artykuł nr 1

Protokół Nr IX/2011

 

PROTOKÓŁ IX/2011
z sesji Rady Gminy Sadowie
odbytej w dniu 11 sierpnia 2011 roku.
 
 
W obradach udział wzięli:
1.   Radni wg załączonej listy obecności.
2.   Sołtysi wg załączonej listy obecności.
3.   Zaproszeni goście wg załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
1.   Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2.   Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
3.   Ocena stanu bezpieczeństwa w gminie.
4.   Kultura i sport w gminie.
5.   Informacja o realizacji Planu pracy Gminnego Ośrodka Kultury.
6.   Ocena wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2011 r.
7.   Podjęcie uchwał :
· w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego,
· w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok,
· zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Sadowie.
8. Sprawy bieżące gminy.
9. Wolne wnioski.
10. Zakończenie obrad sesji.
 
 
 
Ad 1.
Przewodniczący Rady Gminy Pan Mieczysław Podczasi o godz.1200 dokonał otwarcia sesji. Powitał radnych, sołtysów, gości zaproszonych oraz przedstawicieli prasy. Przedstawił proponowany porządek posiedzenia. Sesja prawomocna na 15 radnych obecnych 14.
Do porządku obrad wniesiono poprawki tj. zaproponowano wykreślenie punktu 6 oraz do punktu 7 dodano projekty uchwał w sprawie:
· w sprawie udzielenia pożyczki dla Klubu Sportowego „MAROL”
w Jacentowie.
· w sprawie przystąpienia Gminy Sadowie do realizacji w 2011 roku projektu systemowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
· w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie projektu Uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poprzez likwidację Poradni Schorzeń Metabolicznych w Wojewódzkiej Przychodni Przyszpitalnej w Kielcach.
 
Radni z tak zaproponowanymi zmianami jednogłośnie przyjęli porządek obrad
(14 za; 0-przeciwnych; 0-wstrzymujących).
 
Ad 2.
Do protokołu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie (14 za; 0-przeciwnych; 0-wstrzymujących).
 
Ad 3.
Ocenę stanu bezpieczeństwa w gminie przedstawił Dzielnicowy Pan Karol Wojciechowski.
· Gmina Sadowie jest gminą spokojną, w zeszłym roku odnotowano 17 przestępstw teraz 18, w tamtym roku były to przestępstwa gorsze tzn. kradzieże, kradzieże
z włamaniem. Natomiast przestępstwa odnotowane teraz to groźby karalne, korupcja
i zatrzymania nietrzeźwych kierowców. Miejscowością w której występuje najwięcej interwencji są Bogusławice. Są to przede wszystkim interwencje domowe. Patroli jest bardzo dużo, cały czas sporządzane jest takie sprawozdanie gdzie należy je kierować. Jeszcze raz powtarzam, że Gmina Sadowie jest spokojną gminą, ale i bardzo przyjazną.
· Pani Skrok Małgorzata – czy do bezpieczeństwa należą zarośla na drogach. Wchodząc do GOK-u zauważyłam połamane ławki – czy to jest wandalizm?
· Pani Wójt Gminy – ja zaraz wyjaśnię tą kwestię.
· Pani Elżbieta Łabuz – czy zarośnięte posesje, nie zagrażają bezpieczeństwu?
· Pan Karol Wojciechowski – każdy właściciel ma obowiązek uporządkowanie własnej posesji.
· Pani Maria Jarosz – jeżeli wiem kto śmieci, mam prawo ujawnić to policji?
· Pani Bogusława Kania – u nas w Ruszkowcu brakuje znaku na zakręcie.
· Pan Karol Wojciechowski – proszę to zgłosić na piśmie.
· Pani Wójt Gminy – chciałam podziękować za współpracę przedstawicielowi KPP
w Opatowie Dzielnicowemu Panu Karolowi Wojciechowskiemu. Uczestniczyłam
w Święcie Policji gdzie została wręczona nagroda Panu Karolowi za zajęcie trzeciego miejsca w tegorocznym konkursie na najlepszego dzielnicowego powiatu opatowskiego. Gratuluję. Tam Pan Komendant też powiedział, że nasza gmina jest bardzo bezpieczna.
· Pan Przewodniczący Rady Gminy – chciałem dołączyć się do gratulacji.
 
