artykuł nr 1

Protokół Nr VI/2011

 

PROTOKÓŁ NR VI/2011
z sesji Rady Gminy w Sadowiu
odbytej w dniu 29 marca 2011 roku.
 
W obradach udział wzięli:
1.   Radni wg załączonej listy obecności.
 
2.   Sołtysi wg załączonej listy obecności.
3. Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Podsumowanie przez Wójta Gminy odbytych zebrań wiejskich przedstawienie wniosków.
4. Podjęcie uchwał w sprawie:
· zmian w budżecie gminy na 2011 rok,
 
· zatwierdzenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi,
 
· wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości będącej własnością Gminy Sadowie na nieruchomość będącą własnością osoby fizycznej,
 
· wyrażenia/nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki,
 
· nabycia przez Gminę Sadowie nieruchomości gruntowej,
 
· wyrażenia opinii o celowości zaliczenia drogi krajowej Nr 9 do dróg ekspresowych,
 
5. Sprawy bieżące gminy.
6. Interpelacje radnych.
7. Wolne wnioski.
8. Zakończenie obrad sesji.
Ad 1.
 
Przewodniczący Rady Gminy Pan Mieczysław Podczasi o godz.1300 dokonał otwarcia sesji. Powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Sesja prawomocna na 15 radnych obecnych 15. Do porządku obrad wniesiono poprawki tj. dodano punkt 2a.
· Sprawozdanie z wykonania Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2010 r.
 oraz do punktu 4 wprowadzono dodatkowy projekt uchwały 
· w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2014.
 
Radni z tak zaproponowanymi zmianami jednogłośnie przyjęli porządek obrad (15 za; 0-przeciwnych; 0-wstrzymujących).
Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Podczasi poprosił o przedstawienie się sołtysów wybranych na kadencję 2011-2015. Następnie pogratulował im oraz życzył owocnej pracy.
Na posiedzenie sesji przybył Pan Adam Jurkowski Przedstawiciel Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie, który poprosił o chwilę rozmowy oraz rozdał zebranym materiały dotyczące uprawy rzepaku.
· Pan Adam Jurkowski - kieruje swoje wystąpienie do wszystkich, którzy są zainteresowani kontraktacją rzepaku, proszę o wpisanie się na listę. Również rozdałem Wam publikację, która dotyczy uprawy rzepaku, jego ochrony
i pielęgnacji. Na okładce przyklejona jest karteczka z moim imieniem i nazwiskiem oraz numer telefonu pod który proszę dzwonić będę starał się odpowiedzieć na każde pytanie, w sprawie kontraktacji oraz chociażby jaka jest cena rzepaku na dany dzień.
Ja w miarę możliwości umówię się z na spotkanie z osobami zainteresowanymi.
Rzepak jest rośliną z przyszłością. Zapotrzebowania tzw. ssanie przemysłu rośnie. Deficyt na stan zasiewu jest na mln ton. Świadczy o tym cena – 1800 zł. na dzień dzisiejszy. Informował również  o tym, że nasze zakłady będą zajmowały się również tłoczeniem soi, ale też będą zmiany w zasadach kontraktacji rzepaku będą to kontraktacje unijne. Dziękuję za poświęcony czas oraz wysłuchanie.
Przewodniczący Rady Gminy Podczasi Mieczysław powitał oraz przedstawił  Damiana Szewca Asystent Radnego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grigora Szaganiana, który przybył na posiedzenie sesji.
Ad 2.
 
Do protokołu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych; 0-wstrzymujących).
 
