artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł Nr XXVII)09

 

P R O T O K Ó Ł Nr XXVII)09
z sesji Rady Gminy w Sadowiu
odbytej w dniu 30 stycznia 2009 roku.
 
W obradach udział wzieli:
1.   Radni w)g załączonej listy obecności.
2.   Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
1.   Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2.   Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.
3.   Zapoznanie Rady z informacją Inspekcji Roślin i Nasiennictwa o nowych wyzwaniach jakie musza spełniać rolnicy.
4.   Ocena stanu bezpieczeństwa w gminie.
5.   Podjęcie uchwał:
·   w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości , który nastąpił w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.
·   w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie Gminy Sadowie .
·   w sprawie zmian w budżecie gminy.
·   zmiana uchwały w sprawie ustalenia warunków pracy i płacy Wójta Gminy oraz upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy  do dokonywania czynności w zakresie z zakresu prawa pracy wobec wójta.
·   w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2008 rok dla Wójta Gminy.
6.   Sprawy bieżące gminy.
7.   Interpelacje radnych.
8.   Wolne wnioski.
9.   Zakończenie obrad sesji.
Ad 1
  Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka, który powitał zebranych i przedstawił porządek obrad. Do porządku obrad zgłosił poprawkę tj. do punktu 5 zaproponował wprowadzenie trzech uchwał dotyczących udzielenia pomocy finansowej . Po punkcie 4 zaproponował dodanie punktu 4a Przedstawienie oferty Ekologicznego Związku Dorzecza Koprzywianki dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Proponowany porządek wraz z poprawkami radni przyjęli jednogłośnie.
Na 15 radnych obecnych 15.
Rozpoczęcie sesji godzina 10oo.
Ad 2
Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.
Ad 3
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Pani Jolancie Długowolskiej pracownikowi Inspektoratu Ochrony Roślin w Opatowie, która przedstawiła zakres prac inspektoratu. Jak sama nazwa wskazuje zajmujemy się stosowaniem środków ochrony roślin. Prowadzimy kontrolę obrotu środkami ochrony roślin, wszystkie sklepy są pod naszą ochroną, kontrolujemy gospodarstwa, zajmujemy się eksportem towarów. Do naszych zadań należy również obserwowanie plantacji, wydajemy komunikaty. Zapraszam do korzystania z naszej strony internetowej, będziecie wiedzieć jaki zabieg wykonać. Wypisujemy mandaty. Rolnicy z terenu Gminy Sadowie są bardzo zdyscyplinowani do tej pory nie zachodziła potrzeba wypisania mandatu. W 2004r. została powołana Komisja Ochrony Roślin, które  w trosce o bezpieczeństwo naszego środowiska nie próżnuje . Od naszego wejścia do Unii Europejskiej z 830 substancji zostało 214. Ponad 30% środków uciekło nam z rynku. To, że komisja dokonuje przeglądu jest słuszne, ale w małych plantacjach jest to trudne. Nie ma czym ochronić prosa, maku, ziół ze względu na to, że przy małym areale nie ma chętnych w kraju do produkcji środków. Jak podejmujecie decyzję o uprawie najpierw zorientujcie się jakie środki ochrony  są dostępne. Jedynym źródłem , z którego możecie się dowiedzieć jakie środki są dostępne na rynku jest Rejestr środków ; strona internetowa www.minrol.gov.pl. Sprawdźcie kiedy mieliście wykonane szkolenia, ponieważ mogą być już nie aktualne. Chciałabym prosić sołtysów o ustalenie terminów szkoleń i zawiadomienie mieszkańców. Ustalono termin szkolenia na 12 – 13 luty 2009r. godz. 10oo.
Dyskusji nie było.
Ad 4.
Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka oddał głos Panu Jarosławowi Nawrot, który przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa w gminie.
Dyskusja:
·   Komendant Powiatowy Policji w Opatowie Grzegorz Januchta – chciałem odnieść się do statystyk, które przedstawił Kierownik. Wynika , że jest to jedna z bezpieczniejszych gmin w powiecie. Chciałem podkreślić, że większość spraw na tym terenie załatwiają funkcjonariusze ruchu drogowego z Opatowa. Większość interwencji też jest załatwianych przez funkcjonariuszy KPP w Opatowie. Stan budżetu wszyscy znamy. Chciałem podziękować Państwu za wsparcie finansowe policji. Musimy szukać oszczędności. Do zadań policji należy utrzymywanie służby dyżurnej. Chciałem dokonać zmian, obecnie w Sadowiu będzie dwóch policjantów, my zaproponujemy, żeby policja była dostępna całą dobę. Mam możliwość zapewnienia dodatkowych patroli na drogach przez patrole z Opatowa. W co drugim wypadku giną piesi, w większości z ich winy . Jeżeli chodzi o opiekę dzielnicowego będzie dostępna w godzinach wskazanych. Również w sprawach o wykroczenia, niektóre rzeczy będą organizowane na miejscu, żeby nie jeździć do Opatowa. Są to główne założenia, zmieni się formuła. My jesteśmy zobowiązani do zapewnienia bezpieczeństwa . Musimy wybrać takie rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo na terenie powiatu.
·   Z-ca Komendanta Powiatowego Pan Dariusz Duda – jak wspomniał Komendant wszystkie decyzje są wyważone. Pracowałem kilka lat  w Opatowie, stwierdzam, że w Gminie Sadowie było najmniej wykroczeń. Przypominacie sobie Państwo jak był wspólny Posterunek Sadowie, Baćkowice, było to nie wydolne. To rozwiązanie, które my proponujemy na pewno utrzyma stan dotychczasowy względnie polepszy. Zostawimy tu punkt informacyjny oraz zapewnimy możliwość kontaktu z dzielnicowym. Ci policjanci będą pracować w dzień, po południu policja z Opatowa.
 
