artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł Nr XL/10

 

P R O T O K Ó Ł Nr XL/10
z sesji Rady Gminy Sadowie
odbytej w dniu 28 kwietnia 2010r.
 
W obradach udział wzięli:
 
1.   Radni wg załączonej listy obecności.
2.   Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
 
1.   Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2.   Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.
3.   Informacja Prezesa Klubu Sportowego „MAROL” 
  o funkcjonowaniu klubu.
4. Informacja na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej w gminie.
5. Sprawozdanie z wykonania zadań i budżetu gminy za 2009r.
6. Uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie opinii o wniosku
Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium.
7.   Dyskusja nad udzieleniem absolutorium Wójtowi Gminy.
8.   Podjęcie uchwał w sprawie:
·   przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009r.
oraz udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
·   zmian w budżecie gminy;
·   zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego
Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu za 2009r
·   ustalenia dla terenu Gminy Sadowie liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu ( z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania na terenie Gminy Sadowie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
9.   Sprawy bieżące gminy.
10.Interpelacje radnych.
11.Wolne wnioski.
12.Zakończenie obrad sesji.
 
Ad 1.
 
 Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka o godz. 10oo dokonał otwarcia sesji. Powitał zebranych i przedstawił porządek obrad.
Do porządku obrad zaproponował wprowadzenie dodatkowego punktu tj. 3a „Bezpieczeństwo w Gminie Sadowie” oraz uchwałę w sprawie zmiany § 11 ust. 3 i § 12 ust. 3  Statutu Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki przyjętego uchwałą nr XXVIII/113/09 z dnia 26 lutego 2009r.
Porządek obrad z wprowadzonymi zmianami przyjęto jednogłośnie ( 13 za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Ad 2.
 
Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie ( 13 za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Ad 3.
  Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka oddał głos Panu Mariuszowi Kaczmarskiemu Sekretarzowi Klubu Sportowego „MAROL” w Jacentowie, który przedstawił Sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe za rok 2009 ( w załączeniu).
Dyskusja:
·   Pan Dariusz Duda Vice Prezes Klubu – w klubie mamy 39 młodych ludzi w większości z Gminy Sadowie, np. w Gminie Wilczyce słyszałem, że jest jeden zawodnik, który mieszka w tej gminie. Zadanie jest trudne, dzisiejszy czas jest trudny, również w Gminie Sadowie są stwierdzone środki narkotyczne. Jest to jakaś alternatywa dla tych młodych ludzi. Drużyna seniorska grała jeszcze na wiosnę ub. roku  w klasie „A”. Jednak ze względu na brak pieniążków już w rundzie jesiennej sezonu 2009/2010 drużyna przystąpiła do gry w klasie „B”. To jest nie tylko piłka nożna ale piłka halowa, turnieje w tenisie stołowym, w piłce siatkowej i piłka plażowa. Były zakupione bilety dla zawodników do Kielc na mecz Polska - Holandia drużyn do 21 lat. W przedstawionym sprawozdaniu finansowym nie jest zawarta pomoc samorządu tj. kwestia autokaru, utrzymanie trenera i obiektu sportowego. Otrzymane darowizny były uzyskane przy pomocy Wójta Gminy. Nie wszystkie zadania są wg prawa możliwe do przekazania od samorządu. Staramy się, żeby sędziowie przyjeżdżali z jak najbliższej odległości. Ostatni mecz był obsługiwany przez sędziego z Ostrowca i jedenego  z Jacentowa. Moja prośba o przychylne spojrzenie. W ubiegłym roku było 15 lecie powstania zespołu. Jest to wizytówka gminy. Klub „MAROL” grał w klasie „A” , toczył równomierne mecze np. z Wisłą Sandomierz. Prośba o rozumienie tych spraw i wspieranie na ile to możliwe.
·   Pan Mariusz Kaczmarski – dostaliśmy 14.000zł. z Krzemiennego Kręgu na obóz szkoleniowy i sprzęt oraz z Urzędu Marszałkowskiego 9.000zł. na imprezy masowe i turnieje. Nie próżnujemy, szukamy środków.
·   Pan Wójt Gminy – nawiązując do wypowiedzi Pana Kaczmarskiego najlepszy projekt jest ten za 9.000zł.. Na grand za 14.000zł. trzeba mieć pieniądze na wkład własny. Ja nie wiem jak do tego podejdzie Regionalna Izba Obrachunkowa. Samorząd nasz ile może środków przeznaczyć na sport to daje. Klub jest zarejestrowany w Polskim Związku Piłki Nożnej, dlatego my nie możemy finansować. Koszt utrzymania takie klubu generalnie jest to 20.000zł. Ja bym chciał, żeby społeczność była zainteresowana. Moje zdanie jest takie, że ten klub jest potrzebny. Ten klub istnieje tylko wyłącznie dzięki zaangażowaniu Pana Mariusza Kaczmarskiego i Pana Dariusza Dudy. Apeluję do wszystkich o wsparcie dla klubu. Proszę o dyskusję.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – ten klub powinien istnieć w miarę możliwości powinniśmy go wspierać.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – jest wskazane, żeby pomóc. Jeżeli wesprzemy po 50zł. to jest to kropla w morzu.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – propozycja moja była na poprzedniej sesji.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – niech się radni wypowiedzą ile chcą rzucić na klub- czy ½ diety, czy całą.
·   Pan Wójt Gminy – boimy się powiedzieć wprost nawet koledze, żeby dał 100zł.
· Pan Przewodniczący Rady Gminy – byłem z Panem Kaczmarskim w „Remondisie „ Pan Dyrektor pozytywnie się ustosunkował i zobowiązał się zakupić stroje sportowe.
· Pan Mariusz Kaczmarski – komplet stroi z logo „Remondisu” jest już gotowy do odbioru.
 
