artykuł nr 1

P R O T O K Ó Ł Nr XXV)08

 

P R O T O K Ó Ł Nr XXV)08
z sesji Rady Gminy w Sadowiu
odbytej w dniu 4 grudnia 2008 roku.
 
W obradach udział wzieli:
1.   Radni gminy w)g załączonej listy obecności.
2.   Zaproszeni goście w)g załączonej listy obecności.
 
Porządek posiedzenia:
1.   Otwarcie sesji i przyjęcie porządku obrad.
2.   Zatwierdzenie protokółu z poprzedniej sesji.
3.   Uchwalenie wysokości podatków lokalnych na 2009r.
4.   Podjęcie uchwał:
·   w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości.
·   w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego.
·   w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych.
·   w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP z terenu gminy Sadowie za udział w działaniach ratowniczych oraz szkoleniu pożarniczym.
5.   Sprawy bieżące gminy.
6.   Interpelacje radnych.
7.   Wolne wnioski.
8.   Zakończenie obrad sesji.
 
Ad. 1
 Otwarcia sesji dokonał Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka, który powitał zebranych i przedstawił porządek obrad. Do porządku obrad zgłosił poprawkę po punkcie 2 dodał punkt 2a w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Szczucie oraz Planu Odnowy Miejscowości Łężyce na lata 2008 – 2015 oraz w punkcie 4 dodał podpunkt „w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Szczucie oraz Planu Odnowy Miejscowości Łężyce na lata 2008 – 2015.
Proponowany porządek obrad wraz z poprawkami radni przyjęli jednogłośnie.
Na 15 radnych – 14 obecnych. Sesja prawomocna.
Rozpoczęcie sesji godzina 10oo .
 
Ad. 2
Do protokółu z poprzedniej sesji uwag nie wniesiono. Protokół z poprzedniej sesji przyjęto jednogłośnie.
 
Ad. 2a.
Pan Przewodniczący Rady  - Gminy Pan Marek Rzepka oddał głos Pani Marzenie Urban - Żelazowskiej , która przedstawiła Plan Odnowy miejscowości Szczucie i miejscowości Łężyce. W sprawie odnowy wsi spotkaliśmy się w miesiącu sierpniu. Odbyliśmy cztery spotkania. Wypracowaliśmy działania, które mieszkańcy wypracowali jako priorytetowe. Obszarem realizacji Planu Odnowy Miejscowości Łężyce i Szczucie jest obszar tych miejscowości. Dla jednej miejscowości możemy uzyskać 500 tys. zł. + 25% wkładu własnego. Do złożenia wniosku potrzebna jest dokumentacja techniczna. W Szczucinach mieszkańcy dość licznie się zebrali.  Za główne zadanie uznali remont świetlicy. Jest to miejsce, które mogłoby służyć również sąsiednim miejscowościom. W miejscowości Łężyce mieszkańcy jako priorytet wybrali budowę strażnicy. Wczoraj byłam na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim, nabór wniosków ruszy w przyszłym roku. Chciałam podziękować pracownikom Urzędu Gminy i Panu Pawłowi Traczowi za pomoc w opracowywaniu Planów Odnowy . Jeżeli Państwo zapoznali się z planami proszę o pytania:
·   Pan Eugeniusz Dziekański – chciałem, żeby Pani się wypowiedziała odnośnie świetlicy w Rżuchowie.
·   Pani Żelazowska Urban – w lipcu fachowcy wypowiedzieli się, że taniej byłoby wybudować nowy budynek. Odnowa Wsi w Osi 4 Leader będzie dawała możliwość na realizację zadań z Odnowy wsi. Odkłada się to w czasie, ale jest to niezależne od nas. Musimy cierpliwie czekać. Kolejny Plan Odnowy będzie opracowywany dla miejscowości Rżuchów i tu się zastanowimy czy budować czy remontować świetlicę.
 