Ad 2 a.
Pani Sekretarz Gminy Danuta Pronobis przedstawiła  sprawozdania z wykonania Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za 2010 r. (w załączeniu).
· Przewodniczący Rady Gminy Mieczysław Podczasi - dziękuje za przedstawienie sprawozdania i chciałem zapytać czy są jakieś pytania bądź zastrzeżenia.
 Żadnych pytań oraz zastrzeżeń nie było.
Ad 3.
· Pani Wójt Gminy - podsumowując potrzeby, które mieszkańcy przedstawili na zebraniach odbytych we wszystkich sołectwach gminy to największą potrzebą są drogi a problemem śmieci. Każda miejscowość życzy sobie kosze na selektywną zbiórkę, wszyscy wiedzą, że za niesegregowane śmieci gmina musi płacić. Kosze na selektywną zbiórkę z Sadowia zostały przeniesione do Szczucic ponieważ tu były podrzucane śmieci, zrobiło się zbiorowe wysypisko. Kosze wrócą o ile mieszkańcy znajdą odpowiednie miejsce na ustawienie ich. Zwracam się do radnych i sołtysów o to aby włączyć się w akcję „Decydujmy razem”. Celem projektu jest wypracowanie i upowszechnianie metod, dzięki którym administracja publiczna, szczególnie
na szczeblu lokalnym, będzie skutecznie współpracować ze społecznością przy tworzeniu i wdrażaniu strategii w obszarach: zatrudnienia, przedsiębiorczości, integracji społecznej i zrównoważony rozwój. W każdej gminie przyjęty do projektu przedstawiciel samorządu pełniący rolę administratora stworzy grupę roboczą, w której skład wejdą reprezentanci lokalnych organizacji pozarządowych oraz mieszkańców. Grupa będzie realizować konkretne zadania dotyczące najważniejszych spraw dla gminy. Na terenie naszej gminy podnoszone będzie poziom świadomości w zakresie selektywnej zbiórki odpadów.
· Pani Wójt Gminy – chciałam podziękować Pani Marii Jarosz za zaangażowanie, zaczęła sprzątanie w swojej miejscowości miedzy innymi karczowanie krzaków, zbieranie śmieci – jest to przykład aktywizacji lokalnej.
· Pani Wójt Gminy - w wielu miejscowościach pojawił się problem zakrzaczenia. Przy drogach powiatowych zajmie się tym powiat ale przy gminnych jest to nasz obowiązek więc sołtysi niech zwracają na to uwagę. Informuje o tym, że została sporządzona pisemna inwentaryzacja potrzeb mieszkańców Gminy Sadowie (w załączeniu) i proszę sołtysów o jej przejrzenie i uzupełnienie, wyjaśniam, co będzie wykonane w najbliższym czasie:
-  pojedzie równiarka na Porudzie i do Niemienic,
  - została podpisana umowa w starostwie na wykonanie remontu odcinka o długości 345 m drogi Grocholice-Drzenkowice,
  - 4 kwietnia zostaną otwarte oferty na remont drogi Wszechświęte-Grocholice,
 -  odnośnie wyposażenia świetlic w Łężycach i Wszechświęte to w tamtym tygodniu odbył się  przetarg,
   - również w kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na remont drogi na Osiedlu nr II w Jacentowie, właśnie wnosimy poprawki do dokumentacji ponieważ mieszkańcy chcą  aby powstały progi zwalniające,
- również w kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na dostawę tłucznia drogowego,
- natomiast jest zła informacja dla mieszkańców Rżuchowa w sprawie miejsca budowy świetlicy, ponieważ gmina jako wnioskodawca, który ubiega się o dotację musi być właścicielem nieruchomości, a działka po byłej mleczarni nie spełnia takich wymogów. Umowa na budowę świetlicy będzie podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w tym roku, ale budować będziemy w przyszłym
- czerwiec-lipiec będzie ogłoszony nabór wniosków na budowę oczyszczalni przydomowych, 
- będziemy odnawiać przystanki.
Dyskusja:
· Pan Dziekan Grzegorz - chciałem prosić o równiarkę na drogę za Pana Wojteczka.
· Pani Wójt Gminy - chcemy żeby równiarka pracowała w sposób usystematyzowany jeżeli będziemy ją zamawiać to pojedzie do kilku miejsc w danym dniu.
· Pani Kania Bogusława - zebrania wiejskie powinny odbywać się co roku, wtedy mieszkańcy zgłaszają swoje problemy. Porą zimową jest więcej czasu, moglibyśmy się spotykać.
· Pani Wójt Gminy - dziękuję, że chcecie się spotykać ze mną i mieszkańcami, każdy powinien mieć szansę do wyrażenia opinii i potrzeb. A co do zebrań to właśnie planujemy je organizować corocznie.
· Pan Kujszczyk Marian - czy ta równiarka to będzie tak na wszystkie wsie jeździć,
· Pani Wójt Gminy  - nie, tam gdzie będzie taka potrzeba.
· Pan Sternik Piotr  - na zebraniu, które odbyło się u nas poruszany był temat równiarki.
· Pani Wójt Gminy - tak, jest to zanotowane.
· Pani Jarosz Maria - poproszę o pojemniki na papier.
· Pan Przewodniczący Rady Gminy - jeśli już nikt nie ma więcej pytań, chciałem dodać od siebie, że zebrania miały plusy. Trzeba prowadzić działania, żeby choć trochę tych potrzeb zrealizować, chociaż te najważniejsze. Jest wiele rzeczy, które nie wymagają nakładów finansowych, możemy je wykonać sami. Wystarczy jakaś osoba która pokieruje tym przedsięwzięciem a można wiele zdziałać np. sprzątanie śmieci
i wywożenie ich oraz wycinanie krzaków.
Skoro jestem przy głosie chciałem poruszyć temat tragicznego wydarzenia, które miało miejsce na terenie naszej gminy. Władze gminy powinny podjąć działania pomocy dzieciom, które tam zostały po śmierci ojca a teraz matki.
· Pani Wójt Gminy - utrzymywałam bardzo dobre kontakty z tą rodziną po śmierci Pana Tomasza Chyca. Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowie „RoSa” przed Świętami Bożego Narodzenia przekazała paczkę z żywnością. Pomogłam również Pani Bożenie, między innymi w znalezieniu pracy, miała ją podjąć od 1 kwietnia. Dzieci po śmierci ojca były w dobrym stanie psychicznym. Dziś po następnej tragedii w tej rodzinie dziećmi zajęły się szkoły w Sadowiu i Ostrowcu. Uruchomiony jest nadzór psychologiczny i powiadomiony Sąd Rodzinny. Dołożymy wszelkich starań żeby pomóc tej rodzinie.
· Przewodniczący Rady Gminy - my również pomagaliśmy tej rodzinie, również przekazaliśmy im paczki z żywnością. Doradzaliśmy w sprawach spadkowych oraz sprawach gospodarstwa.
 