Ad 3a.
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Grzegorzowi Januchta Komendantowi Powiatowej Policji w Opatowie , który omówił sprawy związane z bezpieczeństwem w gminie.
Dziękuję za zaproszenie w ubiegłym roku odbyliśmy u Was debatę. W tym roku chcieliśmy się rozliczyć z ubiegłorocznych wniosków. Na bieżąco analizujemy stan bezpieczeństwa, żeby przeciwdziałać zagrożeniom. Poproszę Podinspektora Piotra Stępnia o przybliżenie Państwu naszych działań.
- Podinspektor Piotr Stępień – debata społeczna, która odbyła się przy Państwa udziale wypracowała zadania:
I wniosek – objąć służbą patrolową w miejscowości Bogusławie obok przystanku. Patrole odbywaliśmy dwa , trzy razy w tygodniu w okolicach sklepu i przystanku. Kierowaliśmy wnioski do Sądu.
II wniosek – kierować służby patrolowe w miejscowości Bukowiany celem kontroli kierowców kładów . Ogółem skontrolowaliśmy 701 motocyklistów i 11 osób jeżdżących kładami. Kontrole są wykonywane na drogach dojazdowych.
III wniosek – wycięcie drzewa w miejscowości Szczucie, które zagrażało widoczności – właściciel usunął drzewo. Ogólnie w ubiegłym roku przeprowadziliśmy 19 postępowań przygotowawczych. Było między innymi 5 wypadków drogowych, nielegalne posiadanie broni, włamanie w Okręglicy, usiłowanie włamania do sklepu   w Grocholicach, kradzież drzewa w Truskolasach, kradzież energii w Zochcinie, cztery przypadki w Jacentowie posiadania środków narkotycznych, próba zgwałcenia  itp. Gmina Sadowie plasuje się na pierwszym miejscu pod względem bezpieczeństwa w powiecie opatowskim. Droga Nr 9 jest pod naszym nadzorem.
Dyskusja:
·   Pan Marian Kujszczyk – w Michałowie było włamanie , chcemy uzyskać informację na ten temat.
·   Pan Dariusz Duda – pierwsza kwestia to bezpieczeństwo osób starszych samotnych. W miesiącu kwietniu na terenie powiatu opatowskiego odnotowaliśmy 3 napady w gminach Wojciechowice, Baćkowice i Sadowie oraz w gminie Bodzechów . Wszystkie te zdarzenia łączymy w jedną całość. Apel do Państwa , żeby w rozmowach ze starszymi ludźmi uświadamiać jak się mają zabezpieczyć. W drzwiach nie powinny być delikatne haczyki tylko zamki, to wydłuży wtargnięcie. Najlepiej osób romskich nie wpuszczać na posesję, ostatnio w Ożarowie był taki przypadek, że ukradziono 1500zł. Państwo dostrzegają, że jest dużo patroli, również nie oznakowanych. Młodzi ludzie, którzy piją alkohol są przeganiani z obiektu sportowego w Jacentowie.
·   Pan Zenon Snop – w Grocholicach są dwie rodziny zwaśnione, ostatnio ganiali się z siekierami.
·   Pan Dariusz Duda – było zagrożenie, konflikt jest na pewno, ale został odwołany.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – na końcu Rżuchowa mieszka samotny Pan, była tam kradzież jaki jest finał?
·   Pan Dariusz Duda – nie jestem w stanie powiedzieć, sprawa była sfinalizowana zainteresowany został powiadomiony.
·   Pan Grzegorz Januchta – można zwrócić się do pokrzywdzonego na pewno ma decyzję. Jeżeli chodzi o ostatnie napady jest to priorytet na skalę województwa. Tacy bandyci zabierają pieniądze, a nawet żywność z lodówki. Obecnie policja jest przyjazna. Do policjanta można zwrócić się o poradę. Chce podziękować za wsparcie. W ubiegłym roku było to wsparcie na paliwo. Bardzo proszę o pomoc w tym roku. Złożyłem pismo do Pana Wójta i Pana Przewodniczącego Rady Gminy.
·   Pan Wójt Gminy – taka możliwość jest, ale musimy działać razem.. Ostatnio wzrosły nam koszty na Izbę Wytrzeźwień. Zaczyna się robić nagminnie , wzywając do waśni domowych policję nie w każdym przypadku osoba musi trafić do izby wytrzeźwień. Osoby przebywający w Izbie Wytrzeźwień są nie wypłacalni. Ostatnio otrzymaliśmy rachunek za pobyt 12 osób. Jest wiosna i problem kładów może się powtórzyć, proszę w takim przypadku o interwencję.
·   Pan Grzegorz Januchta – jeżeli decydujemy się na Izbę Wytrzeźwień to jest to konieczne. Jeżeli ktoś leży na przystanku my musimy podjąć interwencję. My musimy nawet go dowieźć dla własnego bezpieczeństwa, tam lekarz stwierdza, czy ta osoba bierze odpowiedzialność za siebie. My robimy za taksówkę, a Izbę Wytrzeźwień traktujemy jako konieczność. Interwencja, która jest bezpodstawna jest to przestępstwo. My jeżeli mamy informację, że dochodzi do bójki, czy występuje przemoc w rodzinie my nie możemy zignorować. Z reguły te interwencje są zasadne. Jeżeli chodzi o kłady to mamy całą procedurę, jak również represje.
·   Pan Naczelnik Ruchu Drogowego Piotr Stępień – sytuacja prawna wygląda następująco, pojazd lekki podlega rejestracji i odpowiedzialności cywilnej. My kontrolujemy kłady na lawetach. W lesie kierowcę puszczają fantazje, tu współpracujemy ze służbą leśną.
·   Pan Grzegorz Januchta – odnośnie przestępstw dotyczących starszych osób. Jeżeli my dostajemy po 13 godzinach wiadomość o przestępstwie, a ta Pani posprzątała mieszkanie bo przyjadą ludzie , to utrudnia śledztwo. Proszę o sygnał nawet anonimowo do nas lub do dzielnicowego jeżeli Państwo coś widzą. Są to bandyci, którzy działają z niskich pobudek.
 
