artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł nr XLIII/10 z sesji Rady Gminy Sadowie odbytej w dniu 16 sierpnia 2010 roku

 

P R O T O K Ó Ł nr XLIII/10
z sesji Rady Gminy Sadowie
odbytej w dniu 16 sierpnia 2010 roku
 
W obradach udział wzięli:
 
1.   Radni wg załączonej listy obecności.
2.   Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
 
1.   Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2.   Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.
3.   Opinia Rady Gminy w sprawie restrukturyzacji SP ZZOZ w Opatowie.
4.   Informacja Dyrektora Zespołu Szkół o funkcjonowaniu oświaty w gminie oraz przygotowanie do rozpoczęcia roku szkolnego 2010/2011.
5.   Informacja Wójta Gminy o realizacji inwestycji w gminie.
6.   Podjęcie uchwał w sprawie:
·   zmian w budżecie gminy;
·   zamiaru likwidacji filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadowiu we wsi Bogusławice;
·   opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem dróg, dla których Zarządcą jest Gmina Sadowie.
 
7.   Sprawy bieżące gminy.
8.   Interpelacje radnych.
9.   Wolne wnioski.
10.Zakończenie obrad sesji.
 
Ad. 1
Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka o godz. 10oo  dokonał otwarcia sesji. Powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Sesja prawomocna, na 15 radnych obecnych 14. Do porządku obrad uwag nie wniesiono. Porządek obrad przyjęto jednogłośnie ( 14za; 0 – wstrzymujących; 0 – przeciwnych).
 
Ad.2
 
Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie ( 14 za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Ad. 3
 
Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka poinformował, że wszyscy otrzymali materiały dotyczące restrukturyzacji SP ZZPOZ w Opatowie i mieli czas się zapoznać. Staraliśmy się zaprosić jeszcze Pana Starostę, ale otrzymaliśmy odpowiedź, że wszystko jest zapisane w przesłanym projekcie uchwały Rady Powiatu w Opatowie i nic innego nie ma do dodania.
 
Dyskusja:
 
·   Pan Janusz Dąbrowski – jeżeli Rada Powiatu podejmuje taką decyzję to my też powinniśmy się przychylić. Ja jestem za pozytywnym zaopiniowaniem przedstawionego nam projektu uchwały przez Radę Powiatu.
·   Pan Mieczysław Podczasi – już od dłuższego czasu jestem przedstawicielem Rady Społecznej działającej przy SP ZZOZ w Opatowie. Było wiele spotkań, szpital przechodził ważne etapy. Szpital jest na etapie oddania do użytku. Dochodzi do takiej sytuacji, że Rada Powiatu rozwiązuje poprzez restrukturyzację problem zbyt niskich środków jakimi dysponuje powiat. Dlatego też zasięga opinii gmin w tej sprawie. Powiat tego nie rozwiąże, gminy również, ponieważ nie ma możliwości wypracowania środków na ten cel. Dopóki nie określi się zasad funkcjonowania ten szpital będzie atakowany i niszczony przez prywatne gabinety lekarzy. Dopóki nie wypracuje się jasnych zasad , lekarze ,którzy pracują w szpitalu są jednocześnie , kierownikiem ośrodka zdrowia , przychodni itp. i  wszystkie badania będą wykonywać na koszt szpitala. Na dzień dzisiejszy to co jest planowane wygląda następująco; w pierwszym etapie szpital zostanie oddzielony od pozostałych jednostek organizacyjnych, w drugim szpital przejmie firma, która już zajmuje się takimi szpitalami. Doradcy, którzy doradzają powiatowi w przeprowadzeniu restrukturyzacji są z górnej półki, bo w kraju jest w tej chwili tylko kilka takich szpitali, które funkcjonują dobrze. Ten kto jest bardziej odważny może skorzystać więcej. W przyszłości będzie to własność prywatna, która będzie funkcjonowała lepiej. Ja jestem za tym, żeby zostały podjęte działania restrukturyzacji. W powiecie są ludzie, którzy odpowiadają moralnie jak i finansowo przed ludźmi. Nawet Starosta musi tu żyć, więc musi podejmować przemyślane decyzje. Gdyby powiatów było mniej byłyby mocniejsze finansowo.
·   Przewodniczący Rady Gminy – ja też będę popierał restrukturyzację szpitala, bo Starostwo musi działać.
·   Pan Mieczysław Podczasi – pochwalić się można oddanym Oddziałem Wewnętrznym, Izbą Przyjęć oraz Radiologią. Wyposażenie tych oddziałów jest na wysokim stopniu światowym. Kadra jest cały czas szkolona, żeby móc obsługiwać ten sprzęt. Spotkałem się z tym, że trzeba było wykonać prześwietlenie ręki i były trochę kłopoty. Tego co jest zrobione nikt nie zabierze. Budynek jest piękny, wyposażony. Będą tam pracowały nasze dzieci, wnuki.
·   Pan Wójt Gminy – nasza uchwała nie jest uchwałą wiążącą, ale dobrze by było żeby Rada Powiatu czuła nasze wsparcie. Każdy ma zdanie na ten temat, tylko się boi wypowiedzieć. Trzeba dać szansę i patrzeć na ręce, żeby można było w porę zadziałać. Będą wybory trzeba dołożyć starań żebyśmy mieli reprezentanta w Radzie Powiatu.  Decyzja Wysokiej Rady nie będzie blokować uchwały Rady Powiatu, ale trzeba się zachować odpowiedzialnie. Trzeba się starać, żeby pracowali ludzie odpowiedzialni i czuwać, żeby dobrze wykorzystywali sprzęt. Żeby nie było tak jak z pralnią, że dzierżawca zdewastował sprzęt.
 