Ad 4.
Sprawozdanie opisowe z działalności w 2011 roku Klubu Sportowego „MAROL” Jacentów przedstawił Pan Mariusz Kaczmarski Prezes Klubu Sportowego
w Jacentowie (w załączeniu).
 
Ad 5.
Sprawozdanie opisowe z działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Sadowiu w roku 2011 przedstawił Pan Marek Czarnecki Marek (sprawozdanie w załączeniu).
· Pani Małgorzata Skrok – my jako rada powinniśmy współpracować z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Klubem Sportowym. Dziękuję panom za zaangażowanie.
· Przewodniczący Rady Gminy – chodzi tu o to żeby zagospodarować czas wolny dzieci i młodzieży. W związku z oddaniem dwóch świetlic będzie takie działanie możliwe na większy teren gminy, wcześniej to niestety nie było możliwe.
· Pani Wójt Gminy – w kontekście wykorzystywania świetlic. Dziś jest odbiór wyposażenia. Od września odbywać się będą sekcje – plastyczne, taneczne. Będziemy robić wszystko żeby te budynki były efektywnie wykorzystywane, musimy też o nie dbać. Prośba do rodziców – wysyłajcie swoje dzieci na zajęcia.
 
 
  Ad 7.
Pani Skarbnik Gminy Irena Nowakowska przedstawiła projekty uchwał:
· Nr XI/51/2011 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2011 rok. - przyjęto jednogłośnie (14 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
· Nr XI/53/2011 w sprawie udzielenia pożyczki dla Klubu Sportowego „MAROL”
w Jacentowie
Pani Wójt Gminy – pożyczka zostaje udzielona na realizację projektu w ramach którego młodzi chłopcy z terenu gminy uczestniczą właśnie w obozie sportowym
w Janowie Lubelskim, dodatkowo zostanie zorganizowany piknik sportowy dla wszystkich mieszkańców. Po zakończeniu realizacji projektu przez Klub Sportowy kwota pożyczki zostanie zwrócona do budżetu gminy.
Uchwałę  przyjęto jednogłośnie (14 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
 
Następnie odczytano projekty uchwał:
· Nr IX/48/2011 zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Sadowie - uchwałę przyjęto jednogłośnie (14 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
· Nr IX/49/2011 w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków funkcjonowania zespołu interdyscyplinarnego - przyjęto jednogłośnie (14 za; 0-przeciwnych,
0-wstrzymujących).
· Nr IX/50/2011 w sprawie przystąpienia Gminy Sadowie do realizacji w 2011 roku projektu systemowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej - przyjęto jednogłośnie (14 za; 0-przeciwnych, 0-wstrzymujących).
· Nr IX/51/2011 w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie projektu Uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w sprawie przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach poprzez likwidację Poradni Schorzeń Metabolicznych w Wojewódzkiej Przychodni Przyszpitalnej
w Kielcach -
 (12 za; 0-przeciwnych, 2-wstrzymujących).
 