Ad 4.
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Kierownikowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu Panu Stanisławowi Zioło, który przedstawił sprawozdanie finansowe SP ZOZ w Sadowiu za 2009r.
W kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia mamy zakreślone zadania i je wykonujemy, mamy jednak problemy. Dzisiaj Radio Kielce podało , że Szpital Onkologiczny w Kielcach ma zadłużenie 50mln zł. Reformę tą wprowadzono na wyrost. Podstawowa opieka zdrowotna pieniądze ma przekazywane w transzach dla pacjentów, którzy są na liście aktywnej. Nasza placówka jest mała, ale i gmina nie jest duża. Rok 2009 zakończyliśmy niewielkim zyskiem. W planie na ten rok mamy zakup spirometru. Będzie to wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Oczekiwania są ,ale ludzie sobie nie zdają sprawy, że my nie jesteśmy w stanie zawsze pomóc. Eksperci ocenili, że służba zdrowia jest w stanie pomóc w 15%, 50% zdrowia dają geny, a 35% jest to styl życia, sposób żywienia, praca, rodzina. Te czynniki decydują jakie mamy zdrowie. Bardzo poprawiła się skuteczność leczenia krążenia. Pani redaktor pisze, że lekarze w ośrodku zdrowia nic nie robią. Ja tłumaczę, że podstawowa opieka zdrowotna ma ograniczone zadania. W dni wolne od pracy nasi pacjenci są przypisani do Izby przyjęć Szpitala Rejonowego w Opatowie. Takie rozwiązanie funkcjonuje tylko w Polsce. Ja lekarz rodzinny jestem konowałem w hierarchii. Dochodzi do paradoksów, przyniosłem artykuł, że lekarzy rodzinnych nie ma. Mamy ograniczone środki dlatego nie wykonujemy wszystkim badań okresowych. Jeżeli chodzi o zakup USG, żeby wykonywać badanie profesjonalnie trzeba mieć certyfikat, radiologów jest mało. Kierujemy się zasadami medycznymi.
Dyskusja:
·   Pan Wójt Gminy – problem służby zdrowia istnieje, dziwię się, że nie ma chętnych do dyskusji. Proszę śmiało pytać. Może ja się zapytam 3090 osób jest to liczba aktywna. Jak to wyglądało rok wcześniej i jakie prognozy przewiduje Pan na przyszłość?.
·   Pan Stanisław Zioło – w 2009r. zapisało się 55 nowych pacjentów,  a wypisało się 142. Wypisy były najczęściej spowodowane zmianą miejsca zamieszkania. Jeżeli chodzi o rehabilitację , zgłosił się do nas rehabilitant z Tarnobrzega, ale u nas są za małe pomieszczenia.
·   Pan Wójt Gminy – mam spostrzeżenie, w m-ącu grudniu był u nas „Mamobus” – tylko 42 kobiety skorzystały z tych usług. Musimy się zastanowić jak podnieść profilaktykę. Wiele chorób we wczesnym stadium można wyleczyć. Korzystajmy z tego.
 