Ad. 4
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Dyrektorowi Zespołu Szkół w Sadowiu, który przedstawił informację o funkcjonowaniu oświaty w gminie oraz przygotowanie do rozpoczęcia roku szkolnego 2010/2011 ( Informacja w załączeniu).
Dyskusja:
·   Przewodniczący Rady Gminy – problem jest jeden mało dzieci.
·   Wójt Gminy – Panie Przewodniczący , Wysoka Rado ja pobawiłem się w wyliczanki do tabelki. Biorąc pod uwagę rok szkolny 2004/05 i rok 2010/2011 obserwujemy spadek uczniów w Szkole w Biskupicach o 25%,   w Sadowiu o 35% , a w Gimnazjum o 25%. Patrzcie jak dużo dzieci nam ubyło, 121 dzieci jest mniej w przedziale tego okresu. Na pewno większego wpływu na to nie mamy. Zmienia się model rodziny, poza tym wyludnia się wieś. Przybywa nam emerytów. Polityka rządu jest taka, żeby dużo obciążeń przerzucać na samorząd. Myślę, że jest dobrze, że w pewnym okresie został zrobiony dobry system i mamy zespół szkół. Jest to dobry system, można bez problemu stosować zastępstwa. Środki nie wystarczają, musimy szkoły dofinansowywać. Decyzje są trudne były głosy dotyczące likwidacji szkoły w Biskupicach Zadał mi takie pytanie Pan Przewodniczący, a co zrobić z budynkami.
·   Pani Katarzyna Sitarska – szkoła w Biskupicach sama się zlikwiduje bo nie będzie dzieci.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – na szkolnictwie i zdrowiu jeszcze nikt nie zaoszczędził.
·   Pan Karol Błaszczuk – są przepisy, które krępują, toczą się debaty na temat zmiany karty nauczyciela.
Ad 5.
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Wójtowi Gminy w celu złożenia informacji o realizacji inwestycji w gminie.
·   Pan Wójt Gminy – odnośnie inwestycji nic nowego nie powiem, wszyscy wiedzą jakie inwestycje są prowadzone w gminie. Wodociąg jesteśmy na końcówce, inwestorowi pozostała jeszcze tylko automatyka oraz wykonanie końcowych badań wody i protokółu szczelności. Przełom sierpnia i września inwestycja zostanie zgłoszona do odbioru. Zmienił nam się udział w finansowaniu inwestycji, VAT jest kosztem niekwalifikowanym musimy go zapłacić, ale zostanie nam zwrócony przez Urząd Skarbowy, będzie to kwota ok. 400tys.zł. W tym tygodniu zaczniemy ustawiać tablice informacyjne tam gdzie był robiony wodociąg taki jest wymóg. Następne inwestycje świetlice w Łężycach i Wszechświęte są na etapie rozliczenia. Został złożony wniosek na wyposażenie tych świetlic oraz we Wszechświętych dodatkowo ujęta jest kostka i ogrodzenie boiska.  W Sadowiu będzie zamontowanych 19 lamp oświetleniowych, co nie znaczy, że wszystkie muszą się świecić. Będą zrobione trzy obwody, wytypujemy lampy, które będą się świeciły. Zrobiliśmy wspólnie z powiatem drogę w ramach usuwania skutków powodzi od Niemienic do Łężyc o długości 1020mb oraz dwie drogi Zochcin – Łężyce i Czerwona Góra na Podlesiu o łącznej długości 1595mb przy 80% dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Dyskusja:
·   Pan Piotr Wolański – porwało pobocza.
·   Pan Wójt Gminy – mamy propozycję do wykonawcy, żeby pobocza nakrapiać.
·   Pan Jerzy Nalewaj – co będzie z drogą Biskupice – Michałów. W miesiącu wrześniu przyjedzie Biskup i będzie wmurowany kamień węgielny pod kościół.
·   Pan Wójt Gminy – ta droga była ujęta do „Schedynówki”, mamy w tym roku ponowić wniosek. Dzisiaj będziemy omawiać zmiany w budżecie,   między innymi dotyczącymi przeznaczenia środków dla firmy, która zajmie się uzupełnianiem ubytków.
·   Pani Katarzyna Sitarska – ja się upominałam na Gościńcu o remont, dwie dziury zostały zalepione, a jedna jest nadal nie wykonana.
·   Pan Wójt Gminy – ubytki masą będą robione niebawem.
·   Pan Ignacy Chlebny – ja jeszcze upominam się o drogę do Szczucic;
·   Pan Wójt Gminy – z tą drogą trzeba jeszcze poczekać, tam niewiele ludzi będzie jeździć tą drogą.
·   Pan Jerzy Nalewaj – co będzie pod przepustami , pod drogą łamie się asfalt. Przyjechali pracownicy zasypali dziury i na tym koniec.
·   Pan Wójt Gminy – zapraszam po sesji do Pana Wilczaka, żeby było to zapisane,  przy odbiorze wodociągu zakwestionoujemy. Te ulewy jest to najlepszy „inspektor nadzoru” bo wyjdą wszystkie uchybienia.
 
