artykuł nr 1

Uchwała Nr XXVII/109/ 09

 

 
Uchwała Nr XXVII/109/ 09
Rady Gminy w Sadowiu
z dnia 30.01.2009 roku
 
w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.
 
Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15,art.40 ust.1,art.41 ust.1 i art.42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.o samorządzie gminnym ( tj. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz.1591 z późniejszymi zmianami) oraz art. 146 ust.2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2004 r. Nr 261 poz.2603 z późniejszymi zmianami).
 
Rada Gminy w Sadowiu uchwala co następuje:
 
§ 1
Dla nieruchomości leżących na terenie Gminy Sadowie, których wartość wzrosła w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej, ustala się stawkę procentową opłaty adiacenckiej w wysokości 30% różnicy między wartością jaka nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu.
 
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy w Sadowiu.
 
§ 3
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
 
Uzasadnienie
 
 Zgodnie z art.146 ust.2 ugn. wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala rada gminy w formie uchwał. Uchwała rady gminy jest o tyle istotna, że w przypadku jej braku nie można ustalić takiej opłaty. Wyraźnie to stwierdził Sąd Naczelny w Katowicach, zaznaczając,
że wójt, burmistrz, prezydent miasta nie może wydać decyzji w sprawie naliczenia opłaty adiacenckiej, jeżeli na podstawie art. 146 ust. 2 ugn nie została podjęta uchwała rady gminy  w przedmiocie wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej ( wyrok NSA w Katowicach z dnia 25.07.2000r., II SA/Ka 2052/98, ONSA 2001/3/142 ).
Podjęcie uchwały jest również obowiązkiem rady gminy. Ustawodawca nie wprowadza bowiem w treści przepisu sformułowania „ może ustalić” ale powiada, że „rada gminy ustala” – zatem nakazuje jej podjęcie. Należy również pamiętać o tym, że opłata adiacencka jest źródłem dochodu dla gminy, jeśli tak to gmina nie może dobrowolnie rezygnować  z przydzielonych w drodze ustaw źródeł dochodu, ponieważ w ten sposób, i to bez uzasadnionej przyczyny, zmniejsza swoje potencjalne możliwości realizacji zadań przed nią postawionych. Ustawodawca podaje również górną granicę wysokości stawki procentowej,
która nie może być wyższa niż 50 % różnicy pomiędzy wartością, jaką nieruchomość miała
przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością jaką nieruchomość
ma po ich wybudowaniu.
Proponuje się przyjęcie uchwały w zaproponowanym brzmieniu, a tym samym przyjęcie stawki procentowej opłaty adiacenckiej na poziomie 30 % ze względów ekonomicznych.
Może się okazać bowiem, że wartość o jaką wzrosła nieruchomość jest niewielka i że koszty
opinii rzeczoznawcy majątkowego będą wyższe niż ewentualny dochód dla gminy z tytułu
ustalonej opłaty adiacenckiej.
Rada Gminy uchwalając niniejszą uchwałą wysokość stawki procentowej, stwarza Wójtowi Gminy warunki do jej pobierania.
Koszty gminy to wykonanie operatów szacunkowych.