Dyskusja:
·   Pan Stanisław Daniłowski – w Bukowianach jest problem ze ścigaczami  i kładami.
·   Pan Dariusz Duda – każdy kład wprowadzony do ruchu powinien być zarejestrowany, ale praktyka jest inna. Tu wchodzi współpraca, partnerstwo nie donosicielstwo. Proszę o zgłaszanie, wejdzie policja drogowa i ucywilizuje.
·   Pan Grzegorz Januchta – sankcje wyeliminują te sprawy.
·   Pan Stanisław Daniłowski – przyjeżdżają do Jałowęs tankują i jadą do Bukowian.
·   Pani Helena Moroń – mam problem na wsi. Samochód z przeciwka wjeżdża  na mój pas ruchu. Ja starsza zjadę, a młodzi powiedzieli, że nie i dojdzie kiedyś do wypadku.
·   Pan Jarosław Nawrot – ja wysłałem zawiadomienie w tej sprawie.
·   Pan Grzegorz Januchta – proszę zgłosić do Sądu o wykroczenie.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – jak się wyjaśniła sprawa u Pana Tarnowskiego  w Rżuchowie?
·   Pan Jarosław Nawrot – prowadziliśmy śledztwo, nie udało się wykryć sprawców.
·   Pan Marian Kujszczyk – w Szczucinach mamy drzewo do wycięcia, które przeszkadza w pasie drogowym. Jak jest ślisko samochód zawracając wpada na drzewo. A ten co mieszka mówi, że kierowca nie umie jeździć. Chciałbym, żeby ten temat zakończyć.
·   Pan Jarosław Nawrot – ja pisałem pismo, żeby to drzewo usunął.
·   Pan Grzegorz Januchta – ja muszę tą sprawę rozpoznać kto ma wydać decyzję administracyjną i zakończyć tę sprawę.
·   Pani Elżbieta Majewska – w Bogusławicach przystanek był zawieszony na drzewie, proszę o więcej kontroli.
·   Pan Dariusz Duda – już sobie to zapisujemy, to ma być przystanek dla mieszkańców.
·   Pan Grzegorz Januchta – weźmiemy to w obręb naszych zadań.
·   Pan Wójt Gminy – pozwolicie, że ja parę słów powiem na ten temat. Jak się zorientowałem jest propozycja, że nie będzie Posterunku Policji w Sadowiu. Zostawiamy dwóch pracowników, którzy będą mieli więcej czasu dla ludzi. Bezpieczeństwo nam się nie poprawi jeżeli oni będą na miejscu. Miejmy świadomość, że na wsi mieszkają ludzie starsi i oni powinni się czuć bezpieczniejsi. Jeżeli zostaną tu dwaj policjanci musimy obserwować, czy to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce. To, że Komenda Powiatowa Policji w Opatowie obsługiwałaby ten teren, to nie budzi wątpliwości, że to byłoby dobre. Mamy korzystny układ drogowy, że patrol drogowa może podjechać. Ja przypomnę Wam jedną rzecz, jak rozmawialiśmy o słupie do radaru mówiliście, że jest to nie potrzebne. Jak zdarzył się wypadek śmiertelny, przyszło do mnie parę osób, że może źle że nie zrobiliśmy. Kiedyś był wspólny posterunek Sadowie i Baćkowice. Było tak, bo Baćkowice nie dysponowali lokalem. Ja podpisałbym się pod tym rozwiązaniem, żeby faktycznie to było lepsze. Prosiłbym, żeby policja nie tylko karała ale również instruowała.