Ad 4.
Przewodniczący Rady Gminy poprosił Panią Skarbnik Gminy o przedstawienie projektów przygotowanych uchwał. Pani Skarbnik Gminy Irena Nowakowska odczytała następujące uchwały:
· Uchwałę Nr VI/29/11 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 r.- przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
· Uchwałę Nr VI/30/11 w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2011-2014- przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
Następnie Pani Sekretarz Gminy Danuta Pronobis przedstawiła projekty uchwał:
· Uchwałę Nr VI/28/11 w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Sadowie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2011 r.
 
· Pani Wójt Gminy - organizacjami pozarządowymi zarejestrowanymi na terenie naszej gminy są: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Sadowie „RoSa”, Klub Sportowy „MAROL” Jacentów, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Łężyce, 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (Sadowie, Wszechświęte Łężyce ,Biskupice Ruszkowiec) oraz 8 Kół Gospodyń Wiejskich jako organizacje nieformalne. Stowarzyszeniem bez osobowości prawnej jest Uczniowski Klub Sportowy Przy Gimnazjum w Sadowiu. Chciałabym namówić państwa do członkostwa w stowarzyszeniu RoSa, ja jestem jego członkiem oraz kilku radnych też. Prosiłabym o wsparcie i zaangażowanie.
Uchwałę  przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
Pani Sekretarz odczytała kolejny projekt uchwały:
· Uchwałę Nr VI/25/11 w sprawie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości będącej własnością Gminy Sadowie na nieruchomość będącej własnością Gminy Sadowie na nieruchomość będącą własnością osoby fizycznej.
 
· Pan Przewodniczący Rady Gminy - problem polega na tym, że może zbyt pochopnie decydujemy się na zamianę tego gruntu.
· Pani Wójt Gminy - te sprawy zostały uzgodnione za Wójta Olszańskiego, Pan Mucha kupił dwie działki, a rozgranicza je działka gminy. Na wniosek Pana Muchy zostały podjęte działania polegające na zamianie działek, należy doprowadzić tę sprawę do końca.
Uchwałę przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
· Uchwałę Nr VI/26/11 w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki w 2012 roku.
 
· Pani Wójt Gminy - fundusz sołecki są to wyodrębnione środki w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawienie warunków życia mieszkańców. Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np.: zbudować lub wyremontować plac dla dzieci, naprawić chodniki, zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci), posadzić drzewa, krzewy, wyremontować wiatę przystankową mogą na ten cel przeznaczyć pieniądze z funduszu sołeckiego. Pani Skarbnik jaka to by była kwota?
Pani Skarbnik Gminy - około 93 tysięcy złotych ogólnie na wszystkie sołectwa.
Pani Wójt Gminy - więc co robimy, czy wyrażamy zgodę?
Pan Marek Rzepka - niech zostanie tak jak jest.
Powyższą uchwałę przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).

Kolejnymi odczytanymi przez Panią Sekretarz Gminy uchwałami są:
· Uchwała Nr VI/26/2011 w sprawie nabycia przez Gminę Sadowie nieruchomości gruntowej.
 
· Pani Wójt Gminy - ta sprawa poruszona była już poruszana na komisjach oraz na posiedzeniu ostatniej sesji.
Za przyjęciem uchwały było 13 radnych, przeciwko 2.
· Uchwała Nr VI/27/11 w sprawie wyrażenia opinii o celowości zaliczenia drogi krajowej Nr 9 do dróg ekspresowych.
 
· Pani Wójt Gminy - w woli wyjaśnienia chodzi tu o to, że zaliczenie tej drogi do ekspresowych ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu komunikacyjnego na odcinku Brody-Opatów.
Powyższą uchwałę przyjęto jednogłośnie (15 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).

Ad 5.
 
Przewodniczący Rady Gminy poinformował radnych o tym, że w dniu 30 kwietnia upływa termin składania oświadczeń majątkowych.
 
Ad 6.
 
Interpelacji radnych nie było.
 
  Ad 7.
 
Wolnych wniosków nie było.
 
  Ad 8.
 
Pan Mieczysław Podczasi Przewodniczący Rady Gminy przyjętą formułą o godz. 15 00  zakończył obrady sesji.
 
 
Protokółowała:
Pietrzyk Katarzyna