Ad 3.
Pan Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Pani Irenie Nowakowskiej Skarbnikowi Gminy , która omówiła propozycję podatków lokalnych na 2009 rok.
Dyskusja:
·   Pan Wójt Gminy – w kwestii formalnej. Odbyły się komisje, które wypracowały stanowisko w tej sprawie. Rozumiem, że sytuacja na całym rynku globalnym jest zła i to odbije się na mieszkańcach miast i wsi. Rząd szuka rozwiązań. Jednym z nich jest szybsza absorpcja środków unijnych. My musimy mieć środki, żeby skorzystać z dofinansowania unijnego. Mniejszym samorządom brakuje własnych pieniędzy. Wracając do rolnictwa cena żyta ustalona przez GUS za pierwsze trzy kwartały była wysoka. Cena zaczęła się obniżać po żniwach. Podatek, który rolnicy płacą staramy się oddawać w postaci inwestycji z nawiązką. Skutki obniżenia ceny żyta są duże. Powinniśmy się czuć odpowiedzialni za swoje środowisko. Proszę o rozwagę  i merytoryczne rozwiązanie.
·   Pan Mieczysław Podczasi -  1 grudnia 2008r. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządowej, Budżetu, Finansów, Rozwoju Społeczno – Gospodarczego i Przestrzennego oraz Komisji Prawa, Porządku Publicznego, Zaopatrzenia Ludności i Ochrony Konsumenta. Na tym spotkaniu szczegółowo zastanawialiśmy się nad tymi propozycjami. Komisje pozytywnie zaopiniowały te propozycje. Były kontrowersje odnośnie podatku rolnego. Zdając sobie sprawę , że w rolnictwie sytuacja jest ciężka i będzie gorsza, a z drugiej strony braliśmy pod uwagę budżet i z tego względu zaakceptowaliśmy propozycję Pana Wójta. Nawiązując do wypowiedzi Wójta Gminy ten rok, który mija i rok następny będą latami, które będą decydowały o przyszłości. Nigdy w dziejach gminy nie było tak, żeby inwestycje były takie wysokie. Nie może być tak, że kto przyjdzie po nas nie będzie mógł nic robić. Przy tych inwestycjach będziemy musieli gminę zadłużyć. Komisja miała pewne wątpliwości, ale głosowała za przyjęciem propozycji Pana Wójta.
·   Pan Eugeniusz Dziekański – również 1 grudnia 2008r. odbyło się  wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych. Komisje brały pod uwagę trudną sytuację rolników jak również budżet gminy. W wyniku głosowania większością głosów zaakceptowano propozycje Pana Wójta dotyczące wysokości podatków.
·   Pan Janusz Dąbrowski – uważam, że należy utrzymać stawkę 38 zł. za q, żeby nie stracić subwencji. Jak obniżymy, a w przyszłym roku podwyższymy to będzie problem. Każdy chce żeby wykonywać dużo inwestycji a płacić mało.
·   Pani Elżbieta Majewska -  myślę, ze dobrze by było utrzymać wysokie podatki, ale ze względu na sytuację w rolnictwie Rada powinna obniżyć?
·   Pan Piotr Wolański – w Opatowie obniżono cenę żyta z 45zł. za q do 38zł. za q.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – są gminy, które uchwalają górne stawki. Jako sołtys uważam, że stawka podatku rolnego powinna być obniżona . Jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości była dotychczas stawka w wysokości 13zł., obecnie propozycja jest wzrostu do kwoty 13,50zł. W mojej miejscowości jest 5 czy 6 zakładów. Jako sołtys proponuję utrzymać stawkę w wysokości 13zł.
·   Pan Wójt Gminy – Panie Przewodniczący proszę wyrazić swoją opinię jako radny i Przewodniczący Rady Gminy.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – jako radny i przewodniczący dostosuję się do ogółu.
