 Rady Gminy Sadowie z dnia 05 grudnia 2006r. w sprawie: ustalenia warunków pracy i płacy Wójta Gminy oraz upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec wójta – przyjęto jednogłośnie.

- Pani Irena Nowakowska przedstawiła projekt uchwały Nr II)4)06 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 05 grudnia 2006r. w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego – przyjęto jednogłośnie.

Ad 7.

Pan Wójt Gminy – dziękuję za wynagrodzenie jest wysokie. Będę się starał z pomocą Waszą, żeby jak najszybciej ruszyć z dalszym wodociągowaniem, budową dróg i budową oczyszczalni ścieków. Zostały zarejestrowane środki na te trzy zadania w Urzędzie Marszałkowskim. Inne zadania też będziemy realizować w miarę posiadanych środków , będziemy również zabiegać o ściągnięcie środków z zewnątrz. Jesteśmy gminą biedną mamy tylko dobre gleby, dlatego klasyfikują nas w czołówce województwa świętokrzyskiego. Najwięcej środków mają te gminy, które mają na swoim terenie kopaliny budowlane np. Gmina Baćkowice, Bogoria. Więcej czasu na temat inwestycji poświęcimy na następnych sesjach. Chciałem zrobić sesję w piątek tj. 8 grudnia 2006r., ponieważ musimy uchwalić wysokość podatków lokalnych na 2007r., ponieważ najpóźniej 18 grudnia br. uchwała podatkowa musi być już w druku. Radni zaakceptowali termin sesji. Ustalono na dzień 7 grudnia 2006r. na godz. 9oo i godz. 11oo spotkania komisji rady gminy.

Ad 8. i Ad 9.

Interpelacji radnych i wolnych wniosków nie było.

Ad 10.

Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godz. 1330.

Protokółowała:

Danuta Pronobis