artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł Nr XIII)07

P R O T O K Ó Ł  Nr XIII)07

z obrad sesji Rady Gminy Sadowie

odbytej w dniu 23 listopada 2007 roku.

W obradach udział wzieli:

1.   Radni Gminy w)g załaczonej listy obecności.

2.   Zaproszeni goscie w)g załączonej listy obecności.

 

Porządek posiedzenia:

1) Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

2) Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

3) Informacja przedstawiciela Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie na temat kontraktacji rzepaku.

4) Informacja Kierownika Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na temat realizacji dopłat obszarowych za 2007 rok oraz możliwości pozyskania innych środków akcesyjnych dla rolników.

5) Sprawozdanie z działalności Osrodka Pomocy Społecznej w Sadowiu za 2007 rok.

6) Podjęcie uchwał:

- w sprawie zmian w budżecie gminy.

- w sprawie wyrażenia zgody na przystapienie i współfinansowanie przez gminę przedsięwzięć „ Informatyzacja powiatu opatowskiego”.

- w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w najem majątku trwałego stanowiącego własność Gminy Sadowie przekazanego nieodpłatnie w użytkowanie dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej  w Sadowiu.

7) Sprawy bieżące gminy.

8) Interpelacje radnych.

9) Wolne wnioski.

10)Zakończenie obrad sesji.

Ad 1. 

Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Do porządku obrad uwag nie wniesiono.  Porządek obrad przyjeto jednogłośnie. Na 15 radnych, obecnych 14. Sesja prawomocna. Godzina rozpoczęcia sesji 10oo.

 

Ad 2.

 

Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół przyjeto jednogłośnie.

 Ad 3. 

Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Adamowi Jurkowskiemu przedstawicielowi Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie Spółka z.o.o, który omówił warunki kontraktacji rzepaku. Zakład obecnie został doprowadzony do działania na poziomie 120t. rzepaku. Od 1 pażdziernika br. powołano Inspektora na województwo świętokrzyskie. Celem mojego działania jest zintensyfikowanie kupna rzepaku. Właściciele zakładu zdecydowali o rozbudowie zakładu i już od przyszłego roku będzie przerabiane dodatkowo 300t. rzepaku. Zakupiona została najnowsza technologia ekstraktu. Pozwoli to nam na konkurowanie z każdym, również z Kruszwicą. Rzepak obecnie jest skupowany w Opatowie u Pani Malinowskiej . Bardzo proszę o przekazanie mojego telefonu, jeżeli będą zainteresowani kontraktacją, ja zawsze chętnie będę rozmawiał. My zakontraktujemy i skupimy każdą ilość surowca. Obowiazuje cena rynkowa. Wszystkie podmioty skupowe stosują taką samą cenę jak w Zakładzie w Bodaczowie. Możliwe jest zawarcie z nami umowy na rzepak energetyczny jak i żywnościowy. Jeżeli ktoś ma zawartą umowę z konkurencją niech analizuje rynek i podejmie słuszną decyzję. Umowy kontraktowe zawiera się  w punktach skupowych u Pani Malinowskiej w Opatowie. W Opatowie jest jedyny zakład, z którym nie mamy wyłączności. Nasiona zapewniamy, są do kupienia w punkcie kontraktacji. W umowie jest zawarta cena minimalna, ale my skupujemy po cenie rynkowej.

- Pan Piotr Sternik – dlaczego cena nasion rzepaku jest takia droga?

- Pan Jurkowski – to nie jest nabijanie firm nasiennych, restrykcje są ogromne i muszą być dostosowane nasiona do norm.

- Pani Helena Moroń – czy będziecie skupować rzepak nie kontraktowany?

- Pan Jurkowski – tak, ale cena będzie niższa.

- Pan Wójt Gminy – ja pamiętam, ze w powiecie opatowskim było 2700ha rzepaku. Problemem był jego skup. Jeżeli w tej chwili skupimy się tylko na Pani Malinowskiej będą kolejki. Czy jesteście zainteresowani rozszerzeniem miejsc skupowych?