·   Pan Janusz Jurys – Wysoka Rado podatki były szczegółowo rozpatrywane na komisjach. Jeżeli chcemy coś zrobić musimy zrobić kosztem własnym. Pan Przewodniczący powinien mieć własne zdanie a nie tylko wycinkowo. Ja też chciałbym nie płacić podatków. Rozpoczniemy inwestycję dalszego wodociągowania gminy, musimy mieć środki na ten cel. Musimy podjąć wspólnie decyzję najlepszą dla gminy.
·   Pan Wiesław Skrzypczyk – do tej pory z żadnych pieniędzy nie skorzystaliśmy.
·   Pan Wójt Gminy – a skąd taka informacja. A czy słyszeliście, że z dotacji unijnych były robione gdzieś drogi? Środki unijne są zablokowane. Kolega sołtys mówił, że Opatów obniżył cenę żyta o 7zł. W ubiegłym roku cena żyta była ustalona na 45zł. za q, ponieważ obiecano wykonać 22km drogi i wszyscy poszli na to. Opatów złożył wniosek, pośpieszył się i ogłosił przetarg na co zachęcany był przez Zarząd Wojewódzki. Wykonali tylko 7,5km drogi i brakło pieniędzy. A środków unijnych nie otrzymali. Z Regionalnego Programu Operacyjnego złożyliśmy wniosek na wodociąg, na drogi nie składaliśmy, ponieważ jest wymóg, że droga musi mieć 5m szerokości jezdni + chodniki i rowy. Złożyliśmy wniosek z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008 – 2011 z realizacją w 2009r. i później sukcesywnie. Drogi są robione z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i „powodziówki”. Jak można mówić tak lekko, że nie sięgnęliśmy po środki.
·   Pani Katarzyna Sitarska – bo nie ma tabliczki.
·   Pan Wójt Gminy – te tabliczki są z lat 2004. W tym roku na sesji rozmawialiśmy o „Schedynówkach”. Powtórzę, ze z szerokości drogi punktów nie zdobędziemy. Ale jestem dobrej myśli, że te środki otrzymamy. Gmina może skorzystać z jednego wniosku, powiat z dwóch.
·   Pan Wiesław Skrzypczyk – Gmina Waśniów zrobiła z tych wcześniejszych programów drogi a podatek jest mniejszy.
·   Pan Wójt Gminy – kwestia budżetu jest inna. My subwencji mamy 2,2mln, a np. Iwaniska 6mln. Ja rozumiem sytuację rolników, ale musimy się zrozumieć. Jeżeli nawet obniżymy cenę żyta do 30zł. to też nie będą wszyscy zadowoleni. W finansach jest stroma ma i winien.
·   Pani Bogusława Kania – my jesteśmy gminą rolniczą . Zboże staniało, dlatego rolnicy domagają się obniżki. Zboże ozime było posiane i rolnicy nie posiali nawozów, ponieważ nawozy trzykrotnie zdrożały.
·   Pan Wójt Gminy – ja z ludźmi rozmawiam i wiem , że oczekiwania są. Ja chcę dbać o środki gminy.
·   Pani Bożena Stępień – sołtysi zbierają podatki i rolnicy się wypowiadają,  że podatki są wysokie.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – ściągalność podatku się zwiększyła. Wójt Gminy robi w tym kierunku duże działania i jest efekt.
·   Pan Wiesław Skrzypczyk – może wszyscy byśmy zagłosowali?
·   Pan Wójt Gminy – sołtysi nie mają uprawnień do głosowania.
·   Pan Jan Granat – po co zwołujemy komisje i tracimy czas, a teraz odbywają się targi. Proszę Państwa sołtysów o kandydowanie na radnych i będziecie głosować.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – po to są sołtysi zapraszani, żeby mogli się wypowiedzieć, ale głosować nie mają prawa.
·   Pan Wójt Gminy – komisje opiniują uchwały. Opinia komisji nie jest dla Rady ściśle wiążąca . Całość uchwały głosuje rada. Sołtysi są zapraszani na sesję, ponieważ jesteście przedstawicielami swoich miejscowości. My obniżamy cenę rynkową i GUS.  
 