Ad 5.
 
  Pan Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że wszyscy radni i sołtysi otrzymali materiały dotyczące wykonania zadań i budżetu gminy i mieli dużo czasu na zapoznanie się. Również 19 kwietnia br pracowały komisje nad sprawozdaniem Wójta Gminy z wykonania budżetu Gminy za 2009r.  Ponieważ wszyscy zapoznali się z materiałami poprosił Panią Irenę Nowakowską o krótkie przedstawienie sprawozdania .
Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła Sprawozdanie Wójta Gminy Sadowie z wykonania budżetu Gminy Sadowie za 2009r. po stronie dochodów i wydatków ( sprawozdanie w załączeniu).
Dyskusja:
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – proszę o ocenę sprawozdania przez Komisje Rady Gminy.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – w dniu 19 kwietnia 2010r. odbyło się wspólne spotkanie Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Członkowie tych komisji pozytywnie ocenili przedstawione sprawozdanie.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – ja byłem na posiedzeniu wszystkich komisji, również Komisja Samorządowa, Budżetu, Finansów, Rozwoju Społeczno Gospodarczego i Przestrzennego oraz Komisja Prawa Porządku Publicznego , Zaopatrzenia Ludności i Ochrony Konsumenta oceniły pozytywnie przedstawione sprawozdanie.
 
Ad 6.
 
  Pan Wójt Gminy poinformował, że Komisja Rewizyjna sprawdzała Sprawozdanie z wykonania zadań i budżetu Gminy Sadowie za 2009r. Poprosił Panią Małgorzatę Pobrotyn Przewodniczącą Komisji o przedstawienie opinii w tej sprawie.
Pani Małgorzata Pobrotyn przedstawiła Opinię Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Sadowie z wykonania zadań z budżetu gminy za 2009r. , Protokół ogłoszenia wniosku z dnia 19 marca 2010r., wniosek w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy w Sadowiu oraz Uchwałę 34/2010 VII Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 6 kwietnia 2010r. w sprawie opinii o wniosku komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium.- opinia pozytywna.
 
Ad 7.
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy – komisje pozytywnie oceniły pracę Wójta Gminy.
Dyskusja:
·   Pan Piotr Sternik – wydaje mi się, że wszystkie Komisje oceniły pozytywnie pracę Wójta również Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywną opinię, więc nie ma nad czym dyskutować.
Dalszej dyskusji nie było.
 
