artykuł nr 1

Protokół Nr V/2007

 

P R O T O K Ó Ł Nr V)07

z obrad sesji Rady Gminy odbytej w dniu

31 stycznia 2007r.


W obradach udział wzieli:

1) Radni Gminy w)g załączonej listy obecności.

2) Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.


Porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie sesji i przyjęcia porządku obrad.

  2. Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

  3. Zapoznanie rady z informacją Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa o nowych wyzwaniach jakie muszą spełniać rolnicy.

  4. Informacja Kierownika Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nt. realizacji dopłat obszarowych w roku 2006 oraz możliwości pozyskania środków akcesyjnych będących w gestii Powiatowego Biura.

  5. Podjęcie uchwał.

  6. Sprawy bieżące gminy.

  7. Interpelacje radnych.

  8. Wolne wnioski.

  9. Zakończenie obrad sesji.


Ad 1.


Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Do porządku obrad uwag nie wniesiono. Porządek obrad przyjęto jednogłośnie. Obecnych 15 radnych. Sesja prawomocna. Godzina rozpoczęcia sesji 10oo.


Ad 2.

Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.


Ad 3.


Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Kierownikowi Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opatowie Panu Wojciechowi Żak , który przedstawił informację o obowiązkach rolników jakie muszą spełniać przy produkcji roślinnej. Rozdał sołtysom ogłoszenia dot. szkolenia dla osób stosujących środki ochrony roślin sprzętem naziemnym, oraz zakupujących środki ochrony roślin zaliczone do bardzo toksycznych i toksycznych, w celu wywieszenia na tablicach ogłoszeń. Szkolenie takie obejmować będzie 16 godzin i odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sadowiu. Uczestnicy otrzymają zaświadczenie ukończenia szkolenia, ważne przez 5 lat. Poinformował również o siedzibach stacji wykonujących badania sprawności technicznej opryskiwaczy. Następnie Inspektor Inspekcji Ochrony Roślin i nasiennictwa Pani Ewa Rokita przedstawiła informacje o zachodniej kukurydzianej stonce korzeniowej. Szkodnik ten został przetransportowany w latach 80-tych drogą lotniczą z USA. Unia Europejska przyjęła dyrektywę zwalczającą tego szkodnika, u nas reguluje te sprawy rozporządzenie Ministra z 2004r. Na terenie Gminy Sadowie nie stwierdziliśmy występowania tego szkodnika.

Dyskusja:

- Pan Marian Kujszczyk – czy ten szkodnik atakuje wyłącznie system korzeniowy?

- Pani Inspektor – larwy atakują tylko system korzeniowy.

- Pan Piotr Sternik – jaka jest wysokość mandatu za brak badania technicznego opryskiwacza?

- Pan Wojciech Żak – od 50zł. do 500zł.

- Pan Wójt Gminy- inspekcja nie jeździ po drodze, nie kontroluje, problem robi się wówczas jak rolnik zrobi szkodę sąsiadowi. Wówczas inspekcja interweniuje.

- Pan Wojciech Żak – również przy ubieganiu się o dotacje są wymogi.

- Pani Bogusława Kania – za jaki okres rolnik powinien przechowywać ewidencję oprysków?

- Pan Wojciech Żak – przez dwa lata.


Ad 4.


Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka oddał głos Kierownikowi Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Panu Andrzejowi Grządzielowi, który omówił sprawy związane z realizacją dopłat obszarowych w roku 2006 oraz możliwości pozyskania środków akcesyjnych będących w gestii Powiatowego Biura. Poinformował, że zgodnie z nowym rozporządzeniem wnioski rolno-środowiskowe będą przyjmowane łącznie z wnioskami na dopłaty obszarowe. Nową rzeczą jest też pakiet „rolnictwo zróżnicowane” tzn. zachowanie proporcji pomiędzy uprawami. Wysokość dopłat 450zł. do hektara. Wygląda to w następujący sposób: 60% zboże, 30% okopowe, 10% strączkowe. My jako agencja zachęcamy ludzi do korzystania z tych funduszy.

Dyskusja:

- Pan Sławomir Wójcik – mam nie wyjaśnioną sprzedaż bydła?

- Pan Kierownik – mamy przypadki, że jest na stanie więcej bydła niż w oborze. Część handlarzy na początku obowiązywania systemu była nie rzetelna i nie zgłaszała zakupu. Jak będziemy organizować szkolenia na Państwa gminie postaram się państwu przekazać jak ten problem rozwiązać.

- Pan Sławomir Wójcik- jak wygląda sytuacja płyty gnojowej?

