artykuł nr 1

PROTOKÓŁ Nr  XXI/04

z obrad sesji Rady Gminy w Sadowiu odbytej

w dniu 28 października 2004r.

W obradach udział wzięli:

  1. Radni w/g załączonej listy obecności.

  2. Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.

Porządek obrad sesji:

  1. Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.

  2. Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.

  3. Informacja o stanie inwestycji gminnych.

  4. Informacja Przewodniczącego Rady Gminy w Sadowiu z dokonanej analizy złożonych oświadczeń majątkowych przez radnych.

  5. Informacja Wójta Gminy z dokonanej analizy złożonych oświadczeń majątkowych osób objętych obowiązkiem ich składania.

  6. Podjęcie uchwał.

  7. Sprawy bieżące gminy.

  8. Interpelacje radnych.

  9. Wolne wnioski.

10.          Zakończenie obrad sesji.

Ad 1.

Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański, który powitał zebranych i przedstawił porządek posiedzenia. Zaproponował, aby na prośbę Komendanta Policji Powiatowej w Opatowie wprowadzić dodatkowy punkt po punkcie 2 tj. "Bezpieczeństwo na terenie Gminy Sadowie". Porządek obrad z poprawką przyjęto jednogłośnie.

Ad 2,

Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie uniesiono Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.

Ad 2a.

Głos zabrał Nadkomisarz Dariusz Duda, który przedstawił „Lokalne debaty na temat bezpieczeństwa na terenie gminy Sadowie". Jest to pierwsze tego typu spotkanie w gminie.

Aktualnie współpraca samorządu z policją opiera się na Planie Współpracy na lata 2003-2006. Wypracowane zostały kierunki zadań. Podziękował władzom gminnym za pomoc w polepszeniu warunków bytowych w Posterunku Policji w Sadowiu.

Wycofaliśmy się z połączenia posterunku Policji Sadowie Baćkowice Obowiązki dzielnicowego dla gminy Sadowie sprawuje Luzak Piotr. Od 1 listopada br. będzie przydzielony trzeci policjant dla Posterunku Policji w Sadowiu.

Na terenie gminy Sadowie dominuje kradzież mienia, drzewa, przestępczość drogowa.

Pani Aspirant Urszula Wójtowicz przedstawiła „Plan prewencji dla gminy Sadowie”. Nie ma stwierdzeń przestępczości narkotykowej na terenie gminy. Obecnie realizujemy programy „Bezpieczny Powiat Opatowski" oraz programy cząstkowe np. „Stop kradzieży w miejscach pracy", „Szkoła, rodzina, środowisko". Na terenie gminy powstał Punkt przemocy w rodzinie", „Veto przeciwko przemocy szkolnej", „Zapobieganie narkomanii". Prowadzone są również działania, które pokazują jak można spędzać wolny czas (turnieje tenisowe, festyny familijne).

Dyskusja:            '

-            Pani Bogusława Kania - ze strony Policji czujemy się bezpieczni, należy uzdrowić prawo, żeby ofiary przemocy czuły się bezpiecznie.

-            Pan Zbigniew Strompoć - poprosiłbym, aby w ramach prewencji przez Osiedle w Jacentowie przejechał raz w tygodniu radiowóz.

-            Pan Nadkomisarz Dariusz Buda - trauma ofiar przestępstw nie kończy się, gdy funkcjonariusze kończą postępowanie. Chcemy reaktywować Punkt Konsultacyjny Przemocy przy powiecie. Odnośnie zagęszczenia patroli, uważam, że patrole powinny być widoczne. Mamy limity paliwowe, ale postaramy się, żeby wniosek Pana Strompocia został uwzględniony..

-            Pan Karol Błaszczuk - ostatnio realizujemy programy profilaktyczne. Turnieje są dobrym wzorcem. Ponad 50% naszej młodzieży dojeżdża do szkoły. Trzeba im w swoim środowisku stworzyć warunki do zajęcia wolnego czasu. Dziękuję Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi, że przeznacza część pieniędzy na działalność prewencyjną.

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - cieszę się, że mogliśmy dyskutować na te tematy. Odnośnie narkotyków trzeba być bardzo czujnym, Najważniejsza jest profilaktyka, wszyscy musimy brać udział. Zachęcam do wspólnych dyskusji i spotkań.

Ad 3.

Pan Wójt Gminy przedstawił informację o stanie inwestycji gminnych, między innymi w tym roku zostały poniesione następujące wydatki:

-         Gminne Wysypisko Śmieci - 24.194zł. ( praca spycharki, opłata za ochronę środowiska, utrzymanie pracownika itp.).

-         kończy się remont budynku gimnazjum. Łączna wartość ok. 130.000zł. w tym udział naszych środków ok. 30.000zł.

-         wykonanie instalacji odwadniającej wokół szkoły - 26.400zł.

-         modernizacja drogi Obręczna - Szczucice, prowadzone były remonty dróg kruszywem,

-         utrzymanie zimowe dróg,

-         odbudowa dwóch mostów na Okopankach koło Wiesława Kozła,

-         przystąpiono do opracowania Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy,

-         wybudowanie sceny na boisku sportowym,

-         modernizacja drogi Wdzechświęte - Boguśławice – wspólne przedsięwzięcie z powiatem.