Ad 8.
 
Ustawowy skład Rady Gminy w Sadowiu – 15 radnych. W głosowaniu w dniu dzisiejszym bierze udział 12 radnych. Dwóch nieobecnych na sesji tj. Pan Robert Grabowski i Pani Helena Moroń , natomiast Pan Mieczysław Podczasi z ważnych przyczyn zwolnił się – obecny był do punktu Ad 7.
 
  Pani Skarbnik Gminy Irena Nowakowska przedstawiła projekty uchwał:
 
·   Nr XL/162/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2010r. w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Sadowie z wykonania budżetu Gminy za rok 2009- przyjęto jednogłośnie ( 12 głosów za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Pan Wójt Gminy złożył podziękowanie. To nie jest mój budżet, to jest Wasz budżet. Ja zaliczam miniony rok powiem nie skromnie jako dobry. Nie przegapiliśmy żadnej możliwości pozyskania środków z zewnątrz na miarę oczywiście naszego budżetu. Przetargi również nam dobrze wyszły. Dzisiaj będzie skończony wodociąg. Jest to nasz wspólny sukces, jest to 58km wodociągu. Udało się zrobić trochę dróg. Te dwa projekty we Wszechświęte i Łężycach  już nabrały wyglądu. Ja serdecznie dziękuję, nie było sprzeciwu jak rozmawialiśmy o Rewitalizacji Sadowia i odnowie wsi. Dochodzą mnie słuchy bo już rozpoczęła się kampania wyborcza, żeby gmina powołała Gospodarstwo Komunalne i oddać im wodociąg. Co to jest przedsiębiorstwo, trzeba zatrudnić ludzi, awarie często są po godzinach popołudniowych, musi być sprzęt. Złożyliśmy zapytanie o VAT, najprawdopodobniej odzyskamy go byłoby to ok. 400tys.zł. Gdybyśmy mieli to Przedsiębiorstwo Komunalne nie moglibyśmy odliczyć tego VAT-u. Wszystko jest na dobrej drodze. Czeka dużo pracy Panią Skarbnik z jej zespołem. Ale myślę, że za takie pieniądze się opłaca. Ja Wam dziękuję za współpracę i wspieranie mnie i pracowników.
 
Pani Skarbnik Gminy przedstawiła kolejne uchwały:
 
·   Nr XL/163/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2010r. w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sadowiu za 2009r. – przyjęto jednogłośnie ( 12 radnych za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
·   Nr XL/164/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2010r. w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2010r. – przyjęto jednogłośnie ( 12 radnych za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Sekretarz Gminy Pan Lech Jedlikowski przedstawił projekty uchwał:
 
·   Nr XL/160/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2010r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu z wyjątkiem piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Sadowie – przyjęto jednogłośnie ( 12 za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
·   Nr XL/161/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 kwietnia 2010r. w sprawie zmiany § 11 ust. 3 i § 12 ust. 3 Statutu Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki przyjętego uchwałą nr XXVIII/113/09 z dnia 26 lutego 2009r. – przyjęto jednogłośnie ( 12 za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Ad 9.
 
Pan Przewodniczący rady Gminy przypomniał radnym , którzy nie złożyli oświadczeń majątkowych o obowiązku ich złożenia do końca miesiąca. Porozmawiajmy jeszcze w jaki sposób wesprzeć Klub Sportowy „MAROL”.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – jestem za.
·   Pani Małgorzata Pobrotyn – kto jest za proszę przekazać pieniądze.
·   Pan Wojciech Kłonica – kto ma ochotę to ile uważa może przekazać.
·   Pan Jan Granat – otrzymaliśmy sprawozdanie klubu, na którym jest nr konta kto chce może przekazać środki.
·   Pan Wójt Gminy – w miesiącu maju musimy podjąć decyzję o przyłączach. Każdy musi partycypować w kosztach przyłączy. Moja propozycja jest taka, żeby się zebrać np. wioskami i robić to razem. Wówczas firma, która to będzie robić na pewno da zniżkę.
 
Ad 10.
 
Interpelacji radnych nie było.
 
Ad 11.
 
Wolnych wniosków nie było.
Ad 12.
 
Pan Przewodniczący rady Gminy Pan Marek Rzepka, przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godzinie 14oo .
 
 
Protokółowała:
Danuta Pronobis