- Pan Jurkowski – jestesmy zainteresowani rozszerzeniem sieci skupowych jeżeli skup będzie wysoki. Obecnie prowadzę rozmowy z jednym podmiotem. Jest nadzieja, że będzie tam skup, brakuje tylko laboratorium. Jeżeli będą kolejki to są podmioty, które będą kupować.

- Pan Wojt Gminy – czy zakład jest zainteresowany budową punktu skupu? Powierzchnie magazynowe na pewno nie wzrosną i rolnicy będą mieć problemy ze sprzedażą zboża.

- Pan Jurkowski – u Pani Malinowskiej jest jeden z najlepszych punktów skupu. My mamy taką powierzchnię skupową, która nam wystarcza. Jesteśmy w stanie odbierać rzepak codziennie.

- Pani Bogusława Kania – czy rolnik, który ma transport mógłby dowieźć rzepak sam?

- Pan Jurkowski – w okolicach Bodaczowa jest dużo rzepaku i są już kolejki. My chcemy uniknąć kolejek.

Ad 4.

  Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Mariuszowi Łapa przedstawicielowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie, który przedstawił stan realizacji dopłat obszarowych za 2007 rok oraz możliwości pozyskania innych środków akcesyjnych.

Dyskusja:

- Pan Marian Kujszczyk – czy przyjmowane są wnioski na modernizację gospodarstw rolnych?

- Pan Mariusz Łapa – w tym roku już nie są przyjmowane, trzeba się przygotować i składać w przyszłym roku.

- Pani Helena Moroń – czy będą jeszcze przyjmowane wnioski na renty strukturalne?

- Pan Mariusz Łapa – w tym roku będzie jeszcze wyznaczony jeden dzień na przyjmowanie wniosków, ponieważ zostały jeszcze środki. Terminu jeszcze nie znamy, będzie ogłoszony w mediach.

- Pan Marian Kujszczyk – czy w dalszym ciągu będzie program „Młody rolnik”?

- Pan Mariusz Łapa – Ten program nadal będzie z tym, że młody rolnik musi mieć gospodarstwo wielkości sredniej krajowej tj obecnie 9,5ha.

- Pan Marian Kujszczyk – czy młody rolnik musi być ubezpieczony w KRUS-ie?

- Pan Mariusz Łapa – tak przez trzy lata.

- Pan Wójt Gminy – przyjeto 51 wniosków na renty strukturalne, czy wszystkie wnioski zostały przyjęte?

- Pan Mariusz Łapa – tak tyle zostało złożonych i nie ma odmowynych.

Ad 5. 

Pani Ewa Chlebna Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Sadowiu przedstawiła sprawozdanie z działalności Ośrodka Pomocy Społecznej za 2007 rok. ( informacja w załączeniu).

Dyskusja:

- Pan Wójt Gminy – chciałbym podziękować Panu Mieczysławowi Podczasiemu za pomoc dla osób, które ubiegają się o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

- Pan Mieczysław Podczasi – mam uznanie dla Pani Kierownik, że opieka zajeła się Panią z Niemienic i znalazła się pod opieką specjalistów. Na wsiach ludzie są niedoinformowani i nie wiedzą, że osoba, która jeszcze nie ma ukończonych 75 lat, a ma ustalony stopień niepełnosprawności otrzymuje wcześniej zasiłek pielęgnacyjny. Więcej informacji można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

- Pan Marian Kujszczyk – mam na wsi osobę , która ma 75 lat i jest samotna i pyta co z nią dalej będzie?

- Pani Ewa Chlebna – jest możliwość umieszczenia takiej osoby w domu pomocy społecznej. Dokumenty są dostępne u nas. Odpłatność wynosi ok.1600zł. z tego 70% pobierane jest z dochodów tej osoby. Jeżeli osoba ma niższe dochody i nie wystarcza na pokrycie pobytu resztę dopłaca rodzina, a jeżeli nie ma rodziny Urząd Gminy. Można również umieścić taką osobę w schronisku. Schronisko utrzymuje osobę tylko z jego dochodów.