·   Pan Grzegorz Januchta – gwarancją na to, że nie będzie gorzej jest nasza obecność na sesji. Będziemy analizować bezpieczeństwo na terenie gminy. Status tej gminy wzrośnie, będzie bezpośrednio kontakt do komórek organizacyjnych w Opatowie. Prowadzimy szereg akcji profilaktycznych. Za drobne przekroczenia drogowe, stosowaliśmy instytucje zawstydzenia. Na terenie szkół będziemy prowadzić akcje. Pan Nawrot powiedział, że była tylko jedna sprawa, nieprawda narkotyki są na terenie. Odbędziemy spotkania  z młodzieżą , pedagogiem i dyrektorami szkół. Będziemy prowadzili działania ujawniające tego typu działania. Naszą sprawą jest żeby było bezpiecznie.
·   Pan Marian Kujszczyk – prośba, żeby było oznakowanie na drogach , dróg przybyło.
·   Pan Wójt Gminy – ja już składałem deklarację, że w tym roku wszystkie drogi będą oznakowane nawet kosztem remontu dróg. Ja mam dwie sprawy Panie Komendancie; pierwsza to sprawa współpracy z komórką transportu drogowego. Mamy drogę K – 9 jak tylko drogowcy staną w Ostrowcu mamy tu zatrzęsienie ciężarówek na trasie Goździelin – Rżuchów i przez Gromadzice  na Szewną. Jeżeli istnieje współpraca prosiłbym, żebyście jednocześnie z kontrolą drogową wysyłali patrol na trasy, które wymieniłem. Odnośnie kładów, oni jeżdżą nie tylko po drogach, ale i po lesie. Tu gdzie jeżdżą jest otulina Jeleniewskiego Parku Krajobrazowego.
·   Pan Grzegorz Januchta – jeżeli chodzi o współpracę z komórką transportu drogowego. Miałem okazję rozmawiać z Dyrektorem w Kielcach, on sam zwracał na to uwagę, wymieniał parking w Ostrowcu i Złotej Wodzie. Jest to dobroć technik „sibi radio”. To co Pan Wójt mówi jest to dobry pomysł. Sama Inspekcja Ruchu Drogowego zakupiła dwa motocykle i oni będą sami sprawdzać. Jeżeli chodzi o kłady to będziemy sprawdzać stan techniczny i ochronę środowiska. Na pewno będziemy z tym tematem walczyć.
·   Pani Agata Krowińska – za CPN w Jałowęsach na Łężyce jest trudno skręcić ,jest tam bardzo niebezpiecznie.
·   Pan Grzegorz Januchta – jest to droga krajowa , cały ten odcinek będzie objęty zmasowaną kontrolą.
 