Ad 6.
 
 Pan Sekretarz Gminy Lech Jedlikowski przedstawił projekty uchwał:
 
·   Nr XLIII/172/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 16 sierpnia 2010r.   w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie projektu Uchwały Rady Powiatu w Opatowie w sprawie restrukturyzacji SP ZZOZ w Opatowie – przyjęto jednogłośnie ( 14za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
·   Nr XLIII/171/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 16 sierpnia 2010r. w sprawie zamiaru likwidacji filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Sadowiu we wsi Bogusławice.
 
Dyskusja:
·   Pan Wójt Gminy – zawsze jak się likwiduje czegoś się pozbywamy. Fakt, że czytelników nie jest za dużo, ale czytelników w kraju też jest mało. Ten budynek jest własnością Nieruchomości Skarbu Państwa, my możemy go przejąć, ale przedstawione nam obwarowania są nie do spełnienia. Jest to brak, brak wody, światło z pod licznikiem, dach ruina. Biorąc pod uwagę drugą rzecz, że tu w Sadowiu jest biblioteka czynna od 8oo – 16oo , likwidując filię stworzymy możliwość wydłużenia czasu pracy biblioteki w Sadowiu. Rozwiąże to nam również problem urlopów. Myślę, że to rozwiązanie będzie dobre, poza tym odległość Bogusławic od Sadowia nie jest duża.
 
Powyższą uchwałę przyjęto ( 13 głosów za; 1 przeciwny; 0 – wstrzymujących.
 