  Ad 8.
· Pan Starosta Opatowski Bogusław Włodarczyk - Szanowni Państwo nasz powiat to kilka newralgicznych spraw. Problem bezrobocia, który dotyka dużą grupę osób. Samorząd powiatowy wspólnie z samorządami gminnymi podejmuje działania dotyczące prób pozyskania inwestorów. Na terenie gminy Iwaniska odblokowujemy budowę dwóch kopalni, z których przynajmniej jedna powinna ruszyć w tym roku. Ponadto Burmistrz Miasta i Gminy Opatów składa wniosek o utworzenie podstrefy,
w ramach ministerialnego projektu budowy targowisk. Jako samorząd powiatowy zadeklarowałem chęć udziału finansowego w tej inwestycji. Dużym problemem są również niskie środki na zwalczanie form bezrobocia w Powiatowym Urzędzie Pracy. W ubiegłym roku w PUP mieliśmy 17 milionów złotych, w tym roku na zwalczanie aktualnego bezrobocia otrzymaliśmy 1,5 miliona złotych. Problem ten dotyka nie tylko nas, jest on widoczny w całej Polsce. Kiedy mieliśmy prawie 20 milionów można było łagodzić skutki bezrobocia, dzisiaj jest to najgorszy problem. Starostwo Powiatowe to służba zdrowia, podjęliśmy decyzję o przejęciu pogotowia przez Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego
w Kielcach – dzisiaj już w opatowskim pogotowiu jest kolejna karetka, wcześniej żeby kupić karetkę musieliśmy prosić o pieniądze samorządy gmin.
Szpital to drugi problem - wygenerował ponad 1 mln złotych straty, dołożył powiat. Postanowiliśmy szukać rozwiązania, ponieważ 1 lipca weszła ustawa
o działalności leczniczej, która mówi o tym, że samorządy będą musiały wykładać środki. Następnym problemem są drogi, a jest to podstawowy nerw życia. Robimy tam drogi gdzie samorządy dokładają. Złożyliśmy wnioski na nowe drogi w tym u Was powodziówkę w miejscowości Łężyce, systematycznie będziemy robić. Głównym problemem jest droga Opatów - Sarnia Zwola, wasz wkład to 25%-30% dołożycie
to ja będę szukał pieniędzy na zewnątrz.
 
Przewodniczący Rady Gminy powitał przybyłego na posiedzenie sesji Marszałka Województwa Świętokrzyskiego – Pana Adama Jarubasa oraz Dyrektora Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Pana Jacka Kowalczyka.
Pan Adam Jarubas mówił między innymi o wykorzystywaniu środków unijnych na terenie województwa świętokrzyskiego.
· Potrzeb jest zapewne wiele, więcej niż środków. Kiedy cztery lata temu przymierzyliśmy się do rozdysponowania środków unijnych, wniosków było od czterech do siedmiu razy więcej niż pieniędzy. Dzisiaj jesteśmy na takim etapie,
że większość pieniędzy jest zagospodarowana. Nowy budżet unijny planowany jest na 7 lat, więc bardzo ważne , żebyście już dzisiaj państwo radni i sołtysi zastanowili się jakie potrzeby mają poszczególne miejscowości, co jest ważne dla gminy. To jest teren rolniczy więc trzeba rolnikom pomóc. Ale trzeba też myśleć o inwestorach,
bo przecież budżety gmin to pochodne podatków, które do gminy wpływają.
Już widać, że dzisiaj wygrywają gminy, które postawiły na tereny inwestycyjne, stworzenie działek. Bardzo dobrym przykładem jest Gmina Morawica. Dzisiaj nie mają problemów z podatkami. Właśnie do szukania i tworzenia terenów inwestycyjnych chcę państwa zachęcić. Pracujemy nad strategią wykorzystywania środków unijnych na lata 2013-2020, musimy poprawić warunki życia na wsi - budowa dróg, informatyzacja, to wszystko po to żeby zablokować migracje. Trzeba myśleć o rozwoju, czyli ściąganiu pieniędzy. Czas roszczeniowy już minął. Obecnie, kiedy pisze się wniosek unijny, trzeba pokazać, co ta inwestycja da społeczeństwu. Oznacza to myślenie perspektywiczne. Każda gmina skorzystała z środków unijnych. Ważne jest również wsparcie edukacji, chciałem poinformować, że Szkoła
w Biskupicach dostanie pomoce multimedialne. W zeszłym roku z podobnego wsparcia skorzystała szkoła w Sadowiu.
· Pani Wójt Gminy – w pięknych słowach chciałam podziękować, że zaszczycił nas Pan swoją obecnością. Chciałam podziękować za wspaniałą współpracę i za to, że rozwija Pan nasze województwo kulturowo. Co mogę powiedzieć, chcielibyśmy prosić o taką dalszą współpracę.
· Pan Janusz Jurys – chciałbym podziękować za dobrą współpracę, odczuwamy to jak widać w obejściach, że władze województwa jak i powiatu interesują się sprawami naszej gminy. W imieniu całego społeczeństwa – dziękujemy.
· Pan Piotr Sternik – idą wybory Pan Marszałek kandyduje do sejmu, chciałbym, żeby Pan zawsze o naszej gminie pamiętał.
· Przewodniczący Rady Gminy – największym problemem w naszej gminie są drogi, infrastruktura budowy dróg jest bardzo kosztowna. Pozyskaliśmy środki na zwodociągowanie gminy oraz wyremontowanie świetlic. Tak jak Pan Marszałek powiedział to integruje i zatrzymuje społeczeństwo.
Proszę Panią Aleksandrę Woźniak Zastępcę Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej reprezentującą Pana Marszałka Kotowskiego -
Cieszę się, że tu do Was przyjechałam, widzę że macie tu dobrą opiekę starosty
i marszałka. Musicie przystąpić do odświeżenia swojej strategii. W oparciu o tą nową będziemy ubiegać się o środki – będą to kwoty na poziomie takim jak były. Trzeba popatrzeć na potrzeby. Należy planować takie inwestycje, które będą generowały dochody, a nie takie do których trzeba będzie dokładać.
· Pani Wójt Gminy – dziękuję Pani Dyrektor za przybycie. Dotykamy to bardzo często, że uzasadnienia są bardzo obszerne. Mamy prośbę żeby pomóc zainteresowanym składaniem wniosków w pokonaniu tych w barierach biurokratycznych.
Przedsiębiorcy mają dużo różnych pomysłów, obszerność tych załączników ich przestrasza. Kiedy dochodzi do zetknięcia z biurokracją zainteresowani rezygnują.
· Pani Dyrektor – postaram się porozmawiać w naszym departamencie. To nie jest problem tylko beneficjenta ale też i my borykamy się z różnego rodzaju trudnościami. Przekażę to na pewno dalej, żeby pomóc beneficjentom w tych trudnościach.
 