- Pan Kierownik – był korzystny program, płaciliśmy ryczałtem za wykonanie. Każde gospodarstwo, które będzie produkowało mleko będzie musiało mieć do 2008r. certyfikat. Obecnie jest projekt w ramach pomocy dla gospodarstw.

- Pan Marian Kujszczyk – czy dopłata cukrowa z obszarową będzie razem?

- Pan Kierownik – tak.

- Pan Sławomir Wójcik – jak można sprawdzić , czy właściciel złożył wniosek o dopłatę?

- Pan Kierownik – dopłaty idą do osób, które ziemię użytkują, nie można sprawdzić, ponieważ jest to objęte ochroną informacji.

- Pan Eugeniusz Dziekański – kiedy będą realizowane dopłaty za poplony?

- Pan Kierownik – do połowy lutego.


Ad 5.


Pan Sekretarz Gminy przedstawił projekty uchwał:

- Nr V)18)07 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 31 stycznia 2007r. w sprawie: zatwierdzenia taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie Gminy Sadowie – przyjęto jednogłośnie.

- Nr V)16)07 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 31 stycznia 2007 roku w sprawie: zmiany Statutu Sołectw – przyjęto jednogłośnie.

- Nr V)17)07 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 31 stycznia 2007 roku w sprawie: zarządzenia wyborów sołtysa i Rady Sołeckiej na terenie Gminy Sadowie – przyjęto jednogłośnie.




Ad 6.


- Pan Wójt Gminy – sprawę taryf na wodę dyskutowaliśmy w grudniu, nie jest to duża podwyżka. Wszyscy mamy świadomość, że koszty poszły w górę. Cena ta nie jest wygórowana porównując z sąsiednimi gminami. Jesteśmy zadowoleni z obsługi. Odnośnie wyborów chcemy zrobić w takim okresie, żeby nie kolidowało z podatkiem rolnym. Proszę o ustalenia harmonogramu wyborów.

- Sekretarz Gminy – ze względu na ratę podatku rolnego przygotowaliśmy harmonogram wyborów tak, że będziemy odbywać dwa zebrania dziennie.

Sołtysi zaakceptowali przedstawiony harmonogram.

- Pan Wójt Gminy – z roku na rok obserwujemy spadek demograficzny. Wiemy wszyscy, że subwencja oświatowa jest naliczana na ucznia. Odbyło się w tej sprawie posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych , na którym wypracowano koncepcję, żeby na najbliższej sesji rozmawiać na temat zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w Biskupicach na szkołę filialną od 0- 3, jednocześnie zabezpieczając dowóz dzieci klas od 4 - 6 do szkoły . Dokładnie ten temat przybliży Pan Dyrektor Zespołu Szkół w Sadowiu.

- Pan Karol Błaszczuk – od szeregu lat pracujemy nad szkolnictwem, warunki zostały stworzone dobre. Dostaliście Państwo trzy druki tj. 1)Projekt intencyjny uchwały, którą należy podjąć w miesiącu lutym, gdyby Wysoka Rada tak zadecydowała; 2) Rozliczenie subwencji i wydatków za 2006r. 3) Dane demograficzne dzieci w latach 2001 – 2006.

Jak Państwo widzicie w 2006r. do szkoły do Biskupic trzeba było dołożyć z budżetu Gminy 128.193zł. + 26.883zł. z subwencji przyznanej na dzieci w SP Sadowie. Subwencja jest korzystna jeżeli dzieci w klasie jest 26, wówczas gmina nie musi dopłacać. Łącząc dzieci ze SP w Biskupicach i w Sadowiu, można by utworzyć po dwie klasy liczące po 15 osób. Nie jest to dobra liczba do subwencji, ale dobra do nauki. Jest to dobry czas na reorganizację szkolnictwa , ponieważ ustawa emerytalna została przedłużona dla nauczycieli do końca 2007r. , część nauczycieli odchodzi na wcześniejsze emerytury więc nie byłoby problemu z zagospodarowaniem nauczycieli z Biskupic. Poza tym mamy decyzję Sanepidu o zgodzie na użytkowanie budynku szkoły tylko do końca sierpnia 2007r., jak również decyzję PIP o obowiązku zapewnienia nauczycielom łazienki. Były już dyskusje o budowie i remoncie tej szkoły. Ze względów konstrukcyjnych remont jest nie możliwy, a ze względów demograficznych nikt nie dołoży nam do budowy nowej szkoły. Z dniem 1.09.2007r. Sanepid i PIP zamkną nam budynek szkoły. Przygotowana uchwała jest intencyjna o zamiarze przekształcenia szkoły, którą z dodatkowymi dokumentami przesyłamy do Kuratora, jeżeli uzyskamy pozytywną opinię wówczas musimy zorganizować spotkanie z rodzicami i przed końcem lutego podjąć uchwałę. Szkoła Podstawowa w Biskupicach nie powinna być w Zespole Szkół, może być samodzielną szkołą albo filią. Warunkowo Kurator utrzymał decyzję. Warto dopłacać do szkoły w Biskupicach ale do dzieci młodszych. Przez te lata oszczędzaliśmy na bibliotece, świetlicy. Teraz w szkole są dramatyczne sytuacje , rozmawialiśmy z Panem Wójtem, żeby zatrudnić pedagoga szkolnego. Myślę, że taka pomoc dla dzieci jest niezbędna.