Ad 4a.
Pan Przewodniczący Rady Gminy powitał przedstawiciela Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki Pana Marcina Łaskawca, który przedstawił ofertę dotyczącą odbioru odpadów komunalnych. Gwarantujemy dobry odbiór co 4 tygodnie. Cena za pojemnik 120l. wynosi obecnie 11,23zł. brutto. Jest to opłata ryczałtowa. Wystawiamy faktury kwartalnie. Osoby samotne odbiór co dwa miesiące, opłata kwartalna w wysokości 16zł. Jeżeli dostawiony zostanie worek ze śmieciami opłata 6,88zł. Ta dodatkowa opłata ma na celu zmuszenie do segregowania śmieci. Jeżeli Państwo bylibyście zainteresowani naszą ofertą proszę zgłaszać się do nas albo do gminy.
Dyskusja:
·   Pan Wójt Gminy – ja przypomnę i wyjaśnię. Na poprzedniej sesji my nie przyjmowaliśmy stawki dla firmy, tylko górną stawkę jaka może być stosowana przez firmy na terenie gminy. Stawka ta powinna być jeszcze wyższa, bo kto nie wywozi śmieci to gmina wynajmuje firmę i wywozi a decyzją obciąża się właściciela śmieci.
·   Pan Marcin Łaskawiec – opakowania po środkach ochrony roślin można wrzucać do dodatkowego worka.
·   Pani Jolanta Długowolska - opakowania po środkach ochrony roślin I i II klasy należy zwrócić do sklepu. Druga ustawa mówi, że wszystkie opakowania po środkach należy zbierać. Sklep u Pana Sadaka w Okalinie już zbiera opakowania, które zostały u niego zakupione.
·   Pan Wójt Gminy – każdy kto się starał o wydanie zgody na sprzedaż musi odbierać opakowania.
·   Pani Bogusława Kania – czy będzie dofinansowanie do szkolenia?
·   Pan Wójt Gminy – nie ma możliwości.
 