· Pani Wójt Gminy - zacznę od miłego akcentu w miesiącu czerwcu miało miejsce rozszczygnięcie dorocznego konkursu (sołtys roku woj. świętokrzyskiego) Pan Marek Rzepka otrzymał w tym konkursie wyróżnienie oraz dodatkowo został wybrany do zarządu stowarzyszenia ziemi kieleckiej. W podziękowaniu za tak dużą promocję gminy i pracę na jej rzecz postanowiliśmy ufundować nagrodę.
Chciałam podziękować również Paniom Sołtyskom Elżbiecie Łabuz, Elżbiecie
Majewskiej oraz Małgorzacie Wójtowicz za udział w turnieju sołtysów.
Podziękowania dla sołtysa i radnej z Małoszyc za uporządkowanie placu wokół
zlewni. W dniu 21 lipca otrzymaliśmy promesę na usuwanie skutków klęsk
żywiołowych. Wysokość dotacji wynosić będzie 200 000,00 zł. pozostałe
środki pochodzić będą z budżetu gminy. W ramach dofinansowania zadań przewiduje się wykonanie remontu następujących odcinków dróg:
1.   Nr 003322T Ruszkowiec – Ruszków 740 m.
2.   Nr 003306T Ruszkowiec - Czerwona Góra – Garbacz 720 m.
Ruszyło e-świętokrzyskie, budynek urzędu już jest okablowany, natomiast co do terenu gminy nie jestem w stanie powiedzieć kiedy. Uczestniczyłam
w uroczystościach 65-leciu Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz Święcie Policji w Opatowie.
Złożyliśmy wniosek na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków zadanie na lata 2012-2013 oraz trzy wnioski do Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg
1)   Budowa oznakowania turystycznego i miejsc widokowych na terenie Gminy Sadowie – etap I.
2)   Budowa i zagospodarowanie miejsca wypoczynku w miejscowości Bogusławice.
3)   Oraz złożony przez Parafię Rzymsko-Katolicką pw. Wszystkich Świętych we Wszechświętych „Renowacja nagrobków zabytkowego cmentarza znajdującego się przy kościele parafialnym we Wszechświętych.
Otrzymaliśmy dotację na remont szkoły w Biskupicach, drugą część dokładamy, żeby zrobić ogrzewanie, ponieważ sanepid zakwestionował dotychczasowe.
Odbył się w powiecie opatowskim XIII etap konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” którego zwycięzcami zostali Państwo Renata
i Zbigniew Podczasi z Biskupic.
W odniesieniu do pytania o uszkodzone ławki wokół budynku GOK to należy wyjaśnić, że łamanie ławek wynika z ich wady konstrukcyjnej. Została w tej sprawie zgłoszona już odpowiednia reklamacja do wykonawcy inwestycji, która została uznana w całości. Tym samym w najbliższych dniach wszystkie deski
w ławkach zostaną wymienione na nowe.
· Pani Bożena Chodorek – zarosła droga na Lisiny, nie ma przejazdu kombajnem, jeżdżą polami i jeszcze za mało jest przywiezione kruszywa na mojej drodze.
· Pan Jerzy Nalewaj – kiedy będą połatane dziury na drodze za kościołem.
· Pani Wójt Gminy – będzie robiony odcinek drogi w Bukowianach to wtedy zalepimy. Maszyny będą na miejscu nie będziemy ściągać sprzętu specjalnie.
· Pan Jerzy Nalewaj – krzaki na gościńcu (Michałów-Truskolasy)
· Pani Bożena Chodorek – chciałam podziękować urzędowi gminy za interwencję
w sprawie zarośli na posesji Państwa Gruszków – zostało wszystko uporządkowane.
 