Dyskusja:

- Pan Sławomir Wójcik – czy lepiej jest dla nauczyciela uczyć 15 dzieci, czy 7?

- Pan Karol Błaszczuk – ja nie chcę być ekspertem, ale wiem, że nie jest dobrze dla 30 i nie dobrze dla 5. Myślę , że liczba 15 – do 25 jest maksymalna.

- Pan Mieczysław Podczasi – trudno polemizować jaka jest dobra liczba dzieci w klasie. Ja jestem zdumiony faktem, że dzisiaj wyszedł taki temat. Wychodzi na to, że Zespół Szkół jest nielegalny.

- Pan Karol Błaszczuk – mnie nikt nie pytał, jak była reorganizacja szkół, ja stawałem do konkursu i wygrałem.

- Pan Mieczysław Podczasi – do tej pory nie było mowy na temat tej uchwały. Dlaczego na posiedzeniu Komisji Oświaty nie było Pani dyrektor z Biskupic. Uważam, żeby ten wniosek wycofać dzisiaj. Nie wiem kto jest inicjatorem tej uchwały, czy Pan Dyrektor , czy Pan Wójt. Dlaczego Dyrektor Szkoły tak dba o interes gminy. Możliwe, że trzeba te sprawy załatwić, ale na dziś moja propozycja, wycofać uchwałę i porozmawiać z Dyrektorem szkoły w Biskupicach i rodzicami. Ja jestem zobowiązany postępować zgodnie z wolą wyborców. Wnioskuję o wycofanie tej uchwały.

- Pan Karol Błaszczuk – ja przedstawiałem jaka jest kolejność. Ta uchwała nic nie czyni, jest to uchwała intencyjna, która musi być podjęta w sprawie planowanego przekształcenia SP w Biskupicach. To przesyłamy do Kuratora i wraca z opinią Kuratora do Gminy. Co najmniej na 6 – m-cy przed terminem przekształcenia zawiadamiamy rodziców o zamiarze. I wtedy Wysoka Rada dopiero podejmuje uchwałę. Zebrania nie było, ponieważ na takim etapie nie ma potrzeby. Staniecie 1.09.2007r. jeżeli Sanepid zamknie szkołę przed problemem zwalniania nauczycieli.

- Wójt Gminy – fakt, że trochę szybko był zrobiony projekt uchwały, ale to nie stwarza, że musi się to zakończyć przekształceniem. Ja już w swoim życiu przeżyłem likwidację szkoły w Grocholicach, wiem jak jest w trakcie i wiem jak jest po. Mamy problem co dalej z tą szkołą. Ja będę rozmawiał z Sanepidem w sprawie przedłużenia terminu, poproszę również Pana Podczaszego, żeby wziął udział w tych rozmowach. Ten temat będzie omawiany na zebraniach wiejskich. Ja chcę zasygnalizować, że jest taki temat i jakąś decyzję trzeba podjąć. Na dzisiaj nie wiem, czy Sanepid nam przedłuży . Przyjęcie tej uchwały intencyjnej nie przesądza o przekształceniu tej placówki, nawet jak Kurator zaopiniuje pozytywnie. Trzeba prowadzić jak najszerszą dyskusję, żeby jak najwięcej ludzi było przekonanych. O tych problemach trzeba mówić ze społeczeństwem. Kwestia jest tego rodzaju, żeby nie brakło nam czasu. Ja rozumiem Pana Podczaszego, że ta uchwała będzie odbierana jako likwidacja.

- Pan Stanisław Daniłowski – ja proponuję, żeby na następną sesję zaprosić delegację?