·   Nr XLIII/174/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 16 sierpnia 2010r. w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem dróg, dla których Zarządcą jest Gmina Sadowie .
 
Wyjaśnienia do powyższej uchwały udzielił Pan Wójt Gminy – dlaczego ta uchwała jest podejmowana. Wiemy, że gmina ma swoje dochody i wydatki. Jeśli przy drodze krajowej lub powiatowej są jakieś urządzenia to należy się haracz. U nas ta uchwała nie była podejmowana. Mamy kontrolę z Regionalnej Izby Obrachunkowej i mamy zarzut, że Wójt sam się pozbywa dochodów. To będzie trochę taka martwa uchwała, przy następnej kontroli będzie zarzut dlaczego nie ma wpływów. Będzie Pani radca zapytamy, czy można zawiesić tą uchwałę.
 
Powyższą uchwałę przyjęto jednogłośnie (14za; 0 – przeciwnych;.0– wstrzymujących)
 
Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały:
 
·   Nr XLIII/173/10 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 16 sierpnia 2010r. w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2010r. – przyjęto jednogłośnie ( 14 za; 0 – przeciwnych; 0 – wstrzymujących).
 
Ad 7.
 
Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka otworzył dyskusję
·   Pan Wojciech Ryszkowski – co będzie na Podlesiu Kisiel zagrodził przejazd..
·   Pan Wójt Gminy – tam jest problem, my podejmiemy rozmowę i odkupimy ziemię, bo odtworzyć się tej drogi nie da ze względu na wysoki koszt.
·   Pan Janusz Dąbrowski – tam ominąć tą bramę, a dalej puścić tak jak do tej pory. Tu widzę tylko problem, żeby wyciąć drzewa , usunąć pniaki oraz przywieźć żwiru i będzie po problemie.
·   Pan Wójt Gminy – myślę, że ten problem rozwiążemy. Jest rozstrzygnięty przetarg chodnika od Miłkowa do Jacentowa z terminem wykonania do 15 listopada br. Przetarg wygrała firma z Ostrowca Świętokrzyskiego.
·   Pani Bogusława Kania – ja proszę o przywrócenie do używania drogę od kościoła do Ruszkowca.
·   Pan Wójt Gminy – sami wiecie jakimi dysponujemy funduszami. Ta droga jest zgłoszona do Zarządzania Kryzysowego, żeby doczekać się na jakieś pieniążki. Ta droga była odkładana, bo jest inna możliwość objazdu, a były pilniejsze odcinki.
·   Pan Robert Moras – a co z klubem we Rżuchowie?
·   Pan Wójt Gminy – w tym roku na pewno nic nie zrobimy. O remoncie nie ma mowy, nie opłaca się, lepiej budować.
·   Pan Zenon Snop – czy nie można zrobić uchwały, żeby każdy dbał o pobocza?
·   Pan Wójt Gminy – Panie sołtysie po co wy tam jesteście, wy możecie oddziaływać. Nie może być tak, że przeszkadzają wam krzaki a sami nie wytniemy. My jesteśmy za biedni, żeby wynajmować kogoś, żeby robił porządek obok posesji.
·   Pani Irena Nowakowska – przedstawiła pismo nr PF – 313/4-1/10 z dnia 03.08.2010r. w sprawie przekazania zadeklarowanej kwoty 12.800,00zł. na dofinansowanie zakupu podnośnika hydraulicznego.
·   Pan Wójt Gminy – myśmy dyskutowali u Pana Starosty dlaczego mamy płacić po równo. Ten podnośnik może być wykorzystywany również za odpłatnością. Taki podnośnik na pewno by się przydał. Kosztowała nas 9 tysięcy złotych akcja powodziowa. Moja propozycja jest taka, że jak otrzymamy zwrot tych pieniędzy wówczas je przekażemy na ten cel.
Radni pozytywnie zaopiniowali propozycję Pana Wójta Gminy.
 
 
Ad. 8
 
Interpelacji radnych nie było.
 
Ad. 9
 
Wolnych wniosków nie było.
 
Ad 10
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godzinie 14oo .
 
 
 
Protokółowała:  
Danuta Pronobis