Pani Wójt Gminy odczytała pismo, które napłynęło z Urzędu Gminy Bodzechów
w sprawie wyrażenia opinii w sprawie likwidacji SP ZOZ w Bodzechowie
( w załączeniu).
· Pani Wójt Gminy – co sądzicie Państwo o naszej służbie zdrowia. Nie widzę woli poprawy dobrego funkcjonowania. Co mnie skłoniło do takiego podjęcia tematu, oczywiście Uchwała z Bodzechowa - przeczytam uzasadnienie (w załączeniu).
· Pani Bożena Chodorek – będąc w radzie społecznej, zawsze były różne zdania na temat funkcjonowania ośrodka złe ale też dobre. Sama korzystam i jestem zadowolona.
· Pani Wójt Gminy – mieszkańcy zwracają się do mnie w tej sprawie, dużo osób jest niezadowolonych, czy mamy zbierać dokumenty w celu przekształcenia.
· Pan Robert Grabowski – oficjalnie nikt nic na ten temat źle nie powie, ale jeżeli byłby to niepubliczny będzie na pewno lepsza opieka.
· Pan Przewodniczący Rady Gminy – przychodzą takie czasy, że innego wyjścia nie będzie, tylko przekształcić. Nikt nie kwestionuje tu kompetencji dr Zioło. Można rozmawiać z nim, żeby dalej to prowadził.
· Pan Piotr Sternik – co ze słupami które pozostały związku z wymianą linii energetycznej w naszej miejscowości oraz w Grocholicach.
· Pani Maria Jarosz – przypominam jeszcze o białych tablicach.
 
Odczytano pismo w sprawie dofinansowania odbudowy wieży na Świętym Krzyżu
(w załączeniu).
· Pan Przewodniczący Rady Gminy – czy państwo wyrażają wolę.
· Pan Marek Rzepka – mamy na naszym terenie w co inwestować.
 
 
 
 
Ad 9.
Wolnych wniosków nie było.
 
Ad 10.
Pan Mieczysław Podczasi Przewodniczący Rady Gminy przyjętą formułą
o godz. 15 15 zakończył obrady sesji.
 
 
 
 Protokółowała:
Pietrzyk Katarzyna