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – ja też uczestniczyłem przy likwidacji szkoły w Grocholicach i byłem przeciwny. Ale wyszło dobrze i sama szkoła się zlikwidowała. To sama Wysoka Rada zadecyduje.

- Pan Sławomir Wójcik – dlaczego nie ma Pani Dyrektor SP w Biskupicach?

- Pan Wójt Gminy – dzisiaj na sesji Zespół Szkół reprezentuje Pan Dyrektor, jeżeli Dyrektor uzna, ze jest mu potrzebny ktoś do pomocy na pewno będzie uczestniczył. Musimy rozmawiać, bo ten temat nie zniknie. Jest problem budynku, nie wiemy czy on nie będzie nadawał się do wyburzenia. Nie ma śladu szkoły w Zochcinie, Zwoli.

- Pan Podczasi – mnie chodziło o to, żeby poinformować tam społeczeństwo i dyrektora szkoły.

- Pan Jan Granat – z tego co Pan Dyrektor nam przekazał, czy zdążymy. Ja nie widzę przeszkód , żeby to odłożyć, ale czy zdążymy z procedurą.

- Pan Karol Błaszczuk – ta procedura już była rozpoczęta w ubiegłym roku, ale ze względu na przedłużenie obowiązywania ustawy emerytalnej dla nauczycieli odłożyliśmy ten temat. Było zebranie z rodzicami, na którym byłem ja , Pan Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy. Ja przedstawiam dane, które wyciągnęła księgowa z bilansu, dane demograficzne przygotował Kierownik USC. Ta uchwała nie daje nic w sensie prawnym, wysyłamy ją do Kuratora, a póżniej będzie rozmowa z Dyrektorem i rodzicami.

- Pan Wójt Gminy – procedury trwają, zwracam się o odłożenie terminu tygodniowego, żebyśmy wiedzieli co z Sanepidem. Czy takie stanowisko jest akceptowane.

- Przewodniczący Rady Gminy – kto jest za przełożeniem tej sprawy za tydzień?- przyjęto jednogłośnie.

Ustalono następne spotkanie w tej sprawie na 7 stycznia 2007r., godz. 14oo.

Ad 7.


Interpelacji radnych nie było.




Ad 8.


Pan Wójt Gminy – od 1.02.2007r. nie wpłacamy podatku rolnego w kasie urzędu, tylko w banku lub u sołtysa. Podyktowane to jest tym, że po ostatniej kontroli było zalecenie, żeby schodzić z obsługi kasowej w urzędzie. Wszyscy rolnicy mają konta w banku. Od 1 stycznia br zostały zlikwidowane znaki skarbowe, i te wpłaty będą przez kasę załatwiane. Zwrócił się do nas Komendant Policji Powiatowej w Opatowie z prośbą o dofinansowanie w wys. 10.000zł. zakupu fotoradaru , który zostanie zamontowany w miejscowości Jacentów. Zostało wysłane pismo do Zarządu Dróg i Autostrad w sprawie budowy chodnika od boiska do nowego osiedla. W tą niedzielę są wybory do Izb Rolniczych , frekwencja będzie świadczyć o tym jak bliskie są nam sprawy rolnicze.

- Pan Janusz Dąbrowski – pieniądze za mandaty zabiera skarb państwa, niech więc finansuje kupno fotoradaru.

- Pani Bogusława Kania – żeby nie wyglądało, że nie interesuje nas bezpieczeństwo ludzi, można coś dołożyć.

- Pan Robert Grabowski – lepiej wybudować chodnik.

- Pan Wójt Gminy – może upoważnilibyście mnie do jakiejś kwoty, żeby nie było uznane, że nasza rada nie dostrzega problemu.

- Pan Jan Granat – są inne potrzeby, ważniejsze. Za tydzień będzie następna sesja spotkamy się i Pan Wójt nam odpowie, jak się zapatrują inne gminy i wtedy zdecydujemy.

- Pan Wójt Gminy – rzucę hasło, ze nie więcej niż 3.000zł. przekażemy.

- Pan Wiesław Skrzypczyk – zerwany jest dach na przystanku w Truskolasach.

- Pan Wójt Gminy – ja oglądałem ten dach, trzeba to zrobić dobrze tylko jak będzie cieplej. W sprawie odśnieżania dróg powiatowych proszę dzwonić do Zarządu Dróg w Opatowie, im więcej będzie interwencji to na pewno szybciej będą przyjeżdżać.


Ad 9.


Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek rzepka przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godzinie 1415.



Protokółowała:

Danuta Pronobis