Ad 5.
Sekretarz Gminy Pan Lech Jedlikowski przedstawił projekty uchwał:
 
·   Nr XXVII)109)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, który nastąpił w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej – 14 głosów za ( Pan Dziekański Eugeniusz nieobecny podczas głosowania).
·   Nr XXVII)102)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie Gminy Sadowie.
Dyskusja:
- Pan Wojciech Ryszkowski – dlaczego Pan Kuczyński chce podwyższyć stawkę
 o 0,57zł?
- Pan Przewodniczący Rady Gminy – wczoraj odbyły się posiedzenia dwóch komisji, na których Pan Kuczyński przedstawił kalkulację.
- Pan Wójt Gminy – proszę Przewodniczących Komisji, które pracowały nad tym
tematem o przedstawienie opinii.
- Pan Robert Grabowski – na tą podwyżkę wpłynął zły stan wodociągu, jest dużo awarii. Pan Kuczyński musiał pokryć koszty. Zakupił transformator ,którego cena  wyniosła 7.000zł.
- Pan Wójt Gminy – ja przyglądałem się kalkulacji szczegółowo.  Założył wzrost  energii 17%, ja słyszałem, że przedsiębiorcy wyliczyli, że podwyżka może sięgnąć 90%. Awaryjność jest duża, szczególnie jednej partii rur dotyczy to  Bogusławie i Jacentowa. Transformator jest na naszym stanie, pewne koszty poniósł. Stan tego wodociągu jest taki, tam gdzie były zasuwy albo zawory zostały wyrwane. Co powoduje, że jeżeli jest awaria trzeba z pół wodociągu spuścić wodę. Trzeba będzie pomyśleć o remoncie tego wodociągu. Wzrastają
koszty, zaostrzają się badania laboratoryjne. Jedno badanie wynosi 2000zł. Wzrosła opłata Marszałkowska za korzystanie ze środowiska. Zysk za ten rok  w kalkulacji wynosi 24.000zł. Woda jest generalnie droga. Zadowolony jestem bardzo, że jest dyspozycyjność. Pan Kuczyński sam wykonuje prace przy wodociągu w sobotę i niedzielę.
- Pan Przewodniczący Rady Gminy - w kalkulacji są wliczone ubytki wody 21%. W mojej miejscowości znajduje się przepompownia nie można nic zarzucić  obiekt jest zadbany. Jako użytkownik Pan Kuczyński bardzo dobrze wywiązuje się z umowy.
- Pan Wójt Gminy – Firma „Kuczyński” płaci 5.000zł. za dzierżawę za wodociąg + podatek od nieruchomości. Ja myślę, że kalkulacja jest zrobiona dobrze. Sprzedaż wody jest na poziomie 72.000zł., gdyby pobór wody był większy wówczas koszty stałe by się rozkładały na większą ilość wody i cena byłaby niższa.
-Pan Przewodniczący Rady Gminy – kto jest za przyjęciem uchwały – przyjęto 
 14głosów za ( nieobecny Pan Dziekański)
 
·   Nr XXVII)103)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia warunków pracy i płacy Wójta Gminy oraz upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy do dokonywania czynności w sprawie z zakresu prawa pracy wobec wójta - przyjęto 14 głosów  za ( nieobecny Pan Eugeniusz Dziekański).
·   Nr XXVII)104)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie przyznania Wójtowi Gminy Sadowie mgr inż. Stanisław Olszański dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2008 – przyjęto 14 za , nieobecny Pan Dziekański Eugeniusz.
 
Pani Skarbnik Gminy Irena Nowakowska przedstawiła projekty uchwał:
·   Nr XXVII)105)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2009 rok – przyjęto 14 głosów za, (nieobecny Pan Eugeniusz Dziekański).
·   Nr XXVII)106)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej.
Wyjaśnienia Udzieliła Pani Skarbnik Gminy , jest to uchwała intencyjna na remont dróg powiatowych.
Przyjęto 14 głosów za ( nieobecny Pan Eugeniusz Dziekański).
·   Nr XXVII)107)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej .
Wyjaśnienia udzieliła Pani Skarbnik Gminy , ta kwota jest już zagwarantowana w budżecie na informatyzację Urzędu Gminy.
Przyjęto 14głosów za , nieobecny Pan Eugeniusz Dziekański.
·   Nr XXVII)108)09 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 30.01.2009r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej.
Wyjaśnienia udzieliła Pani Skarbnik Gminy, jest to uchwała intencyjna potrzebna do podpisania porozumienia. Ta kwota jest zagwarantowana w uchwale budżetowej.
Przyjęto 14 głosów za, nieobecny Pan Eugeniusz Dziekański).
 
 
Ad 6.
 
Pan Sekretarz Gminy Lech Jedlikowski przekazał zebranym ankiety dotyczące dostępu do Internetu szerokopasmowego. Jeżeli ktoś ma wiedzę, że nie ma dostępu do Internetu proszę zgłaszać . Będą te punkty brane po uwagę w ramach programu dotyczącego likwidacji białych plam w dostępie do Internetu. Ok. 12 lutego 2009r. będzie zamieszczona informacja w Gazecie Wyborczej czy jesteśmy uwzględnieni.
 
Ad 7.
 
Interpelacji radnych nie było.
 
Ad 8.
Wolnych wniosków nie było.
 
Ad 9.
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godz. 1345.
 
 
 
 
 
 
Protokółowała:
Danuta Pronobis