Pan Przewodniczący Rady Gminy o godz. 1130 ogłosił 10 minutową przerwę.
Po przerwie Pan Przewodniczący Rady Gminy poprosił o dalszą dyskusję:
·   Pan Janusz Dąbrowski – ja uważam, ze należy utrzymać wysokość podatku w wysokości ustalonej na komisjach.
·   Pan Wojciech Ryszkowski – czy uratuje nas obniżenie o 1zł., jak obniżymy o 5zł. z czego będziemy wykonywać remonty dróg i inne inwestycje.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – to może sołtysi wypowiedzą się o obniżeniu podatku o 1zł.
·   Pani Katarzyna Sitarska – zostawić w proponowanej wysokości, żeby tylko coś się robiło.
·   Pan Mieczysław Podczasi – tak rozmawialiśmy na komisjach. Przed ważnymi decyzjami finansowymi komisje muszą odbyć posiedzenie. Stanowisko komisji nie jest ostateczne. Sołtysi mają głos doradczy. Obniżenie ceny żyta o złotówkę chyba nie ma sensu.
·   Pan Piotr Sternik – pozostawić podatek w proponowanej wysokości, ale jak zboże pójdzie w górę nie podnosić podatku w przyszłym roku.
 
Ad 4.
 
Pani Irena Nowakowska Skarbnik Gminy przedstawiła projekty uchwał:
·   Nr XXV)89)08 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 4 grudnia 2008r. w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego – przyjęto jednogłośnie.
Pan Wójt Gminy wyjaśnił, że Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach pozytywnie zaopiniowała przedstawione projekty uchwał.
·   Nr XXV)90)08 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 4.12.2008r. w sprawie określenia wysokości stawek i zwolnień w podatku od nieruchomości – przyjęto jednogłośnie.
·   Nr XXV)91)08 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 4.12.2008r. w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych – przyjęto jednogłośnie.
·   Nr XXV)92)08 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 4.12.2008r. w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP z terenu Gminy Sadowie za udział w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym – przyjęto jednogłośnie.
 
Pan Lech Jedlikowski – Sekretarz Gminy przedstawił projekt uchwały:
·   Nr XXV)88)08 Rady Gminy w Sadowiu z dnia 4.12.2008r. w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Szczucie oraz Planu Odnowy Miejscowości Łężyce na lata 2008 – 2015 – przyjęto jednogłośnie.
 
Ad 5.
Pan Wójt Gminy – Wysoka Rado, Panie Przewodniczący, Panowie sołtysi dziękuję, że tak rozsądnie podeszliście do podatków. Chcemy jeszcze w tym roku ustalić budżet gminy na 2009r.  Jeszcze przed świętami Komisje Rady Gminy rozpatrzą projekt budżetu i 30 grudnia br. odbędzie się sesja . Mamy świadomość, że i tak zmiany do budżetu będą, ale jego uchwalenie pozwoli nam przystąpić do przetargu.  Pani Danuta Pronobis przekazała Państwu projekt budżetu na 2009 roku, proszę  do 30 grudnia o zapoznanie się z tymi materiałami.
·   Pan Piotr Sternik – czy jak dokumenty są złożone, czy Pan Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy interesują się i składają wizyty w województwie.
·   Pan Wójt Gminy – oczywiście, że się interesujemy. Odnośnie rewitalizacji wniosek jest poddany ocenie.
·   Pan Janusz Jurys – jak mamy rozumieć 3km drogi Opatów – Sarnia Zwola, czy to jest na terenie naszej gminy?
·   Pan Wójt Gminy – to jest na terenie naszej gminy. Ta droga zrobiona by była łącznie z poboczami i rowami.
·   Pan Marian Kujszczyk – czy stary wodociąg ma problemy z Sanepidem bo chodzili i sprawdzali?
·   Pan Wójt Gminy – nic mi nie wiadomo. Może być taka sytuacja, że odbiorcy nie dbają o pewne rzeczy i może nastąpić tzw. „cofka” i chcą to wyłapać.
·   Pan Przewodniczący Rady Gminy – nie ma tablic informacyjnych w miejscowości Okręglica. Może w jakiś sposób dołożylibyśmy pieniędzy do tych tablic.
·   Pan Wójt Gminy – ten problem był poruszany. W tym tygodniu Zarząd Dróg jeździ i uzupełnia. Na ostatniej sesji mówiłem, że nawet kosztem remontów bieżących dróg musimy zrobić oznakowanie. Ale ten temat zostawimy już na przyszły rok.
Ad. 6
Interpelacji radnych nie było.
Ad. 7
Wolnych wniosków nie było.
 
Ad.8.
Pan Przewodniczący Rady Gminy Pan Marek Rzepka przyjętą formułą zakończył obrady sesji o godz. 1220.
 
Protokółowała:
Danuta Pronobis