Były to najistotniejsze zadania przed sesją absolutoryjną przekażę Państwu szczegółowo wydatki. Czeka nas wymiana okien w Gminnym Ośrodku Kultury, te prace rozpoczną się na początku listopada.. Czeka nas „Program likwidacji wysypiska śmieci w Małoszycach”. To wysypisko nigdy nie będzie spełniać wymogów. Odnośnie budowy dróg, zrobiliśmy kosztorysy w/g nowych parametrów tj. droga łącznie z poboczem ma mieć 7 metrów. Nie jest to wymóg Unii Europejskiej. Jaki ma sens budowanie takich dróg. Koszt przekreśla ich realizację. Składamy takie wnioski, gdzie punktacja będzie nam zabrana za brak oświetlenia, chodników. Apelujemy do Premiera o zmianę ustawy. Większość samorządów nie będzie stać na budowę takich dróg i nie będą występować o środki. Nie będziemy w stanie wziąć tych pieniędzy ze względu na udział własny. Będę Państwa informować na bieżąco, jeżeli się nic nie zmieni będziemy przygotowywać plan budowy dróg z własnych środków. Różnice w kosztorysie po zmianie parametrów są bardzo

znaczne; wygląda to następująco:

droga Jacentów Zagaje 717.000zł. po przekosztorysowaniu 1.690.000zł.

droga Bukowiany - Łężyce 830.000zł. po przekosztorysowaniu 2700.000

droga w Nieraienicach 310.000zł. po przekosztorysowaniu 857.000zł.

droga w Obręcznej 135.000zł. po przekosztorysowaniu 450.000zł.

droga w Rżuchowie 244.000zł. po przekosztorysowaniu 670.000zł.

Dyskusja:

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - sprawy inwestycyjne są oczkiem w głowie w każdej gminie. Niezrozumiałe jest, żeby droga gminna musiała spełniać takie parametry. Musimy się zastanowić, czy wybrać budowę dróg, czy inne zadanie.

-            Pan Mieczysław Podczasi - zostało to tak opracowane, żeby z dofinansowania mogły skorzystać miejscowości gdzie występuje duże zaludnienie. Jeżeli te pieniądze byłyby wykorzystywane nie starczy dla wszystkich. Drogi węższe można budować z własnych środków. Wydaje mi się, że to zostanie w jakiś sposób zweryfikowane. Chciałem zapytać odnośnie wodociągowania w pozostałych miejscowościach.

-            Pan Wójt Gminy - dziękuję za przypomnienie. Będą zorganizowane zebrania w każdej miejscowości, rozpoznamy zainteresowanie społeczeństwa odnośnie wodociągowania i kanalizacji.

-            Pani Bożena Chodorek - obok mojej posesji jest hydrofor ludzie przyjeżdżają pobierają wodę. Proszę założyć licznik, ja mogę się tym zająć.

-            Pan Przewodniczący Rady Gminy - dobrze, że o tym mówimy, będziemy mleć dylemat, jakie zadania wprowadzimy. W miesiącu lipcu urodziła się koncepcja powołania „Związku Gmin Dorzecza Opatówki". Powstała grupa, której Kierownikiem jest Burmistrz Opatowa Pani Krystyna Kielisz. Projekty zbiorowe będą miały większą szansę na uzyskanie środków. Na przyszłej sesji zastanowimy się nad plusami i minusami. Poproszę Pana Architekta Czesława Kowalskiego o wyjaśnienie dlaczego musimy przystąpić do sporządzenia zmiany jednostkowej Studium Uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sadowie.

-            Pan Czesław Kowalski -  Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy musi być zgodny ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Połowa wniosków do planu jest sprzeczna ze studium. Każdy wniosek należy rozpatrzyć indywidualnie. Jest szansa na zaktualizowanie Studium Uwarunkowań, który jest już przyjęty uchwałą. Na dzień dzisiejszy można zaktualizować Studium i można spowodować rozluźnienie zapisów. Chcąc załatwić te wnioski trzeba te zmiany wprowadzić do Studium.

Ad 4.

Pan Przewodniczący Rady Gminy zapoznał zebranych z analizą złożonych oświadczeń majątkowych przez radnych. (analiza w załączeniu).

Ad 5.

Pan Wójt Gminy zapoznał zebranych z analizą złożonych oświadczeń majątkowych osób objętych obowiązkiem ich składania (analiza w załączeniu).

Ad 6.

Pan Sekretarz Gminy przedstawił projekty uchwał:

-         Nr XXI)91)04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 października 2004r w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowej Nr 89)8 położonej w Jacentowie obręb geodezyjny Sadowie - przyjęto jednogłośnie.

-         Nr XXI)90)04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 października 2004r w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę na terenie gminy Sadowie - przyjęto jednogłośnie.

-         Nr XXI)89)04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 października 2004r w sprawie nadania Statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Sadowiu - przyjęto jednogłośnie.

-         Nr XXI)92)04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 października 2004r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany jednostkowej Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sadowie - przyjęto jednogłośnie.

Pani Skarbnik Gminy przedstawiła projekt /uchwały:

-         Nr XXI)93)04 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 28 października 2004r. w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004r. - przyjęto jednogłośnie.

Ad 7 i Ad 8.

Pan Przewodniczący Rady Gminy otworzył dyskusję:

-                Pan Julian Barszcz - mam obawy, że jak zostanie zlikwidowane wysypisko to śmieci będą wyrzucane do rowów.

-                Pan Wójt Gminy - nie mamy innego wyjścia- Nie wiem czy poświęcając cały budżet bylibyśmy w stanie utrzymać wysypisko.

-                Pan Przewodniczący Rady Gminy - nasze wysypisko mogłoby istnieć dłużej, ale po 2005r. musiałoby zostać wyposażone w urządzenia, między innymi w wagę samochodową, której cena wynosi ok. 400.000zł.. Idzie się w kierunku powstawania dużych wysypisk podzielonych na odpady bezpieczne i niebezpieczne. Na zamknięcie i rekultywację tego wysypiska będzie można pozyskać środki.

Ad 9.

Wolnych wniosków nie było.

Ad 10.

Pan Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Stanisław Olszański przyjętą formułą zakończył obrady sesji.