Ad 6. 

Pan Sekretarz Gminy przedstawił projekty uchwał:

Wyjasnienia do uchwały dot. wyrażenia zgody na oddanie w najem majątku trwałego stanowiącego własność Gminy Sadowie udzielił Pan Wójt Gminy. Zgłosiła się osoba, która chce założyć Gabinet Fizjoterapii. Kierownik SPOZ popiera wniosek i zwrocił się o zgodę na najem pomieszczeń na ten cel. W)g mnie taki gabinet jest bardzo potrzebny. Jest dużo mieszkańców naszej gminy, którzy muszą korzystać z rehabilitacji poza naszą gminą..

 

-  nr XIII)44)07 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 23 listopada 2007r. w sprawie wyrażenia zgody na oddanie w najem majątku trwałego stanowiącego własność Gminy Sadowie przekazanego nieodpłatnie w użytkowanie dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu – przyjęto jednogłośnie.

 

Do następnej uchwały dotyczącej Informatyzacji Powiatu Opatowskiego wyjaśnień udzielił Pan Sekretarz Gminy. Jest to uchwała intencyjna, która o niczym jeszcze nie przesądza będzie można się wycofać. Dziś jest spotkanie w Starostwie w Opatowie z informatykami z Urzędu Marszałkowskiego , na które pojechał Pan Łapa.

- Pan Wojciech Kłonica – czy jest możliwość, żeby każdy obywatel miał dostęp do internetu?

- Pan Wójt Gminy – obowiązek spoczywa na gminie, która ma umożliwić dostęp. Gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej bo hamowalibyśmy przedsiębiorczość. My mamy możliwość korzystania między innymi z Neostrady. Kwestia jest tylko wyboru operatora. Robimy informatyzację na szczeblu powiatu, ponieważ urząd powiatowy będzie koordynował i przygotowywał projekty.

 

- nr XIII)45)07 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 23 listopada 2007r. w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie i współfinansowanie przez Gminę Sadowie przedsięwzięcia „Informatyzacja Powiatu Opatowskiego” – przyjeto jednogłośnie.

 

Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały:

- nr XIII)43)07 Rady Gminy w sadowiu z dnia 23 listopada 2007 roku w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok – przyjeto jednogłośnie.

Ad 7.

  Pan Przewodniczący Rady Gminy przedstawił podanie Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Sadowie w sprawie podwyższenia wysokości diety dla sołtysów za udział w sesji Rady Gminy do kwoty 120zł.

Dyskusja:

- Jan Granat – w obecnej chwili w jakiej wysokości sołtysi pobierają diety?

- Pan Przewodniczący Rady Gminy – 60zł. za udział w sesji. Czy ustalimy dzisiaj, czy zostawimy do rozpatrzenia przez Komisje Rady Gminy?

- Pani Helena Moroń – niech się najpierw wypowiedzą komisje.

- Pan Marek Rzepka – radni zaopiniuja podwyżkę diet na komisjach.

- Pani Helena Moroń – chciałam podziękować Panu Wójtowi Gminy  za wykonanie drogi w Szczucicach a sołtysowi za nadzór.

- Wójt Gminy – ja niczego nie robię ponad to na co mam zaplanowane środki w budżecie gminy. Nie ma tu dla mnie wyróżnień. Przypominam w dalszym ciągu  o dowodach osobistych, termin składania wniosków upływa z dniem 31grudnia 2007 roku. Ja przekażę sołtysom listy osób, które jeszcze nie złożyły wniosków o wymianę dowodów.

 

Ad 8. 

Interpelacji radnych nie było. 

Ad 9. 

Wolnych wniosków nie było. 

Ad 10. 

Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godzinie 1330.

 Protokółowała:

Danuta Pronobis